Kā zināms, ir izstrādāti grozījumi Nacionālās drošības likumā (NDL). Ar šiem grozījumiem tiks radīti sarežģījumi darījumos ar nacionālajai drošībai nozīmīgām komercsabiedrībā, kā arī ietekmēts darījumu norises ilgums. Galīgajā lasījumā likumprojektā ir veikti būtiski precizējumi.
Līdzautores: Natālija Šestakova, ZAB "SORAINEN", juriste, un Alīna Kalviša, ZAB "SORAINEN", jurista palīgs.
Jāņemt vērā, ka grozījumi NDL ir stājušies spēkā jau 29.03.2017. Grozījumos paredzēts bez Ministru kabineta (MK) atļaujas aizliegt veikt noteiktas darbības nacionālajai drošībai nozīmīgās komercsabiedrībās ar mērķi novērst valsts drošības, pārvaldes vai sabiedrības apdraudējumu (arī potenciālu apdraudējumu).
Minētie aizliegumi attiecināmi uz:
- elektronisko sakaru komersantiem ar būtisku ietekmi tirgū, kam noteiktas tarifu regulēšanas un izmaksu aprēķināšanas saistības Elektronisko sakaru likumā paredzētajā kārtībā;
- audiāliem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, kuru programmas aptveršanas zona, izmantojot zemes apraides tehniskos līdzekļus, atbilstoši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes izsniegtajai apraides atļaujai ir Latvija vai vismaz 60% no tās teritorijas, vai audiovizuāliem elektroniskajiem plašsaziņas līdzekļiem, kuru programmas aptveršanas zona, izmantojot zemes apraides tehniskos līdzekļus, atbilstoši Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes izsniegtajai apraides atļaujai ir Latvija vai vismaz 95% no tās teritorijas;
- komercsabiedrībām, kas saņēmušas licenci dabasgāzes pārvadei, sadalei, uzglabāšanai, vai tām pieder sašķidrinātās dabasgāzes iekārta, kas savienota ar pārvades sistēmu;
- elektroenerģijas vai siltumenerģijas ražotājiem, kuru uzstādītā faktiskā jauda pārsniedz 50 MV;
- siltumenerģijas pārvades un sadales operatoriem, kuriem pieder siltumtīkli vismaz 100 km garumā;
- komercsabiedrībām, kas saņēmušas licenci elektroenerģijas pārvadei.
Grozījumos NDL paredzēts, ka MK atļauju nepieciešams saņemt šādām darbībām ar minētajām kapitālsabiedrībām:
- būtiskas līdzdalības (10% vai vairāk kapitāldaļu) iegūšana;
- izšķirošas ietekmes (kapitāldaļu vairākuma) iegūšana;
- uzņēmuma pāreja;
- akcionāra vai dalībnieka statusa vai tiesību izmantot netiešo līdzdalību (balsstiesības) saglabāšana, ja mainās patiesā labuma guvējs.
Atļauju nepieciešams saņemt arī pirms jauna biedra iestāšanās nacionālajai drošībai nozīmīgā personālsabiedrībā un būtiskas līdzdalības vai izšķirošas ietekmes iegūšanas tādā kapitālsabiedrībā, kas ir biedrs nacionālajai drošībai nozīmīgā personālsabiedrībā.
Pienākums pieprasīt atļauju izšķirošas ietekmes vai būtiskas līdzdalības iegūšanai ir personai, kura vēlas iegūt ietekmi attiecīgajā kapitālsabiedrībā. Precīzu kārtību paredzēts noteikt ar MK noteikumiem, kas šobrīd vēl nav izstrādāti.
Arī minēto komercsabiedrību patiesā labuma guvēja maiņas gadījumā attiecīgajam tās dalībniekam, akcionāram vai biedram 5 darba dienu laikā jāiesniedz MK lūgums atļaut saglabāt līdzdalību vai biedra statusu attiecīgajā komercsabiedrībā. Ja MK noteiks pienākumu atsavināt kapitāldaļas vai akcijas, izbeigt netiešo līdzdalību vai izstāties no personālsabiedrības, tā nepildīšanas gadījumā persona zaudēs tiesības izmantot savas balsstiesības attiecīgajā kapitālsabiedrībā vai pārstāvēt personālsabiedrību un kārtot lietvedību.
MK atļauju nepieciešams saņemt arī uzņēmuma pārejai, kuras rezultātā cita persona iegūst īpašumā vai lietošanā tādu nacionālajai drošībai nozīmīgas kapitālsabiedrības uzņēmumu, kurā ietilpst aktīvi, kas tiek izmantoti minēto komercsabiedrību darbības nodrošināšanai. Šajā gadījumā attiecīgais lūgums MK jāiesniedz nacionālajai drošībai nozīmīgajai kapitālsabiedrībai.
Iepriekšminētajos gadījumos lēmumi MK būs jāpieņem 1 mēneša laikā, bet nepieciešamības gadījumā šo termiņu būs iespējams pagarināt līdz 4 mēnešiem. MK lēmumu varēs pārsūdzēt Administratīvajā apgabaltiesā, kas lietu skatīs 3 tiesnešu sastāvā. Par tiesas spriedumu varēs iesniegt kasācijas sūdzību.
Grozījumi noteikts, ka gadījumā, ja attiecīgajam darījumam vai darbībai attiecīgā atļauja nav saņemta, tas uzskatāms par spēkā neesošu no tā noslēgšanas vai veikšanas brīža. Bez MK atļaujas ir aizliegts veikt izmaiņas dalībnieku reģistrā.
Komercsabiedrībai, kas no jauna ieguvusi nacionālajai drošībai nozīmīgas komercsabiedrības statusu, 5 darba dienu laikā:
- jāiesniedz Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistram (UR) paziņojums par savu atbilstību attiecīgajam statusam;
- jāveic ieraksts akcionāru vai dalībnieku reģistrā;
- jānodrošina, ka attiecīgs paziņojums tiek nosūtīts dalībniekiem vai akcionāriem, personām, kas izmanto netiešo līdzdalību vai personālsabiedrības biedriem;
- jāinformē MK noteiktā institūcija par kapitālsabiedrības dalībniekiem, akcionāriem un personām, kas izmanto netiešo līdzdalību, vai par biedriem, kā arī patiesā labuma guvējiem.
Visām komercsabiedrībām, kas grozījumu spēkā stāšanās dienā atbilst nacionālajai drošībai nozīmīgas kapitālsabiedrības statusam, jāizpilda iepriekšminētie pienākumi līdz 01.06.2017.
No 15.06.2017. UR mājaslapā tiks publicēta informācija par nacionālai drošībai nozīmīgām komercsabiedrībām. Grozījumos NDK paredzēts, ka MK noteiks, cita starpā, institūciju, kam iesniedzams pieteikums attiecīgās atļaujas saņemšanai, iesniedzamās informācijas apjomu, attiecīgo lēmumu pieņemšanas kārtību. Šobrīd attiecīgie MK noteikumi vēl nav izstrādāti, tādēļ, lai gan grozījumi stājušies spēkā 29.03.2017., jau šobrīd komercsabiedrībām var rasties grūtības, jo nav skaidrības par to piemērošanas praktiskajiem aspektiem.
Ja Jūs savā darbā esat saskārušies ar neskaidriem jautājumiem normatīvo aktu piemērošanā, aicinām atsūtīt savu jautājumu žurnāla iTiesības ekspertiem http://itiesibas.lv/uzdot-jautajumu un centīsimies palīdzēt!