6.jūnijā Ministru kabinets atbalstījis grozījumus advokātu eksāmena kārtībā, kas turpmāk paredz gan pilnveidotāku un paplašinātāku eksāmena norisi, gan stingrāku eksāmena vērtēšanas sistēmu.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs, uzsverot pieaugošo zvērinātu advokātu lomu personas tiesību un interešu aizstāvībā, atzīmē, ka advokatūras sistēmas kvalitāte un augsti kvalificēti speciālisti ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem tiesu sistēmas stiprināšanai kopumā. “Valstij un advokatūrai ir jānosaka stingrākas advokātu amata pretendentu atlases procedūras, lai šajā profesijā ienāktu tikai augsti kvalificēti juristi. Vienlaikus nedrīkst aizmirst arī par nepieciešamību nepārtraukti papildināt zināšanas visā zvērinātu advokātu amata pienākumu izpildes laikā,” norāda tieslietu ministrs.

Jaunie noteikumi paredz, ka advokātu eksāmenu veidos 2 daļas:

  1. rakstiskā daļa, kurā pārbauda pretendenta praktiskās zināšanas, kā arī argumentācijas prasmes – uzdod pretendentam atrisināt prakses uzdevumu (kāzusu), sagatavojot procesuāla dokumenta projektu;
  2. mutiskā daļa - pārbauda pretendenta teorētiskās zināšanas, kā arī komunikācijas un argumentācijas prasmes, uzdodot pretendentam piecus teorijas jautājumus.

Ar grozījumiem Noteikumos mainīta pašreizējā 5 baļļu vērtēšanas sistēma uz 10 baļļu sistēmu, nosakot, ka nevienā no eksāmena daļām vērtējums nedrīkst būt 3 vai mazāk balles. Galīgo eksāmena atzīmi nosaka, summējot pretendenta eksāmena abu daļu vērtējumus un izdalot ar 2, taču, ja iegūtais aritmētiskais rezultāts nesasniegs 7 balles, to neapaļos, un eksāmens nebūs nokārtots.

Tāpat ar grozījumiem noteikts, ka eksāmena mutiskajā daļā turpmāk līdzšinējo 4 teorētisko jautājumu vietā būs 5 jautājumi par katru tiesību nozari (civiltiesības, krimināltiesības, administratīvās tiesības, kā arī starptautiskās tiesības un starptautiskā tiesiskā sadarbība kriminālprocesā un civilprocesā) un par advokatūras institūtu kopumā. Šādas izmaiņas nodrošinās pretendentu zināšanu pilnvērtīgāku pārbaudi. Savukārt eksāmena rakstiskā daļa papildināta, paredzot, ka advokāta pretendentam sastādāms arī viens no advokatūras lietvedības dokumentiem, piemēram, vienošanās par juridisko pakalpojumu sniegšanu.