Atbalstot grozījumus likumā “Par nodokļiem un nodevām”, Ministru kabinets 2024.gada 8.oktobra sēdē lēma pilnveidot regulējumu ēnu ekonomikas mazināšanai būvniecības nozarē, lai efektīvāk kontrolētu darbinieku darba laiku un uzskaiti arī mazākos būvniecības objektos, padarot grūtāku nereģistrētu darbinieku skaita vai nostrādātā laika slēpšanu, tādējādi samazinot aplokšņu algu maksājumus. Grozījumi likumā vēl jāpieņem Saeimā, informē Ekonomikas ministrija.

Grozījumi likumā izstrādāti atbilstoši Ēnu ekonomikas ierobežošanas plānā 2024.–2027.gadam ietvertajiem pasākumiem un paredz plašāku elektroniskās darba laika uzskaites sistēmas (EDLUS) piemērošanu – tā būs jāpiemēro visos būvobjektos, kur būvdarbu vērtība ir vismaz 170 000 eiro (šobrīd EDLUS jāpiemēro, ja būvdarbu vērtība ir vismaz 350 000 eiro).

Izstrādājot ēnu ekonomikas ierobežošanas plānu, secināts, ka “mazos objektos” – tas ir, dzīvojamo māju būvniecībā, nelielās pārbūvēs vai atjaunošanā publiskajās ēkās un ražošanas ēkās netiek īstenoti efektīvi pasākumi ēnu ekonomikas ierobežošanai, līdz ar to tajā paredzēti konkrēti pasākumi tieši ēnu ekonomikas samazināšanai mazākos būvniecības objektos. Prognozējams, ka EDLUS sliekšņa pazemināšana nerādīs pārmērīgu slogu, jo EDLUS uzturēšana būvlaukumos izmaksās no 100 līdz 200 eiro/mēnesī par objektu.

Vienlaikus līdz ar grozījumiem līdz 15% tiek samazināta pieļaujamā atšķirība starp Valsts ieņēmumu dienesta (VID) elektroniskās deklarēšanas sistēmā reģistrētu darbinieka darba laiku un EDLUS reģistrētu darba laiku. Pašreizējā 20% atšķirība pieļauj lielākas neatbilstības, kas varētu izpausties kā ilgāka laika pavadīšana būvlaukumā, nekā tiek deklarēts kā darba laiks. Piemēram, 8 stundu darba dienā 20% kļūda nozīmē, ka dažādi pārtraukumi var veidot 1 stundu un 36 minūtes (kas var tikt neapmaksātas). Samazinot šo pieļaujamo atšķirību līdz 15%, pieļaujamais pārtraukumu laiks saīsināsies par 24 minūtēm, kas nozīmē, ka samazināsies nedeklarēto nostrādāto darba stundu skaits.

EDLUS būvlaukumos tika ieviesta 2019.gadā. Elektroniskās darba laika uzskaites ieviešana pierādījusi savu efektivitāti lielākajos objektos – tajos samazinājies VID konstatēto pārkāpumu skaits un palielinājusies deklarēto ienākumu summa. Tas veicina likumīgu nodarbinātību un palielina valsts nodokļu ieņēmumus, vienlaikus nodrošinot darbiniekiem labākas sociālās garantijas. Arī ēnu ekonomikas īpatsvars kopš 2017.gada samazinājās par 10%.