Latvijas Tirgotāju asociācija (LTA) iestājas pret iniciatīvu dubultot akcīzes nodokli cigarillām, jo tādējādi pieaugs tabakas produktu kontrabandas apjoms un samazināsies budžeta ieņēmumi no akcīzes nodokļa.

"Mums ir saprotamas mazo tirgotāju bažas par šo iniciatīvu, jo idejas virzītāji nav sapratuši plaša patēriņa produkta atšķirību no nišas produkta ar ierobežotu tirgu, par kādām ir uzskatāmas cigarillas. Diemžēl realitāte ir tāda, ka, krasi pieaugot cigarillu gala cenai, patērētājs izvēlēsies kontrabandas produkciju un rezultātā ieņēmumi budžetā būs pat zemāki nekā šobrīd, savukārt pieaugs kontrabandas apjomi un tiks apdraudēta mazo legālo tirgotāju darbība," skaidroja LTA prezidents Henriks Danusēvičs.

Pret iniciatīvu palielināt akcīzes nodokli cigarillām iebilst arī mazie tirgotāji, kas tirgo specifiskus tabakas produktus, kā arī uzņēmējus pārstāvošā organizācija Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera. Nozares eksperti un uzņēmēji norāda, ka šāda nepārdomāta un līdz galam neizsvērta iniciatīva nedos papildu ieņēmumus valsts budžetā, bet, būtiski pieaugot cigarillu cenai veikalu plauktos, legālie tirgotāji būs spiesti sašaurināt vai pat izbeigt savu darbību, jo pieaugs kontrabandas produktu apmērs.

Tāpat nozares pārstāvji norāda, ka nepārdomāta akcīzes nodokļa palielināšana cigarillām rada tiešu negatīvu efektu valsts budžetam, ko pierāda akcīzes nodokļa paaugstināšana 2,5 reizes kopš 2011.gada, kā rezultātā ieņēmumi no cigarillu akcīzes nodokļa valsts budžetā pērn bija tikai 2,3 miljoni eiro, pretēji 4,3 miljoniem eiro 2011.gadā.

Turklāt akcīzes dubultošanas iniciatīvas virzītāji norāda, ka cigarillas ir vienlīdzīgs produkts parastajām cigaretēm un ka daudzās Eiropas Savienības (ES) valstīs cigarillu nodoklis ir vai nu augstāks, vai gandrīz vienāds ar cigaretēm noteikto akcīzes nodokli, kas ir pilnīgā pretrunā ar reālo situāciju un faktiem.

LTA arī norāda, ka ES līmeņa normatīvie un specifisko tabakas izstrādājumu aprites regulējošie akti, kā arī citu ES valstu nodokļu prakse atzīst un apliecina, ka cigaretes un cigarillas ir atšķirīgi produkti, ar atšķirīgu sastāvu, ražošanas procesu, tehnoloģijām un galu gala arī specifisku lietotāju. Turklāt 24 no 28 ES dalībvalstīm cigarillām ir zemāks akcīzes nodoklis nekā cigaretēm. Vidēji 31% no cigarillu veikala cenas veido akcīzes nodoklis, turpretim cigarešu cenā šī proporcija vidēji sasniedz 68%. Latvijā akcīzes nodokļa īpatsvars veido 37% no cigarillu gala cenas, savukārt, piemēram, Vācijā - 15%, Itālijā un Ungārijā - 23%, bet Lietuvā - 29%, kas ļaus cigarillu smēķētājiem iegādāties šo produktu Lietuvā.

LTA informēja, ka informācija ar skaidrojumu par akcīzes nodokļa izmaiņu negatīvajām sekām vēstules formātā ir nosūtīta arī Ministru prezidentam Mārim Kučinskim, finanšu ministrei Danai Reizniecei-Ozolai, kā arī Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijai.

Jau vēstīts, ka Saeimas deputāts Imants Parādnieks (VL-TB/LNNK) iesniedzis grozījumus likumprojektā "Par akcīzes nodokli", paredzot noteikt augstāku nodokļa likmi cigarillām. Deputāts priekšlikumu pamato ar faktu, ka cigarillas ir līdzīgas "parastajām" cigaretēm - to filtrs, izskats, garums un iepakojums ir līdzīgi. Cigarillām un cigaretēm pielietojums ir vienāds - cigarillas ir "parasto" cigarešu aizstājējas.

Parādnieka priekšlikums paredz no 2017.gada paaugstināt lētāko cigarillu paciņas, kurā ir 20 vienības, cenu par 20%, 2018.gadā - par 16,4%, bet 2019.gadā - par 14,1%. Šī priekšlikuma rezultātā valsts budžets akcīzes nodoklī un pievienotās vērtības nodoklī papildus iegūtu 600 000 eiro 2017.gadā, 2018.gadā - 900 000 eiro, bet 2019.gadā - 1,2 miljonus eiro.

Minētie priekšlikumi iesniegti izskatīšanai galīgajā lasījumā 2017.gada budžeta projekta paketes likumprojektā.