2024.gada 18.jūlijā stājusies spēkā jaunā Ekodizaina regula jeb regula 2024/1781, ar ko izveido satvaru ekodizaina prasību noteikšanai ilgtspējīgiem produktiem, kas ir nākamais solis ilgtspējas un energoefektivitātes attīstībā, informē Ekonomikas ministrija.
Ekodizaina regula ar laiku pilnībā aizstās Ekodizaina direktīvu jeb direktīvu 2009/125/EK, ar ko izveido sistēmu, lai noteiktu ekodizaina prasības ar enerģiju saistītiem ražojumiem, kas jau šobrīd nosaka energoefektivitātes prasības 31 produktu grupai, tostarp, datoriem, ventilatoriem, veļas mašīnām, tālruņiem, aukstumiekārtām un gaismas avotiem. Saskaņā ar Eiropas Komisijas (EK) aprēķiniem, līdzšinējā direktīva ir ļāvusi uz enerģijas izdevumiem 2021.gadā vien ietaupīt 120 miljrd. eiro, kā arī par 10% samazināt ikgadējo enerģijas patēriņu produktiem, uz kuriem tika attiecinātas ekodizaina prasības.
Ekodizaina regulā ir paredzēti pārejas noteikumi, kas pēc tās stāšanās spēkā ļauj pieņemt īstenošanas pasākumus saskaņā ar Ekodiziana direktīvu. Tādejādi, Ekodizaina regula pakāpeniski aizstās līdzšinējo regulējumu līdz 2026.gada 31.decembrim.
Jāatzīmē, ka Ekodizaina regula ir izstrādāta kā horizontāls ietvars, ar kuru produktiem var tiek ieviestas jaunas prasības, kuru mērķis ir samazināt produktu ietekmi uz vidi visā to dzīves ciklā, veicināt aprites ekonomiku un uzlabot resursu efektivitāti kopumā. Būtiski atzīmēt, ka regula paredz būtiski paplašināt produktu klāstu, uz kuriem var tikt attiecinātas jaunās prasības. Faktiski Ekodizaina regulas, tvērumā var tikt iekļauts gandrīz jebkurš produkts vai starpprodukts.
Uz Ekodizaina regulas pamata 2025.gada martā un pēcāk reizi 3 gados EK izdos darba plānu, kurā tiks noteikts produktu tvērums, uz kuriem ar laiku tiks attiecinātas jaunās ilgtspējīgu produktu prasības. Savukārt šīs prasības, kas tiks noteiktas, būs specifiskas katrai produktu grupai, un tās tiks apspriestas Ekodizaina forumā, kurā varēs piedalīties arī konkrēto industriju pārstāvji. Balstoties uz šo konsultāciju rezultātiem, EK katrai konkrētai produktu grupai izdos deleģētos aktus. Pēc ikviena deleģētā akta izdošanas uzņēmumiem tiks doti 18 mēneši, lai pielāgotos prasību izpildei.
Prioritāri EK plāno tvērumā iekļaut tādus produktus kā dzelzs un tērauds, alumīnijs, tekstilizstrādājumi (jo īpaši apģērbs un apavi), mēbeles (arī matrači), riepas, mazgāšanas līdzekļi, krāsas, smērvielas un ķimikālijas. Gaidāms, ka pirmās Ekodizaina regulas prasības konkrētām produktu grupām tiks pieņemtas 2026.gadā, kuras attiecīgi būtu jāsāk piemērot no 2027. vai 2028.gada. Tādējādi Ekodizaina regula veicinās jau Ekodizaina direktīvā ieviesto prasību turpināšanu, vēl vairāk uzlabojot produktu energoefektivitātes standartus, izmantoto materiālu efektivitāti, produktu izturību, remontējamību un kalpošanas laiku.
Cita jauna un būtiska prasība, kas izriet no Ekodizaina regulas, ir digitālo produktu pasu ieviešana. Paredzēts, ka tās sniegs detalizētu informāciju par produktu sastāvu, labojamību un pārstrādājamību. Plānots, ka digitālās produktu pases padarīs informāciju par konkrētu produktu vienkāršāk pieejamu kā komersantiem, tā arī patērētājiem.
Jauna prasība, kas var būtiski palīdzēt samazināt atkritumu daudzumu un veicināt ilgtspējību, ir aizliegums iznīcināt nerealizētus patēriņa produktus. Uz lielajiem uzņēmumiem, kas realizē tekstilizstrādājumus un apavus, šī prasība tiks attiecināta jau no 2026.gada 19.jūlija, bet uz vidējiem uzņēmumiem, kas realizē tekstilizstrādājumus un apavus, no 2030.gada 19.jūlija. Savukārt mazie un mikrouzņēmumi ir atbrīvoti no šīs prasības.
Jaunais regulējums paver iespējas uzlabot konkurētspēju un inovācijas, bet patērētājiem būt labāk informētiem par vidi saudzējošām izvēlēm pirkumos, kā arī iespēju iegādāties produktus, kas patērē mazāk resursus un kalpo ilgāk.