Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes (NTSP) Budžeta un nodokļu politikas apakšpadome ceturtdien sēdē vienojās izvērtēt iespēju nozarēs ar augstu pievienotās vērtības nodokļa (PVN) krāpšanas īpatsvaru no 2017.gada ieviest nodokļa apgrieztās maksāšanas kārtību jeb tā saucamo reverso PVN, pavēstīja Finanšu ministrija.
Paredzēts, ka valdības sociālo partneru eksperti līdz 9.jūnijam iesniegs Finanšu ministrijai sarakstu ar prioritārajām nozarēm, atbilstoši kurām PVN krāpšanas apkarošanas jomā būtu ieviešama apgrieztā maksāšanas kārtība.
Tāpat sēdes dalībnieki apsprieda iespēju ieviest iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumu viena no koplīgumā ar arodbiedrību noteiktajām darbinieku sociālajām garantijām – ēdināšanas izdevumiem. Nolemts, ka no fiziskās personas ienākumiem, par kuriem darba devējs maksā algas nodokli, izslēgs darba devēja apmaksātos koplīgumā ar arodbiedrību noteiktos darbinieka ēdināšanas izdevumus, ja tie nepārsniegs 480 eiro gadā jeb vidēji 40 eiro mēnesī.
Finanšu ministrija sagatavos grozījumus likumā par iedzīvotāju ienākuma nodokli un virzīs tos izskatīšanai Ministru kabinetā (MK), paredzot, ka atvieglojumu varēs sākt piemērot no 2017.gada.
Tāpat, lai būtiski mazinātu ēnu ekonomikas īpatsvaru taksometru pakalpojumu sektorā, puses apsprieda divus tiešo nodokļu regulējums šai nozarei. Tika nolemts tālākajā darbā balstīties uz nosacīta "obligāta patentmaksas" modeļa uz taksometru priekšlikumu, kas varētu tikt ieviests no 2017.gada.
Puses vienojās arī par to, ka Finanšu ministrijai, nozarei un atbildīgajām institūcijas steidzami jāsāk darbs pie normatīvo aktu projektu izstrādes, jāveic nepieciešamās konsultācijas ar Tieslietu ministriju u.c partneriem un, rodot kompromisu, jāsagatavo priekšlikumi normatīvo aktu projektu virzīšanai uz MK jau kopā ar 2017.gada budžeta likumprojektu pavadošo likumprojektu paketi.
NTSP Budžeta un nodokļu politikas apakšpadomes sēdē piedalījās valdības sociālie partneri – Latvijas darba devēju konfederācijas un Latvijas Brīvo arodbiedrību savienības eksperti. Sēdē tāpat piedalījās Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras speciālisti.
Plānots, ka nākamajā apakšpadomes sēdē tiks izskatīti jautājumi, kas ir saistīti ar nodokļu pamatnostādņu 2017.-2020.gadam tālākās izstrādes gaitu, valsts budžeta bāzes izdevumu pārskatīšanu, kā arī par prioritārajām reformām, kurām būtu nepieciešami budžeta papildus izdevumi.
NTSP koordinē un organizē trīspusējo sociālo dialogu starp darba devēju organizācijām, valsts institūcijām un arodbiedrībām, lai saskaņotu šo organizāciju intereses sociālajos un ekonomiskajos jautājumos, tādējādi garantējot sociālo stabilitāti valstī.