Šā gada 7. oktobrī Saeima otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Administratīvā procesa likumā un trešajā lasījumā grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas izstrādāti e-lietas jeb elektronizētu tiesvedības procesu ieviešanai administratīvajā procesā un kriminālprocesā. Saeimas Juridiskā komisija 2021. gada 6. oktobrī pabeidza darbu arī pie Civilprocesa likuma grozījumu skatīšanas, lai arī tos virzītu otrajā lasījumā, informē Tieslietu ministrija (TM).

E-lietas programma paredz ieviest elektronisko dokumentu apriti izmeklēšanā, tiesvedībā un sodu izpildes procesā, nodrošinot lietas dalībniekiem un citām procesā iesaistītajām personām vienuviet elektroniski pieejamu informāciju par lietu – sākot no pirmstiesas procesa un beidzot ar nolēmuma izpildi. Piemēram, procesā iesaistītajām personām vienuviet būs iespējams iepazīties ar lietas materiāliem jebkurā laikā, ievērojot attiecīgajā procesuālajā likumā noteiktās prasības, iesniegt vai aizpildīt elektroniskās veidlapas, elektroniski saņemt nolēmumu ar juridisko spēku, veikt nodevu un procesuālo izdevumu apmaksu, aplūkot nozīmētos tiesas sēžu datumus, audio un video protokolus, elektroniski veikt saziņu ar tiesu un saņemt citus pakalpojumus tiešsaistē, ļaujot efektīvāk īstenot savas likumiskās tiesības un intereses konkrētā procesā.

E-lietas ieviešana ir viens no Ministru kabineta (MK) rīcības plāna pasākumiem, kas paredz izstrādāt e-lietas platformu un pakāpeniski ieviest e-lietu tiesās, lai izveidotu vienotu un efektīvu tiesvedības elektronisko procesu, samazinot tiesvedības termiņus un nodrošinot informācijas pieejamību un atklātību.

Tāpat TM ir izstrādājusi un iesniegusi MK likumprojektu "E-lietas koplietošanas risinājumu platformas likums" ar mērķi nodrošināt vienotu koordinētu e-lietas darbību un uzraudzību, ņemot vērā Valsts kontroles ieteikumus par nepieciešamību izveidot e-lietas programmas vienotās pārvaldības organizatoriskās struktūru.

Plānots, ka e-lieta pakāpeniski tiks ieviesta sākot no 2021. gada 1. decembra.