Eiropas Savienība (ES) ir prezentējusi priekšlikumus cīņai pret daudznacionālo kompāniju praksi izvairīties no nodokļu maksāšanas, vienojoties ar konkrētām valstīm par nodokļu atvieglojumiem.
Eiropas Komisijas (EK) ierosinājumu vidū ir pasākumi, lai novērstu visizplatītākos nodokļu administrēšanas trūkumus, kurus izmanto kompānijas, un uzlabotu informācijas par nodokļiem apmaiņu visu 28 bloka dalībvalstu starpā.
Priekšlikumi galvenokārt saistīti ar pieciem jautājumu blokiem: "juridiski saistoši pasākumi, lai bloķētu izplatītākās metodes, ko uzņēmumi izmanto, lai apietu nodokļu maksāšanu; ieteikums dalībvalstīm par to, kā novērst nodokļu nolīgumu ļaunprātīgu izmantošanu; priekšlikums dalībvalstīm apmainīties ar nodokļu informāciju par starptautiskajiem uzņēmumiem, kas darbojas Eiropas Savienībā; darbības, lai veicinātu nodokļu labu pārvaldību starptautiskā mērogā; jauns ES process tādu trešo valstu saraksta veidošanai, kuras atsakās darboties taisnīgi", informēja EK preses dienests.
EK uzsvēra, ka "visi šie pasākumi kopā kavēs agresīvu nodokļu plānošanu, uzlabos pārredzamību starp dalībvalstīm un nodrošinās taisnīgāku konkurenci visiem uzņēmumiem vienotajā tirgū".
Mērķus sasniegt var, nodrošinot faktisku nodokļu uzlikšanu ES, kas nozīmē, garantēt, ka tiek izpildīts uzņēmumu ienākuma nodokļa politikas pamatprincips, ka uzņēmumiem jāmaksā nodoklis tajā valstī, kur gūta peļņa, norāda EK.
Otrs solis ceļā uz izvairīšanās no nodokļu nomaksas ir paredzamības uzlabošanas nodokļu jomā, bet trešais solis - vienlīdzīgu konkurences apstākļu nodrošināšana.
ES viceprezidents eiro un sociālā dialoga jautājumos Valdis Dombrovskis norādīja, ka ierosinātie pasākumi ir kārtējais solis, "lai stiprinātu uzticību visai nodokļu sistēmai, palielinot tās taisnīgumu un efektivitāti. Cilvēkiem ir jāpaļaujas uz to, ka nodokļu noteikumi ir vienādi piemērojami visām privātpersonām un uzņēmumiem. Uzņēmumiem ir jāmaksā taisnīga apmēra nodokļi tajā vietā, kur tiek veikta to faktiskā saimnieciskā darbība. Eiropa var būt pasaules līderis cīņā pret nodokļu apiešanu. Tam nepieciešama koordinēta Eiropas rīcība, lai izvairītos no 28 dažādām pieejām 28 dalībvalstīs".
ES nodokļu komisārs Pjērs Moskovisī ceturtdien paziņoja, ka "ir skaitītas dienas kompānijām, kas ļaunprātīgi izmanto Eiropas nodokļu tiesību normas". Viņš norādīja, ka izvairīšanās no nodokļu nomaksas dēļ bloks gadā zaudē 50-70 miljardus eiro.
Ierosinājumi ir jāapstiprina ES dalībvalstīm un Eiropas Parlamentam.
Šie plāni ir daļa no EK centieniem apkarot izvairīšanos no nodokļiem. Papildus šiem plāniem ir sākta arī izmeklēšana par nodokļu darījumiem pret tādiem lieliem uzņēmumiem kā "Starbucks", "McDonald's" un "Fiat".
Jau vēstīts, ka ASV interneta tehnoloģiju uzņēmums "Google" piektdien piekrita samaksāt Lielbritānijai 130 miljonu sterliņu mārciņu (172 miljonu eiro) nodokļu parādu par laika posmu kopš 2005.gada un turpmāk šajā valstī maksās lielākus nodokļus. "Google" pieņēma šādu lēmumu pēc sešu gadu ilgas Lielbritānijas Ieņēmumu un muitas dienesta izmeklēšanas par to, kā maksā nodokļus starptautiskās kompānijas, kas darbojas Lielbritānijā, bet kuru galvenās mītnes atrodas citur.
EK paziņoja, ka lielajām kompānijām, kuru darbība aptver kontinentus, turpmāk būs jāziņo par peļņu katrā valstī, pārtraucot līdzšinējo praksi pārvietot naudu pāri robežām, lai izvairītos no nodokļiem.
Valstīm savukārt būs jāvienojas par minimuma standartu nodokļu maksāšanas noteikumu izstrādāšanai, lai daudznacionālās kompānijas vairs nevarētu atrast "caurumus" un izmantot tos, lai nemaksātu nodokļus.
ES dalībvalstis ir vienojušās par vairākiem pasākumiem kopš tā sauktā "LuxLeaks" skandāla 2014.gadā, kad atklātībā nonāca ziņas par miljardiem dolāru, kurus pasaules lielākie uzņēmumi, tostarp "Apple", IKEA un "Pepsi", varējuši nenomaksāt nodokļos, pateicoties darījumiem ar Luksemburgu.
Skandāls bija īpaši nepatīkams EK prezidentam Žanam Klodam Junkeram, kas gandrīz 20 gadus bija Luksemburgas premjerministrs.
EK divi galvenie ierosinājumi ir daļa no 15 punktu Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) plāna, par ko līderi novembrī vienojās samitā Turcijā.
OECD aplēsusi, ka daudznacionālo uzņēmumu nodokļu samazināšanas shēmu dēļ valstu valdības ik gadu zaudē 100 līdz 240 miljardus dolāru jeb 4% līdz 10% no globālajiem nodokļu ieņēmumiem.
Septiņas ES valstis - Bulgārija, Latvija, Lietuva, Malta, Rumānija, Horvātija un Kipra - neietilpst OECD, un tiks izdarīts milzīgs spiediens, lai tās nenobloķētu priekšlikumus.
OECD trešdien paziņoja, ka 30 valstis piekritušas dalīties ar informāciju nodokļu jautājumos.