Apturēta tiesvedība divās administratīvajās lietās un uzdoti prejudiciālie jautājumi Eiropas Savienības Tiesai (EST), lai tās sniegto Eiropas Savienības (ES) tiesību normu interpretāciju izmantotu, izskatot strīdu par tiesībām izbūvēt elektroenerģijas tiešo līniju, informē Senāts.

Privātpersonas vēlējās ierīkot elektroenerģijas tiešo līniju un lūdza Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisiju (SPRK) izsniegt atbilstošu atļauju. SPRK atļaujas izsniegšanu atteica. Privātpersonas vērsās tiesā. Abās lietās ir izšķirams strīds, vai privātpersonu iecerētā elektrolīnija atzīstama par tiešo līniju Elektroenerģijas tirgus likuma izpratnē.

Senāts ņēma vērā, ka Elektroenerģijas tirgus likumā ir transponēts direktīvas 2019/944 par kopīgiem noteikumiem attiecībā uz elektroenerģijas iekšējo tirgu un ar ko groza direktīvu 2012/27/ES (pārstrādāta redakcija) regulējums par tiešajām līnijām un tiešās līnijas ir autonoms ES tiesību jēdziens. Līdz ar to Senāts vērsās EST ar prejudiciālajiem jautājumiem par to, vai tāda elektrolīnija, kādu iecerējušas ierīkot personas, atbilst tiešās līnijas jēdzienam direktīvas izpratnē.

Saskaņā ar direktīvā noteikto tieša līnija ir vai nu elektrolīnija, kas saista izolētu ražošanas objektu ar izolētu lietotāju, vai arī elektrolīnija, kas saista ražotāju un elektroenerģijas piegādes uzņēmumu, pa kuru notiek tieša piegāde to objektiem, meitasuzņēmumiem un lietotājiem.

Vienā lietā komersants, kas nodarbojas ar elektroenerģijas ražošanu un tirgošanu, lūdza atļauja tiešās līnijas ierīkošanai, lai jau esošo kabeļlīniju savienotu ar lietotāja objektu. Tādējādi komersants varētu piegādāt lietotājam savā koģenerācijas stacijā saražoto elektroenerģiju bez sadales sistēmas operatora tīklu starpniecības.

Otrā lietā komersants, kas nodarbojas ar pasažieru pārvadājumiem, plānoja iegādāties ar ūdeņradi darbināmus pilsētas satiksmes autobusus un izbūvēt ūdeņraža ražošanas staciju. Atļauja tiešās līnijas ierīkošanai lūgta, lai ūdeņraža ražošanas staciju savienotu ar citai personai piederošu biomasas koģenerācijas staciju. Tādējādi varētu samazināt izmaksas pieslēguma jaudas palielināšanai un nodrošināt ūdeņraža ražošanu elektrolīzes procesā, izmantojot bezizmešu ražošanas procesā iegūto elektroenerģiju.

Lai gan abās lietās uzdotie jautājumi ir saistīti ar tiešās līnijas jēdziena interpretāciju, faktiskie apstākļi atšķiras, tāpēc atšķiras arī Senāta uzdotie jautājumi.