Satversmes tiesas 1.kolēģija 2019.gada 19.novembrī ierosināja lietu “Par Ministru kabineta 2009.gada 22.decembra noteikumu Nr. 1605 “Noteikumi par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un apbedīšanas pabalsta apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalstu piešķiršanas un izmaksas kārtību” 2.punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 1.pantam, 91.panta otrajam teikumam un 109.pantam”.
Apstrīdētā norma
Ministru kabineta (MK) noteikumu Nr. 1605 “Noteikumi par valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta un apbedīšanas pabalsta apmēru, tā pārskatīšanas kārtību un pabalstu piešķiršanas un izmaksas kārtību” 2.punkts: Valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ir:
2.1. Valsts sociālo pabalstu likuma 13. panta pirmajā daļā minētajām personām, izņemot invalīdus kopš bērnības, – 64,03 eiro ēnesī;
2.2. invalīdiem kopš bērnības – 106,72 eiro mēnesī.
Augstāka juridiskā spēka normas
Latvijas Republikas Satversmes (Satversme) 1.pants: “Latvija ir neatkarīga demokrātiska republika.”
Satversmes 91.panta otrais teikums: “Cilvēka tiesības tiek īstenotas bez jebkādas diskriminācijas.”
Satversmes 109.pants: “Ikvienam ir tiesības uz sociālo nodrošinājumu vecuma, darbnespējas, bezdarba un citos likumā noteiktajos gadījumos.”
Lietas fakti
Lieta ierosināta pēc tiesībsarga pieteikuma. Tiesībsargs uzskata, ka apstrīdētajā normā noteiktais valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs nav pietiekams, lai nodrošinātu tā saņēmēju pamatvajadzības – veselīgu ēdienu, apģērbu, mājokli, veselības aprūpi un obligāto izglītību. Lai gan valsts ekonomika esot attīstījusies, valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs ilgstoši neesot pārskatīts. Turklāt tas esot noteikts, pamatojoties uz politiskiem apsvērumiem, nevis ekonomiskiem rādītājiem. Tādējādi valsts neesot pienācīgi izpildījusi no Satversmes 1. un 109.panta izrietošo pozitīvo pienākumu nodrošināt personām sociālo palīdzību.
Tiesībsargs norāda, ka apstrīdētajā normā noteiktais valsts sociālā nodrošinājuma pabalsta apmērs izraisot tā saņēmēju sociālo atstumtību un nenodrošinot viņiem vienlīdzīgas iespējas, salīdzinot ar ekonomiski aktīvām personām. Tādēļ apstrīdētā norma neatbilstot Satversmes 91.panta otrajā teikumā ietvertajam diskriminācijas aizlieguma principam.
Tiesas process
Satversmes tiesa ir uzaicinājusi MK līdz 2020.gada 20.janvārim iesniegt Satversmes tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.
Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020.gada 19.aprīlis. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lemj pēc lietas sagatavošanas.