Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ir saskāries ar pievienotās vērtības nodokļa (PVN) shēmu pielietošanu tirdzniecībā jeb izvairīšanos no nodokļu nomaksas negodīgā ceļā, atzina PVD ģenerāldirektors Māris Balodis.

"PVN shēmas nav mūsu kompetencē, bet esam novērojuši to pielietošanu. (..) Esam konstatējuši virkni uzņēmumu, ķēžu, caur kuriem produkti iziet. Ir tā saucamie vienas dienas uzņēmumi, kuri nemaksā nodokļus, pareizāk sakot, deklarē, ka nodokļi ir nomaksāti, bet valsts budžetā nekas netiek ieskaitīts. Tālāk no šādām viendienītēm produktu jau ar it kā nomaksātiem nodokļiem nopērk legāls uzņēmums par vairāk nekā 20% lētāk," skaidroja Balodis.

Viņš atzina, ka PVD nereti tirdzniecībā konstatē arī produktus bez pavaddokumentiem. "Interese ievest lētāku produktu ir liela, robežu mums nav, varam vest viskautko - gan pašpatēriņam, gan tirdzniecībai. (..) Regulāri pārbaudot tirgu, tiek konstatēts, ka nekādi pavaddokumentu zemenēm un ķiršiem nav. Tā ir tā pelēkā ekonomika, ka nopērkam Polijā, pārdodam šeit, nodokļus nemaksājam," teica Balodis.

Vienlaikus viņš piebilda, ka minētie pārkāpumi nav PVD kompetencē, jo dienestam ir jāuzrauga pārtikas drošums un izcelsme.

Balodis arī atzina, ka PVD kā institūcija nav iekļauta jaunajā ēnu ekonomikas apkarošanas plānā, lai gan dienestam nākas saskarties ar ēnu ekonomiku un arī ražotāji pieprasa PVD iesaistīties tās apkarošanas pasākumos. "Protams, mēs neveicam tādas darbības kā uzrēķinus nodokļiem vai kāda līdzekļu piedziņu kā, piemēram, Valsts ieņēmumu dienests, mēs nevaram lielīties ar lieliem ieguvumiem valsts budžetam, tieši pierādāmiem, bet katrā ziņā, veicot regulāras pārbaudes, mēs nodrošinām, ka neatbilstoši vai nezināmas izcelsmes produkti nevar nonākt pārtikas apritē. Ieguvums no tā ir valsts ekonomikai," uzsvēra Balodis.

BNS_logo.jpg