Saeima šodien pirmajā lasījumā konceptuāli atbalstīja Sociālās uzņēmējdarbības likuma projektu, kura mērķis ir veicināt sabiedrības dzīves kvalitātes uzlabošanu un sekmēt sociālās atstumtības riskam pakļauto iedzīvotāju grupu nodarbinātību, radot labvēlīgu sociālās uzņēmējdarbības vidi.

Tāpat Saeima atbalstīja saistītās izmaiņas Brīvprātīgā darba likumā, kā arī Publiskas personas finanšu līdzekļu un mantas izšķērdēšanas novēršanas likumā.

Likumprojekts nosaka, ka sociālā uzņēmējdarbība ir labvēlīgu sociālo ietekmi radoša saimnieciskā darbība sociālo pakalpojumu sniegšanai, iekļaujošas un pilsoniskas sabiedrības veidošanai, izglītības pieejamības veicināšanai, atbalstam zinātnei, vides aizsardzībai un saglabāšanai, dzīvnieku aizsardzībai vai kultūras daudzveidības nodrošināšanai.

Latvijā līdz šim nebija izstrādāts tiesiskais regulējums, kas ļautu nošķirt sociālos uzņēmumus no ikviena cita uzņēmuma vai nevalstiskās organizācijas (NVO), tāpat nebija radīti arī kādi īpaši valsts atbalsta instrumenti, kas veicinātu šādu uzņēmumu izveidi vai darbības paplašināšanos, teikts likumprojekta anotācijā.

Lai sociālie uzņēmumi Latvijā varētu veidoties, to darbība būtu sekmīga un tie paplašinātos, ir nepieciešams tiesiskais ietvars, paredzot gan kritērijus sociālā uzņēmuma statusa iegūšanai, gan kārtību, kā arī noteiktumus, kā valsts atbalstīs šāda veida uzņēmējdarbību, norāda likumprojekta iesniedzēji - Saeimas Sociālo un darba lietu komisija.

Sociālie uzņēmumi Latvijā nevar sekmīgi darboties, izvēloties komersanta juridisko formu vai biedrības vai nodibinājuma statusu. Komersanta juridiskais statuss ir smagnējs un sabiedriskā labuma darbību neveicinošs, savukārt NVO ir noteikti saimnieciskās darbības ierobežojumi, kas neveicina sociālo uzņēmumu attīstību un darbības paplašināšos un NVO kā juridiskā forma nav saistoša investoriem vai banku aizdevējiem.

Veiksmīgi attīstoties sociālajai uzņēmējdarbībai, tā var kļūt par lielu atbalstu dažādo problēmu risināšanā. Sociālie uzņēmēji bieži būs tie, kas ar efektīvām metodēm pabalstu saņēmējus spēs integrēt darba tirgū, tādejādi mainot to dzīves un no nodokļu labuma guvējiem pārveidojot tos par nodokļu maksātājiem, uzsver likumprojekta autori.

Latvijā ir apmēram 60 uzņēmumu vai biedrību vai nodibinājumu, kas atbilst sociālā uzņēmuma kritērijiem, kas dominē dažādos nacionālā un starptautiska mēroga dokumentos un pētījumos, raksturojot sociālo uzņēmumu spektru un pazīmes. Pieņemot šo likumu, vidējā termiņā Latvijā vajadzētu izveidoties vismaz 200 sociālajiem uzņēmumiem, norādīts likumprojekta anotācijā.