Satversmes tiesas (ST) 1. kolēģija 03.08.2018. ierosināja lietu par Augstskolu likuma 27.panta 5.daļas un 30.panta 4.daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes (Satversme) 106.panta 1.teikumam.
Apstrīdētās normas
- Augstskolu likuma 27.panta 5.daļa: "Akadēmiskajos amatos ievēlētajām personām nav piemērojams Darba likuma 45. panta pirmajā daļā noteiktais darba līguma termiņa ierobežojums. Darba līgumu ar akadēmiskajā amatā ievēlēto personu (profesoru, asociēto profesoru, docentu, lektoru, asistentu) slēdz rektors uz ievēlēšanas laiku – sešiem gadiem."
- Augstskolu likuma 30.panta 4.daļa: "Asociēto profesoru saskaņā ar šā likuma 33.panta noteikumiem atklātā konkursā uz sešiem gadiem ievēlē attiecīgās nozares profesoru padome. Pamatojoties uz nozares profesoru padomes lēmumu, rektors noslēdz darba līgumu ar asociēto profesoru."
Augstāka juridiskā spēka norma
Satversmes 106.panta 1.teikums: "Ikvienam ir tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu atbilstoši savām spējām un kvalifikācijai."
Lietas fakti
Lieta ierosināta pēc Latvijas Universitātes (LU) asociētā profesora Jāņa Kārkliņa (Pieteikuma iesniedzējs) pieteikuma. Starp pieteikuma iesniedzēju un LU atbilstoši apstrīdētajām normām noslēgts darba līgums par asociētā profesora amata pienākumu pildīšanu uz 6 gadiem.
Pieteikuma iesniedzējs norāda, ka pēc šī termiņa personai atkal jāpiedalās atklātā konkursā uz amata vietu. Jauna līguma slēgšana, pamatojoties uz kvalifikācijas prasību atbilstību un nozares profesoru padomes apstiprinošu balsojumu, esot jāveic katru reizi, kad izbeidzas iepriekšējā līguma termiņš, neatkarīgi no tā, ka persona vēl joprojām atbilst amata prasībām.
Pieteikuma iesniedzējs uzskata, ka šāda bez objektīva pamata terminēta nodarbinātība apstākļos, kad viņš pēc būtības veic darbu ar pastāvīgu un ilgstošu raksturu, pārkāpj viņam Satversmes 106.panta 1.teikumā nostiprinātās pamattiesības uz nodarbošanos. Pamattiesību ierobežojumam varot saskatīt leģitīmu mērķi – aizsargāt citu cilvēku tiesības saņemt izglītību no profesionāla akadēmiskā personāla, kurš veic kvalitatīvu pētniecisko un zinātnisko darbību.
Taču šāds ierobežojums neesot samērīgs. Tas faktiski nevis veicinot, bet pat bremzējot zinātnes attīstību. Ierobežojuma leģitīmo mērķi varot sasniegt ar pamattiesības mazāk ierobežojošiem līdzekļiem, piemēram, regulāri pārbaudot akadēmiskā personāla atbilstību amatam vai veicot pārbaudes saņemtu sūdzību gadījumos. Nelabvēlīgās sekas, kas pamattiesību ierobežojuma rezultātā tiek radītas akadēmiskajam personālam, esot lielākas nekā labums, ko no šāda ierobežojuma gūst sabiedrība.
Tiesas process
ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 03.10.2018. iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.
Lietas sagatavošanas termiņš ir 03.01.2019. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.