Katrā dzīvokļa pārdošanas gadījumā pircējs ir ieinteresēts pasargāt sevi, izslēdzot maldināšanas iespēju, bet pārdevējs vēlās saņemt līgumā norunāto summu, lai nepaliktu uz ielas bez nekustamā īpašuma un naudas.

Tāpēc svarīgi naudu uzticēt trešajai pusei, piemēram, notāram. Tam paredzēts glabājuma konts pie zvērināta notāra, kuru pagājušajā gadā izmantoja 1480 darījumu slēdzēji, bet 2010.gadā – tikai 128, informē Latvijas Zvērinātu notāru padome.

"Naudas glabājumu pie notāra visbiežāk izmanto, slēdzot nekustamā īpašuma pirkuma līgumus. Šajā gadījumā pircējs pirkuma maksu nodod notāram glabāšanā līdz brīdim, kamēr iestāsies nosacījumi, pie kuriem pārdevējs būs tiesīgs saņemt maksu.

Kārtojot ar īpašumtiesībām saistītu darījumu, svarīgākais ir nodrošināt, lai pirkuma maksa patiešām tiktu veikta. Īpašuma pirkšana vai pārdošana nav tāds pats darījums kā tirgū vai veikalā, kad, samaksājot par preci, to saņemam tai pašā brīdī. Tas ir darījums ar laika nobīdi, un šis starplaiks rada potenciālus riskus. Piemēram, var atklāties, ka īpašums ir iesaistīts tiesvedībā.

Notāra iesaiste, nododot viņam naudu glabājumā, garantē pircējam, ka pārdevējs pēkšņi nepazudīs ar visu naudu, pirms īpašums vēl nav ierakstīts zemesgrāmatā uz viņa vārda. Vai otrādi – tā ir garantija pārdevējam, ka viņš naudu pēc īpašuma reģistrācijas uz jaunā īpašnieka vārda tiešām saņems. Darījuma gaitā var atklāties arī apstākļi, kuru dēļ kāda no pusēm varētu vēlēties to atcelt, bet gadījumā, kad nauda jau pārskaitīta, tas ne vienmēr iespējams," norāda Sandra Stīpniece, LZNP priekšsēdētāja.

Tātad – lēmuma nodot naudu glabājumā notāram mērķis ir nekustamā īpašuma darījuma drošība abām pusēm – gan pircējam, gan pārdevējam. Zvērināts notārs seko darījuma norisei un atgādina līdzējiem par nosacījumiem, kuriem iestājoties tiek veikts (vai gluži pretēji – netiek veikts) pārskaitījums.

Ja darījumā nolemts izmantot naudas glabājumu pie notāra, notārs izsniedz pircējam apliecinošu dokumentu par to, ka nauda ir pieņemta glabāšanā, un reģistrē šo faktu glabājumu grāmatā. Šāda samaksas kārtība tiek fiksēta arī pirkuma līgumā. Nauda tiek glabāta zvērināta notāra amata kontā kredītiestādē, kas ir tiesīga sniegt finanšu pakalpojumus. Notārs ar to var rīkoties tikai atbilstoši mērķiem, kādiem to paredzējuši klienti.

Zvērinātam notāram glabājumā var nodot ne tikai naudu, bet arī dokumentus un vērtspapīrus.

Glabājuma konta atvēršanai pie notāra ir mazākas izmaksas nekā darījuma konta atvēršanai bankā, jo notāra atlīdzības apmēru nosaka valsts, nevis brīvais tirgus. Piemēram, pērkot dzīvokli par 50 000 EUR, 1 mēnesi ilgs naudas glabājums pie zvērināta notāra kopā ar pievienotās vērtības nodokli izmaksās aptuveni 50 EUR. Tā kā pirkuma līgumā ir ierakstīti darījuma termiņi, tad vienmēr iepriekš zināms, cik būs jāmaksā zvērinātam notāram par naudas glabāšanu.

Ja Jūs savā darbā esat saskārušies ar neskaidriem jautājumiem normatīvo aktu piemērošanā, aicinām atsūtīt savu jautājumu žurnāla iTiesības ekspertiem http://itiesibas.lv/uzdot-jautajumu un centīsimies palīdzēt!