Ierosināta lieta par normu, kas liedz atrasties Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestā (VUGD) personai, kura sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas, atbilstību Satversmes 101.panta 1.daļai un 106.panta pirmajam teikumam, informē Satversmes tiesa (ST).

Apstrīdētā norma – Iekšlietu ministrijas sistēmas iestāžu un Ieslodzījuma vietu pārvaldes amatpersonu ar speciālajām dienesta pakāpēm dienesta gaitas likuma 4.panta 4.punkts – nosaka, ka dienestā var atrasties persona, kura nav sodīta par tīšu noziedzīgu nodarījumu, – neatkarīgi no sodāmības dzēšanas vai noņemšanas.

Pieteikumu iesniedzis Senāts, kura izskatīšanā ir administratīvā lieta, kas ierosināta pēc personas pieteikuma par administratīvā akta atcelšanu, ar kuru tā atvaļināta no VUGD, jo ir sodīta par tīša noziedzīga nodarījuma izdarīšanu. Senāts uzskata, ka apstrīdētā norma nesamērīgi ierobežo personas tiesības pildīt valsts dienestu un tiesības brīvi izvēlēties nodarbošanos un darbavietu.

ST 2021.gada 11.jūnijā pieņēma spriedumu lietā 2020-50-01, kurā atzina apstrīdēto normu par atbilstošu Satversmes 101.panta 1.daļai un 106.panta pirmajam teikumam, ciktāl tā liedz pildīt dienestu Valsts policijā. Savukārt Senāts lūdz vērtēt apstrīdēto normu attiecībā uz liegumu atrasties VUGD. Tādējādi šis prasījums pēc būtības atšķiras no prasījuma, kas tika vērtēts lietā 2020-50-01.

ST uzaicināja institūciju, kas izdevusi apstrīdēto aktu, – Saeimu – līdz 2025.gada 2.janvārim iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 2025.gada 30.marts. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lems pēc lietas sagatavošanas.