Mūsdienu aktīvajā ekonomiskajā apritē gan fiziskās, gan juridiskās personas nereti konstatē, ka kāda no tiesiskajā darījumā iesaistītajām pusēm noteiktajā termiņā nevarēs segt parādsaistības pret kreditoru. Viens no izdevīgākajiem risinājumiem šādā situācijā ir pušu sarunās panākta vienošanās par parāda atmaksu. Lai nonāktu līdz vienošanās sagatavošanai un tā būtu pieņemama un saprotama abām pusēm, vienlaikus regulējot visus būtiskos noteikumus, jāievēro vairākas nianses. Līdz ar to šajā rakstā plašāk aplūkoti gadījumi, kad parādnieks nespēj segt parādsaistības, kam jau iestājies izpildes termiņš, tādēļ puses vēlas noslēgt vienošanos par šādu parādsaistību atmaksas kārtību. Kas jāņem vērā, un kādi noteikumi jānoregulē?
Lietvedība
07:00, 7. Nov. 2018
Dzīvokļa īpašumu kā lietu kopību daudzdzīvokļu dzīvojamajā mājā saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma (DĪL) 3. un 4.pantu veido atsevišķs īpašums un attiecīga kopīpašuma domājamā daļa. Tātad dzīvokļa īpašniekam, kas vienlaikus ir arī dzīvojamās mājas kopīpašuma domājamās daļas kopīpašnieks, ir pienākums rūpēties ne tikai par sava dzīvokļa īpašuma, bet arī visas kopīpašumā esošās mājas daļas uzturēšanu un apsaimniekošanu.
Lietvedība
07:00, 19. Sep. 2018
Dzīvojam laikā, kad visi dokumenti top datoros, taču daļa no tiem savu tālāko mūžu nez kādēļ joprojām dzīvo papīra formā. Aplūkosim gadījumus, kad nepieciešams izveidot papīra dokumentu atvasinājumus elektroniskā formā, gan pretēji – kad e-dokumenti jāpārvērš papīra formā –, abos gadījumos nodrošinot dokumentu juridisko spēku.
Lietvedība
06:00, 30. Jūl. 2018
Patapinājums jeb lietošanas aizdevums ir līgums, ar kuru kādam (patapinājuma ņēmējam) patapinātājs nodod lietu bez atlīdzības, bet noteiktai lietošanai, ar nosacījumu atdot to pašu lietu. Kādos gadījumos tiek slēgts patapinājuma līgums, kas jāietver šādā līgumā, no kā jāuzmanās un kam jāpievērš uzmanība?
Lietvedība
06:00, 23. Jūl. 2018
Uzņēmēji, kārtojot lietvedības jautājumus savā uzņēmumā, lielākoties pievērš niecīgu uzmanību dokumentu noformēšanas noteikumiem līdz brīdim, kad rodas kāds strīds vai pieprasījums no darījumu partnera vai valsts iestādes.
Lietvedība
06:00, 11. Jūl. 2018
Latvijā daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās dzīvo ap 2/3 iedzīvotāju, savukārt Rīgā šis skaitlis ir vēl lielāks un pārsniedz 90%, tādēļ dzīvojamo māju pārvaldīšana ir aktuāls jautājums lielākajai daļai Latvijas iedzīvotāju.
Lietvedība
06:00, 6. Jūn. 2018
22.05.2014. Saeima galīgajā lasījumā pieņēma Mediācijas likumu (ML). Pašlaik vērojams, ka mediācija kā konfliktu risināšanas metode kļūst arvien populārāka juridisko profesiju u.c. speciālistu lokā. Tomēr plašākai sabiedrībai šis nosaukums joprojām šķiet samērā svešs un nesaprotams. Vai mediācija Latvijā joprojām ir kas jauns? Vai pirmie mediatori tiešām sāka strādāt tikai pirms pāris gadiem, kad parādījās ML?
Lietvedība
07:00, 30. Mai. 2018
Ikdienā komersanti noslēdz neskaitāmi daudz darījumu, maksājumus visbiežāk veicot 1 valūtā, tāpēc valūtas kursa svārstības tiešā veidā tos neietekmē. Tomēr Latvijas uzņēmēji arvien vairāk atklāj jaunus tirgus ārpus Eiropas Savienības (ES), tādējādi Latvijas preces nonāk Āzijas, Latīņamerikas un pat Āfrikas tirgū. Šādos darījumos svarīgi neaizmirst par valūtas kursu svārstību radīto risku.
Lietvedība
07:00, 28. Mai. 2018
Līguma slēgšana ar valdes locekli ir svarīgs jautājums ikvienai sabiedrībai. Pirms atbilstošā līguma izvēles jāņem vērā virkne aspektu, lai tā noteikumi būtu abpusēji izdevīgi. Pilnvarojuma līgums ir viens no biežāk izmantotajiem līgumu veidiem tiesiskajās attiecībās ar valdes locekļiem.
Lietvedība
07:00, 2. Mai. 2018
Cilvēks, kas strādā pilnu slodzi, darba vietā pavada vismaz pusi nomoda laika. Tādēļ ir saprotams, ka starp kolēģiem papildus formālajām, uz noteiktu funkciju vai pienākumu izpildi orientētajām attiecībām veidojas neformālas, personiskas un emocionāli piepildītas attiecības. Darba ņēmēju aptaujās noskaidrots, ka viņus darba vietā, pirmkārt, notur drošības un stabilitātes sajūta. Otrkārt, svarīgas ir labas attiecības ar kolēģiem jeb pozitīvs mikroklimats, kas atbilstoši aptaujai ir tikpat nozīmīgi kā interesants darbs un mājām tuva uzņēmuma atrašanās vieta.
Lietvedība
07:00, 12. Apr. 2018
Autoratlīdzību jautājums joprojām ir gan autoru (kuri mēģina ielauzīties jaunajā sistēmā), gan grāmatvežu (kuri jau rēķina pa jaunam) dienaskārtībā, jo nodokļu reformas kontekstā arī šeit vērojamas izmaiņas. Tāpēc ir īstais brīdis salikt pa plauktiņiem, kas īsti ir autora līgums un kādos gadījumos tas slēdzams.
Lietvedība
08:00, 5. Mar. 2018
18.01.2018. Saeima 1.lasījumā apstiprināja Apdrošināšanas līguma likuma projektu (Likumprojekts), ar ko paredzēts aizstāt šobrīd spēkā esošo likumu "Par apdrošināšanas līgumu" (likums par AL). Tā kā likums par AL ir spēkā jau no 01.09.1998. un tā aktuālā redakcija nav mainīta kopš 01.10.2007., bija nepieciešams modernizēt šajā likumā paredzēto regulējumu.
Lietvedība
08:42, 1. Mar. 2018
No Dokumentu juridiskā spēka likuma izriet, ka viens no teju visu dokumentu juridiskā spēka priekšnoteikumiem ir pašrocīgs paraksts. Paraksts, kas papīra dokumentā atveidots ar tehniskiem līdzekļiem, nenodrošina dokumenta juridisko spēku. Tomēr tas nav attiecināms uz elektroniskiem dokumentiem, ko fiziski (pašrocīgi) nav iespējams parakstīt. Elektronisko dokumentu likuma (EDL) 3.panta otrajā daļā noteikts, ka elektronisks dokuments uzskatāms par pašrocīgi parakstītu, ja tam ir drošs elektroniskais paraksts jeb eParaksts.
Lietvedība
09:36, 7. Feb. 2018
Būtisks maiņas jeb bartera darījumu aspekts ir nodokļu un nodevu jautājumi. Tie ir svarīgi, lai izvēlētos, vai konkrētajā situācijā izmantojams maiņas darījums, kā arī jāņem vērā, sagatavojot maiņas līgumu un norādot tajā, piemēram, maiņas priekšmeta vērtību vai aprēķinot pievienotās vērtības nodokli (PVN).
Lietvedība
10:58, 10. Jan. 2018
Līdz ar neatkarības atgūšanu un īpašuma tiesību atjaunošanu Latvijā var būt gadījumi, kad zeme pieder vienam cilvēkam, bet būve uz tās – citam. Tas saskaņā ar Civillikuma (CL) noteikumiem ir uzskatāms par dalīto īpašumu, un šādā gadījumā veidosies piespiedu nomas attiecības.
Lietvedība
11:06, 29. Dec. 2017