Vai rājienu izteikšanai ir limits?
2024-03-21
Evija Kolberga, SIA "Zvērinātu advokātu birojs CersJurkāns", zvērināta advokāte
Darbiniekam par darba līguma un iekšējo darba kārtības noteikumu pārkāpšanu tiek izteikts rājiens. Pēc pusgada darbinieks atkal izdara līdzīgu pārkāpumu. Vai darba devējs var atkārtoti izteikt rājienu darbiniekam un samazināt tam darba algu? Vai darba devējs drīkst pārtraukt darba attiecības ar šo darbinieku, ja pārkāpumi turpinās?
Atbildē uzzināsi:
- Kāds ir rājiena kā disciplinārsoda mērķis.
- Kādā laika periodā jāsagatavo rājiens par izdarīto pārkāpumu.
- Kādas sekas var rasties, ja darba devējs pieļauj ilgstošu rājienu izteikšanu, nevis darba līguma uzteikumu.
Uzņēmumā ir darbinieks ar īpašām vajadzībām. Kā rīkoties, ja šādam darbiniekam darba pienākumu veikšanai nepieciešams transportlīdzeklis? Vai viņš var izmantot savu transportlīdzekli un darba devējs – kompensēt izdevumus? Vai arī darba devējam jāpielāgo uzņēmuma transportlīdzeklis?
Darba tiesības
06:00, 5. Nov. 2024
Darbinieks vēlas pārtraukt darba attiecības un informē par to darba devēju, lūdzot parakstīt vienošanos par darba attiecību izbeigšanu, lai pēc to pārtraukšanas varētu nekavējoties saņemt bezdarbnieka pabalstu. Vai darba devējs drīkst atteikt parakstīt vienošanos un uzstāt uz darbinieka atlūgumu pēc paša vēlēšanās?
Darba tiesības
06:00, 31. Okt. 2024
Darbiniekam tika piešķirta piemaksa par darbu, kas saistīts ar īpašu risku. Vai darba devējs drīkst bez brīdinājuma vienpusēji atcelt šo piemaksu?
Darba tiesības
06:00, 24. Okt. 2024
Atbilstoši Valsts un pašvaldību institūciju amatpersonu un darbinieku atlīdzības likumam (Atlīdzības likums) pašvaldību darbiniekiem ik gadu tiek piešķirts papildatvaļinājums līdz 10 dienām. Vai neizmantotais papildatvaļinājums jāatlīdzina naudā pašvaldības darbiniekam, izbeidzot darba attiecības?
Darba tiesības
06:00, 22. Okt. 2024
Vai atsauce uz Darba likuma 148.pantu attiecināma arī uz darbinieku, piemēram, izpilddirektoru, kurš bieži ceļo un tādēļ birojā vairāk nav, nekā ir, kā arī piedalās sapulcēs, kas notiek brīvdienās, bet neieņem valdes locekļa amatu?
Darba tiesības
06:00, 15. Okt. 2024
Vācijas uzņēmums reģistrējies Latvijā kā ārvalstu darba devējs (saimniecisko darbību Latvijā neveic). Uzņēmuma darbinieks ir Latvijas rezidents, par kuru algas nodokļi un sociālās iemaksas tiek aprēķinātas un samaksātas Latvijā. Pamatā darbinieks strādā attālināti, atrodoties Latvijā. Darba līgumā kā darba vieta norādīta gan darbinieka uzturēšanās adrese Latvijā, gan uzņēmuma adrese Vācijā. Reizi mēnesī/ceturksnī darbinieks dodas uz uzņēmumu Vācijā, lai piedalītos klātienes darba pasākumos (sapulcēs, tikšanās). Vai šie braucieni ir komandējumi, darba braucieni vai nosūtīšana? Vai šajos braucienos jāmaksā dienas nauda?
Darba tiesības
06:00, 10. Okt. 2024
Darba tiesisko attiecību laikā darba devējs bieži vien publicē dažādus darbinieku fotoattēlus, lai veicinātu uzņēmuma un darbinieku atpazīstamību. Kā rīkoties gadījumā, ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, bet attēli joprojām tiek publicēti? Skaidrojam, vai darba devējam ir tādas tiesības un kā rīkoties darbiniekam, ja tas iebilst pret šādu darba devēja rīcību.
Darba tiesības
06:00, 8. Okt. 2024
Uzņēmums saviem darbiniekiem piešķīris limitu pusdienu iegādei, ko darbinieki var izmantot ik mēnesi, iegādājoties pusdienas ēdnīcā, kas atrodas biroja ēkā. Savukārt, ja ēdināšanas limits tiek pārtērēts, tad uzņēmums pārtērēto starpību atskaita no darba algas. Vai uzņēmums šādi drīkst rīkoties?
Darba tiesības
06:00, 3. Okt. 2024
Obligātās veselības pārbaudes laikā tiek konstatēts, ka darbinieks vairs nevar veikt konkrētos darba pienākumus. Vai darba devējam ir jāpielāgo darba vieta, lai darbiniekam būtu iespējams turpināt darbu? Vai darba devējs drīkst piedāvāt līdzvērtīgu darbu, ja tas ir iespējams, kas attiecīgi nepakļauj konkrētu darbību veikšanai? Vai darba devējs ir tiesīgs atbrīvot no darba darbinieku pēc atzinuma saņemšanas?
Darba tiesības
06:00, 26. Sep. 2024
Kādi ir tie nosacījumi, ko var iekļaut koplīgumā? Piemēram, vai uzņēmums drīkst koplīgumā vienoties, ka ēdināšanas izdevumi tiek apmaksāti neatkarīgi no pirkuma izdarīšanas laika?
Darba tiesības
06:00, 24. Sep. 2024
Darbinieks strādā pašvaldības iestādē, viņam noteikts summētais darba laiks. Darba telpās ir izvietotas videonovērošanas kameras. Vadītājs regulāri pārskata videoarhīva ierakstus un pēc tam pārmet darbiniekiem privāto lietu kārtošanu darba laikā, draudot samazināt gada beigās paredzēto prēmiju vai pārcelt darbā uz citu nodaļu. Vai darbinieku drīkst pārcelt uz citu nodaļu, ja par to nav rakstiskas vienošanās un darba līgumā ir noteikta adrese, kurā veicami darba pienākumi? Papildus norādāms, ka amata aprakstā nekas nav minēts par pārcelšanas iespējām.
Darba tiesības
06:00, 19. Sep. 2024
Abi bērna vecāki strādā pie viena darba devēja. Vai šādā situācijā papildatvaļinājums par bērnu pienākas abiem vecākiem?
Darba tiesības
06:00, 12. Sep. 2024
Normatīvajos dokumentos nav noteikts, kāda summa jāsaglabā darbiniekam pēc ieturējuma, ja darba tiesiskās attiecības nav pilnu mēnesi (ieturējums noteikts ar zvērināta tiesu izpildītāja rīkojumu). Vai jāsaglabā rīkojumā norādītā minimālā alga par pilnu kalendāro mēnesi? Vai arī saglabājamā summa jāpārrēķina proporcionāli nostrādātajam periodam attiecīgajā mēnesī?
Darba tiesības
06:00, 10. Sep. 2024
Vai darbiniekam ir tiesības katram savam darba devējam iesniegt pierādījumus, ka ārstniecības iestādē ir nodotas asinis, un saņemt atlīdzību un apmaksātu atpūtas dienu? Ko nozīmē “saņem atlīdzību”? Vai tas ir domāts par laiku, kamēr nodod asinis? Un ko nozīmē “apmaksāta atpūtas diena”? Tā ir diena, kad tiek nodotas asinis, vai vēl kāda cita brīvā diena?
Klausies
Darba tiesības
06:00, 3. Sep. 2024
Darba likuma 96.panta 4.daļas 2.punkts nosaka, ka vienošanās par apmācību termiņš nav ilgāks par 2 gadiem, skaitot no dienas, kad izdots izglītības dokuments, kas apliecina profesionālo apmācību vai kvalifikācijas paaugstināšanu. Kā korekti norādīt šādas vienošanās termiņu? Izglītību iegūst, piemēram, 2 gadus, tad ir, piemēram, maģistra darba aizstāvēšana, un tikai tad tiek izdots izglītības dokuments. Kopā var paiet 2,5–3 gadi. Tad sanāktu, ka līguma termiņš ir 2,5 gadi, kad notiek mācības, plus 2 gadi no izglītības dokumenta saņemšanas brīža, kas kopā ir 4,5 gadi?
Darba tiesības
06:00, 29. Aug. 2024