Privātās dzīves neaizskaramība tiesu praksē
2021-04-09
Toms Tīdemanis, SIA “TGS Baltic zvērinātu advokātu birojs”, jurists, zvērināta advokāta palīgs
Klausies
Jautājums par privāto dzīvi jau iepriekš aktualizējās saistībā ar īstenojamo datu aizsardzības reformu. Šajā pārmaiņu un ārkārtējās situācijas laikā, kad attālinātais darbs jeb darbs no mājām strauji palielinājies un mainījis mūsu ikdienas dzīvi, tas ir vēl aktuālāk, jo nošķirt darbu no privātās dzīves kļūst arvien grūtāk.
Raksta līdzautors: Jānis Kāršenieks, ZAB "TGS Baltic" jurists
Ne velti arī Eiropas Parlamenta deputāti aicinājuši sagatavot regulējumu, kas darbiniekiem visā Eiropas Savienībā piešķirtu tiesības pēc darba laika digitāli "atslēgties" no darba, piemēram, nepārbaudīt darba e-pastu vai neatbildēt uz darba zvaniem, neradot darbiniekam negatīvas sekas.
Arī profesionālā pieredze un tiesu prakse beidzamā laikā apliecina, ka ar privāto dzīvi saistīto aspektu loks ir ļoti plašs. Īpaši izceļams ir Senāta Civillietu departamenta 2019. gada 20. augusta spriedums lietā SKC-605/2019, kurā sniegtas vairākas būtiskas atziņas par privātās dzīves neaizskaramības pārkāpuma aspektiem darba tiesiskajās attiecībās, to konstatēšanu un pierādīšanu. Tās īsumā aplūkotas raksta turpinājumā.
Lietas būtība
Darba devējs tiesā cēla prasību pret darbinieku par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, pamatojoties uz Darba likuma (DL) 101. panta 1. daļas 1. punktu, 110. panta 4. daļu un 130. pantu, uzskatot, ka darbinieks bez attaisnojoša iemesla būtiski pārkāpis darba līgumu un noteikto darba kārtību. Prasība pamatota ar to, ka darbinieks vairāku nedēļu ilgā laika posmā neattaisnoti kavējis darbu, nav informējis par neierašanās cēloņiem un darba vietas patvaļīgas atstāšanas iemesliem pirms darba laika beigām, kā arī nav sācis pildīt precizētos pienākumus un nav apmeklējis rīkojumā noteikto darba vietu.
Pateicoties Senātam, šobrīd vērojama pozitīva tiesu prakse publisko iepirkumu lietās, kurās tiek pārbaudīts pasūtītāja lēmuma – pārtraukt iepirkuma procedūru – tiesiskums. Sniedzam ieskatu jaunākajā tiesu praksē, analizējot progresīvus un arī ne tik progresīvus piemērus.
Tiesvedības
06:00, 9. Mai. 2025
2024.gada martā administratīvā tiesa izskatīja strīdu par Valsts ieņēmumu dienesta atteikumu sniegt arodbiedrībai informāciju, kurai, iespējams, ir komercnoslēpuma statuss.
Tiesvedības
06:00, 7. Mai. 2025
Jautājums par pierādīšanas pienākuma īstenošanas robežām un apjomu, ciktāl ar mantu saistītajai personai procesā par noziedzīgi iegūtu mantu jāpierāda arestētās mantas likumīgā izcelsme, praksē ilgstoši bijis strīdus objekts. 2025.gada pavasarī Satversmes tiesa (ST) pieņēma vairākus nolēmumus lietās, kas attiecināmi uz šī sevišķā procesa tiesisko izpratni.
Tiesvedības
06:00, 30. Apr. 2025
Senāts 2025.gada februāra beigās pieņēma lēmumu lietā, kurā analizēti divi jautājumi – vai Datu valsts inspekcijai (DVI) ir jāveic atkārtota pārbaude, ja to pieprasa datu subjekts, un kādus lēmumus vispār var izdot DVI. Izskatām spriedumu!
Tiesvedības
06:00, 25. Apr. 2025
Ikdienā dažādās darbības jomās tiek lietoti dažādi termini, kurus pārzina un lieto savas jomas speciālisti un kuri šķiet saprotami katram. Tomēr tiesu praksē ir termini, kuri var mulsināt procesa dalībniekus, piemēram, kāda ir atšķirība starp “prasības grozīšana” un “prasības papildināšana”.
Tiesvedības
06:00, 17. Apr. 2025
Vai hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodeva atbilst Satversmei? Šis jautājums ir nonācis Satversmes tiesas (ST) vērtējumā, tomēr šajā lietā ir iestājies pārtraukums – tiek gaidīts Eiropas Savienības Tiesas (EST) nolēmums, pēc kura savu gala vārdu teiks arī ST Latvijā.
Tiesvedības
06:00, 15. Apr. 2025
Senāts 2024.gada nogalē pieņēma spriedumu lietā, kurā analizēja noilguma termiņu, ja darba samaksas aprēķins darbiniekam nodrošināts elektroniski un tajā ir nepilnības nav ietverts aprēķins par nostrādātajām virsstundām. Tiesai bija jālemj, vai noilgums ir divi vai trīs gadi.
Tiesvedības
06:00, 14. Apr. 2025
Senāts 2024.gadā ir sagatavojis virkni nolēmumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā gan darba devējiem, gan darbiniekiem.
Tiesvedības
06:00, 11. Apr. 2025
Senāts 2024.gadā ir sagatavojis virkni nolēmumu un sniedzis atziņas, kas jāņem vērā gan darba devējiem, gan darbiniekiem.
Tiesvedības
06:00, 3. Apr. 2025
Tiesas un tiesneša neatkarības princips ir demokrātiskas valsts neatņemama sastāvdaļa, un tas ir nostiprināts tiesību aktos, kā arī ir viens no tiesnešu ētikas pamatprincipiem. Tas rada priekšnosacījumus taisnīgai strīdu izskatīšanai un aizsargā personu tiesības un likumīgās intereses. Tomēr ir arī vairāki gadījumi, kad tiesnesis nav tiesīgs piedalīties lietas izskatīšanā – tostarp, ja viņam pieteikts objektīvs noraidījums, kas tiek pieņemts.
Tiesvedības
06:00, 1. Apr. 2025
Mobinga jautājumi darba tiesībās ir aktuāli jau vairākus gadus, taču arvien biežāk veidojas situācijas, kad darbinieki izmanto mobinga jēdzienu kā instrumentu, lai sasniegtu sev vēlamo rezultātu, atriebtos vai pat ļaunprātīgi iegūtu materiālu labumu no darba devēja. Šāds gadījums, kura analīze sniedz vērtīgas mācības, nesen novērots kādā uzņēmumā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 25. Mar. 2025
2025.gada 14.janvārī Eiropas Savienības (ES) darba devēju konfederāciju informācijas telpu pārpildīja ziņa par Eiropas Savienības Tiesas (EST) publicēto ģenerāladvokāta Nikolaja Emiliou atzinumu par direktīvas 2022/2041 par adekvātām minimālajām algām ES lietu C‑19/23 "Dānijas Karaliste pret Eiropas Parlamenta Eiropas Savienības Padomi". Kāpēc šī ziņa bija un ir nozīmīga?
Tiesvedības
06:00, 21. Mar. 2025
Nav retums, ka negodprātīgs parādnieks mēģina izvairīties no saistībām, atsavinot savu mantu, lai kreditoriem nebūtu uz ko vērst piedziņu. Šādos gadījumos kreditoru tiesību aizsardzības nodrošināšanai var vērtēt, vai pastāv pamats vērsties ar iesniegumu policijā par iespējamu krāpšanu vai arī pastāv iespēja izmantot tādu tiesību institūtu kā Actio Pauliana.
Tiesvedības
06:00, 14. Mar. 2025
Kopš Latvijā sāka izmantot ūdens skaitītājus, regulāri ir strīdi un domstarpības par veidu un kārtību, kā precīzi uzskaitīt patērēto ūdens daudzumu dzīvokļos, un ko darīt ar starpību starp mājas kopējo ūdens skaitītāju un dzīvokļos fiksēto patēriņu.
Tiesvedības
06:00, 12. Mar. 2025
Augstākās tiesas Senāts 2024.gada 20.decembrī pieņēma spriedumu lietā SKA-256/2024, kurā fiziska persona lūdza atlīdzināt kaitējumu, kas nodarīts ar Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) prettiesisku faktisko rīcību, bez pieteicēja atļaujas izmantojot un izplatot viņa personas datus videosižetā. Šajā lietā Senāts arī vērsās Eiropas Savienības Tiesā (EST) un prejudiciālās procedūras ietvarā gūtās atbildes bija būtiskas nacionālā sprieduma pieņemšanā.
Klausies
Tiesvedības
06:00, 17. Feb. 2025