Eiropas Komisija noraidījusi 11 Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu, tai skaitā Latvijas, iebildumus pret EK priekšlikumu noteikt, ka darbiniekiem, kurus uzņēmējs sūta komandējumā no vienas ES dalībvalsts uz citu, jāmaksā tāda pati atlīdzība, kāda tiktu maksāta vietējā darba tirgū.

Līdz šim darba devējam bija jānodrošina komandētajam darbiniekam tikai tās valsts minimālā alga, uz kuru viņš tiek sūtīts.

Pret līdzšinējo kārtību iebilda vairākas rietumvalstis, kas uzskata, ka tā kalpo labējiem populistiem, ļaujot viņiem apgalvot, ka lētais ārvalstu darbaspēks izstumj no darba tirgus vietējos darba ņēmējus. Jauno Francijas premjerministra Manuela Valsa priekšlikumu atbalstīja arī ES komisāre Marianna Teisena, kas atbildīga par nodarbinātību, sociālajām lietām un darbaspēka mobilitāti.

Savukārt pret šo priekšlikumu, izmantojot tā dēvēto dzeltenās kartītes procedūru, iebilda Latvijas, Lietuvas, Polijas, Bulgārijas, Čehijas, Dānijas, Igaunijas, Horvātijas, Ungārijas, Rumānijas un Slovākijas parlamenti, uzskatot, ka jaunā kārtība negatīvi ietekmēs šo valstu konkurētspēju.

Šīs valstis arī norādīja, ka priekšlikums pārkāpj subsidiaritātes principu, kurš nosaka, ka ES veic tikai tās darbības, kuru veikšanai ES līmenī ir lielāka efektivitāte nekā valsts, reģionālajam vai vietējam līmenim. Tikmēr Francija, Itālija, Portugāle, Spānija un Lielbritānija pauda pretēju viedokli.

EK minēto 11 valstu protestu nav ņēmusi vērā, noraidot argumentu par subsidiaritātes principa pārkāpšanu.

Komisijas lēmumu asi kritizējis Polijas ārlietu ministra vietnieks Konrāds Šimaņskis. Pēc viņa teiktā, tā ir "slikta ziņa".

"Ja EK nespēj izprast 11 dalībvalstu protesta politisko nozīmi, tas liecina, ka tā pilnīgi neko nav mācījusies no "Brexit" referenduma. Komisija joprojām uzskata, ka tā zina labāk, kas darāms tirgus regulēšanas jomā, un tā nav laba zīme. Tā ir ļoti nepārdomāta atbilde uz 11 valstu paustajām bažām," viņš uzsvēris.

Šimaņskis norādījis, ka Polija turpinās aktīvi piedalīties likumdošanas procesā attiecībā uz darba ņēmējiem Eiropas tirgū.

"EK priekšlikums faktiski nozīmē kopējā tirgus demontāžu darba ņēmēju komandējumu un transporta pakalpojumu jomā un neattaisno Polijas cerības attiecībā uz Eiropas Savienības nākotni," norādījis Polijas ārlietu ministra vietnieks.

BNS_logo.jpg