Eiropas Savienība (ES) izstrādās jaunu tirdzniecības procedūru, lai turpinātu aizstāvēt bloka rūpniecības nozari pret negodīgi lētu importu no Ķīnas, trešdien paziņoja Eiropas Komisija (EK).

Ķīna ir ES lielākais preču importa partneris, bet bloks ir paudis, ka daļa Ķīnas piegādāto preču neatļauti grauj ES cenas. Tā rezultātā Brisele virknei Ķīnas preču ir noteikusi antidempinga nodevas.

Noteikumi par godīgu Ķīnas eksporta cenu noteikšanu tika pieņemti 2001.gadā, kad Ķīna iestājās Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO). Daļa no šiem noteikumiem ir spēkā līdz 2016.gada beigām. Līdz tam ES ir jāizlemj par soļiem, lai aizsargātu savu rūpniecības nozari, nekaitējot attiecībām ar Pekinu.

"Tirdzniecībai ir jābūt godīgai," trešdien paziņoja ES tirdzniecības komisāre Sesīlija Malmstrema. "Mums ir jāpielāgojas jaunajai ekonomikas īstenībai un jāasina mūsu rīcībā esošie instrumenti," viņa piebilda.

ES šobrīd ir divi saraksti ar valstīm, kas tiek atzītas par tirgus ekonomikām, un tādām, kas par tādām atzītas netiek. Katra tipa valstīm ir izstrādātas atšķirīgas antidempinga aprēķināšanas metodes.

Ķīna ir centusies panākt atzīšanu par tirgus ekonomiku, bet ES uzskata, ka tas bloka teritorijā varētu apdraudēt 211 000 darbavietu.

EK tagad rosinās atteikties no diviem sarakstiem un izveidot jaunu antidempinga metodoloģiju, kas attieksies uz ikvienu trešo valsti, kur valsts iejaukšanās kropļo tirgu, atklāja Malmstrema.

Tas novedīs pie "apmēram tā paša līmeņa antidempinga nodevām", kādas ES ir noteikuši šobrīd, ļaujot blokam pildīt saistības, kuras paredz dalība PTO, piebilda komisāre.

BNS_logo.jpg