Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisija šodien atbalstīja Publiskā iepirkumu likuma priekšlikumu, kas paredz nepiemērot iepirkuma procedūru iepirkumiem līdz 10 000 eiro.
Bet deputātu Ingunas Sudrabas (NSL) un Ingmāra Līdakas (ZZS) rosināto priekšlikumu, kas paredzēja pašreizējo kārtību nemainīt, proti, saglabāt pašreizējo slieksni iepirkuma procedūras piemērošanai, komisija neatbalstīja. Patlaban spēkā esošā likuma redakcija paredz, ka iepirkums nav jārīko, ja šī summa nepārsniedz 4000 eiro.
Likuma pirmā lasījuma redakcija paredz, ka iepirkumiem, kuros publiska piegādes līguma vai publiska pakalpojuma līguma paredzamā līgumcena ir 10 000 eiro vai lielāka, bet mazāka par 42 000 eiro un publiska būvdarbu līguma paredzamā līgumcena ir 20 000 eiro vai lielāka, bet mazāka par 170 000 eiro, nepiemēro iepirkuma procedūras.
Bet Sudrabas un Līdakas priekšlikums paredzēja, ka iepirkumu procedūras nepiemēro tādiem iepirkumiem, kuros publiska piegādes līguma vai publiska pakalpojuma līguma paredzamā līgumcena ir 4000 eiro vai lielāka, bet mazāka par 42 000 eiro un publiska būvdarbu līguma paredzamā līgumcena ir 14 000 eiro vai lielāka, bet mazāka par 170 000 eiro.
Komisijas deputāti noraidīja arī pie frakcijām nepiederošā deputāta Artusa Kaimiņa ("KPV LV") rosināto priekšlikumu, kas paredzēja izslēgt kandidātus no dalības iepirkumu procedūrā, ja viņi ir alimentu izmaksas parādnieki. Kaimiņš piedāvāja izslēgt no iepirkuma kandidātus, ja ir konstatēts, ka fiziskā persona, juridiskās personas, šādu personu apvienības biedrs, dalībnieks vai akcionārs ir atzīts par parādnieku Uzturlīdzekļu garantiju fonda likuma izpratnē.
Kā norādīja Saeimas Juridiskajā birojā, šāda priekšlikuma ieviešana dzīvē ir uzskatāma par neiespējamu, ņemot vērā, ka iepirkumos piedalās uzņēmumi, kuriem ir vairāki akcionāri, kas nereti var pārsniegt vairākus desmitus. Šāds priekšlikums apgrūtinātu iepirkuma procedūru, jo Iepirkumu uzraudzības birojam būtu jāvelta laiks uzņēmumu akcionāru pārbaudei.
Uzņēmumiem, kas ir sabiedrības ar ierobežotu atbildību, akcionāru saraksts ir publiski pieejams, taču akciju sabiedrībām īpašnieku saraksts nav publiski pieejams, atzīmēja Juridiskajā birojā.
Kopumā komisijā iesniegti 39 priekšlikumi.
Kā ziņots, jaunais likumprojekts izstrādāts, lai nodrošinātu Eiropas Savienības (ES) iepirkumu direktīvu pakotnes normu pārņemšanu nacionālajā tiesiskajā regulējumā.
Jaunais likumprojekts izstrādāts ar mērķi pārņemt kopējās ES direktīvas normas, kas nosaka, kā koordinēt publisko būvdarbu, piegādes un pakalpojumu līgumu slēgšanas tiesību piešķiršanas procedūru. Tāpat likumprojekts nodrošinās noteikumu pārskatīšanu un modernizēšanu, lai palielinātu publiskā sektora izdevumu efektivitāti, atvieglojot mazo un vidējo uzņēmumu piedalīšanos iepirkumos, un dotu iespēju iepirkumu rīkotājiem efektīvāk izmantot publisko iepirkumu kopēju sabiedrisko mērķu atbalstam.