Saeima ceturtdien, 23.02.2017., ratificēja Visaptverošo ekonomikas un tirdzniecības nolīgumu jeb CETA starp Kanādu un Eiropas Savienību (ES) un tās dalībvalstīm.

CETA ir modernākais ES tirdzniecības nolīgums, un līdz ar tā piemērošanu tiks atcelti 99,5% muitas nodokļu. Līdz šim katru gadu ievedmuita Latvijas preču eksportam uz Kanādu bija mērāma vairākos miljonos eiro. Visizdevīgākie noteikumi nolīgumā paredzēti pakalpojumu jomā – piekļuve Kanādas tirgum tiks nodrošināta gan federālajā, gan provinču līmenī, tostarp tādās jomās kā:

  • finanses;
  • telekomunikācijas;
  • jūras transports;
  • vides pakalpojumi.

Pēc nolīguma stāšanās spēkā ES uzņēmumi varēs piedalīties publiskā iepirkuma konkursos gan federālā līmenī, gan Kanādas provincēs un pašvaldībās. Tāpat paredzēta vienkāršota profesionālo kvalifikāciju savstarpējās atzīšanas sistēma un uzlaboti investīciju aizsardzības noteikumi.

Nolīgumā precīzi definēti ieguldījumu aizsardzības standarti un noteikts, ka darbosies pastāvīga tiesa ieguldījumu strīdu izšķiršanai. Tajā strādās 15 neatkarīgi tiesneši – pa 5 no ES, Kanādas un trešajām valstīm.

Ar CETA netiks grozīti, samazināti un atcelti ES standarti nevienā no regulētajām jomām, tostarp par pārtikas nekaitīgumu, produktu drošību, patērētāju aizsardzību un veselību.

Nolīgumā paredzētas vairākas atrunas Latvijas interešu aizstāvībai, piemēram, par lauksaimniecības zemes iegādi, plašsaziņas līdzekļu izdošanu, kā arī veterināro, apsardzes, farmaceitu, juridisko un pasažieru, un kravu autopārvadājumu pakalpojumu sniegšanu. Nolīgumā iekļautas arī vairākas ES atrunas.

ES un Kanādas brīvās tirdzniecības līgums spēkā stāsies pēc tam, kad to būs ratificējušas abas puses. Nolīgums jāratificē Kanādas parlamentā, kā arī visu ES dalībvalstu parlamentos. Eiropas Parlaments atbalstu CETA pauda 15.februārī.