Lietuvā darbību uzsāk Smart nodokļu administrēšanas sistēma
2016-09-22
Linas Liktorius, UAB "KPMG Baltics"
Pasaule kļūst arvien digitālāka un atkarīgāka no dažādiem elektroniskiem sakaru līdzekļiem, un digitālā integrācija jau ieņem būtisku lomu arī uzņēmējdarbības vidē. Tādēļ, lai varētu efektīvi uzraudzīt nodokļu maksātājus, nodokļu administrācijas nedrīkst atpalikt no šīm attīstības tendencēm. To sapratusi arī Lietuva, kura ir gatava sākt ceļu uz digitālu nodokļu sistēmu.
2016.gada rudenī (oktobrī) Lietuva spers lielu soli nodokļu administrēšanas attīstībā un pievienosies pionieru valstu grupai, kas jau ir uzsākušas pārejas procesu uz digitālu nodokļu sistēmu. Lietuvas Valsts nodokļu inspekcija (VNI) ieviesīs Smart (Gudro) nodokļu administrēšanas sistēmu, lai:
- mazinātu administratīvo slogu nodokļu maksātājiem;
- uzlabotu nodokļu administrēšanas un iekasēšanas efektivitāti;
- cīnītos pret ēnu ekonomiku;
- palielinātu valsts budžetā samaksāto nodokļu apjomu.
2023.gada 19.jūlijā stājās spēkā grozījumi likumā “Par nodokļiem un nodevām” (likums par NN), kuru mērķis ir stingrāk kontrolēt būvkomersantu norēķinus ar apakšuzņēmējiem. Grozījumi paredz, ka, sākot no 2024.gada 1.jūlija, elektroniskās darba laika uzskaites sistēmā katrā būvlaukumā būs jāreģistrē un jāuzkrāj dati par iepriekšējā mēnesī samaksāto līguma summu vai tās daļu.
Nodokļi
06:00, 8. Sep. 2023
Digitālās ēras uzplaukumā ir grūti iedomāties uzņēmumu, kas varētu darboties bez interneta piedāvātajām iespējām. Aplūkosim tikai vienu aspektu, ko piedāvā internets un tā pieejamība, proti, reklāmu un mārketingu sociālajos tīklos, analizējot, ar kādiem nodokļu jautājumiem jārēķinās saimnieciskās darbības veicējiem, reklamējoties sociālajos tīklos.
Nodokļi
07:00, 14. Apr. 2020
Nevienā tiesību aktā joprojām nav pietiekami skaidri definēts, kas ir pašnodarbināto valsts sociālās apdrošināšanas obligāto iemaksu (VSAOI) objekts jeb ienākums, no kura jāaprēķina pašnodarbinātas personas sociālās iemaksas. Valsts ieņēmumu dienests (VID) nesen precizējis metodisko materiālu "Pašnodarbinātā valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas". Aplūkosim, kā tas atbilst normatīvo aktu regulējumam.
Nodokļi
07:00, 9. Apr. 2020
Ar mērķi mazināt COVID-19 epidēmijas negatīvās sekas uzņēmējiem 17. martā Ministru kabinets atbalstīja virkni priekšlikumu.
Nodokļi
11:00, 19. Mar. 2020
Novērtējot darbinieku padarīto ar lielākiem vai mazākiem labumiem, jārēķinās ne tikai ar labumu izmaksām, bet arī jānoskaidro, kādi papildu izdevumi veidosies nodokļos un vai tie neradīs uzņēmumam nodokļu risku.
Nodokļi
07:00, 2. Mar. 2020
Nodokļi jāmaksā visiem. Šķiet, ka tas ir skaidrs, taču uzņēmējiem Latvijā attiecības ar nodokļu administrāciju jeb Valsts ieņēmumu dienestu ir pastāvīgā kustībā un dinamikā. Apsveicami, ka beidzamā gada laikā pieaug vēlme iedalīt nodokļu maksātājus pēc to uzvedības un nodokļu maksāšanas kultūras, veidojot arī katrai grupai atbilstošu uzraudzības veidu.
Nodokļi
07:00, 20. Dec. 2019
Degvielas kartes ir ērtas lietotājiem, bet mēdz sagādāt pārdomu pilnus brīžus grāmatvežiem un uzņēmumu vadītājiem. Piemēram, ja degvielas karte tiek nodota citam lietotājam, kā mainās nodokļa piemērošana? Aplūkosim kādu stāstu no Eiropas Savienības Tiesu (EST) prakses!
Nodokļi
07:00, 8. Nov. 2019
Latvijā jau gadiem ilgi izskan pārmetumi par ilgajiem tiesas procesiem starp nodokļu maksātājiem un Valsts ieņēmumu dienestu (VID). Mierinām sevi ar domu, ka gan jau katrā valstī ir savas problēmas un grūtības. Vai tā tiešām ir? Salīdzināsim, kādas ir iespējas vienoties ar valstu ieņēmumu dienestiem Baltijas valstīs, kādas atšķirības novērojamas un vai tiešām problēmas ir tikai Latvijā?
Nodokļi
07:00, 21. Okt. 2019
Pieredze rāda, ka daudzi nodokļu strīdi nesāktos un nenonāktu tiesu kalendārā, ja vien savlaicīgi tiktu veikta korekta sadarbība ar nodokļu administrāciju. Izpaliek arī kvalitatīva padoma vai juridiskās palīdzības meklēšana pie konkrētās jomas speciālista. Šoreiz pievērsīsimies bieži novērotām, nepareizām rīcībām vai tipiskām kļūdām gadījumos, kad nodokļu maksātājs nonāk Valsts ieņēmumu dienesta (VID) redzeslokā.
Nodokļi
07:00, 11. Okt. 2019
Pirms gada Valsts ieņēmumu dienesta tiesības tika paplašinātas, nosakot tiesības kontroles pasākumu ietvaros piemērot sava iespējamā lēmuma izpildes nodrošinājuma līdzekļus. Šobrīd tā ietekmi izjūt gan uzņēmēji, gan privātpersonas. Vai ir pamats secināt, ka jauniegūto tiesību izmantošana kļūst formāla un nepamatoti ierobežo nodokļu maksātājus?
Nodokļi
07:00, 2. Okt. 2019
Ja nodokļu maksātājs nav apmierināts ar Valsts ieņēmumu dienesta (VID) lēmumu, viņam ir tiesības iesniegt apstrīdēšanas iesniegumu dienesta ģenerāldirektoram. Neizmantojot iespēju apstrīdēt sev nelabvēlīgu lēmumu, nodokļu maksātājs zaudē arī tiesības nodot strīda izskatīšanu tiesai. Ja nodokļu maksātājs apstrīdēšanas stadijas ietvaros rīkojas nekorekti, viņš riskē neiegūt pozitīvu lietas atrisinājumu tiesā. Kas jāņem vērā, apstrīdot nodokļu administrācijas lēmumu?
Nodokļi
07:00, 6. Sep. 2019
Darījumos ar nekustamo īpašumu, ja vien tā nav mūsu pamatnodarbošanās, allaž rodas virkne neskaidru jautājumu un iepriekš nenojaustu nianšu. Šoreiz, atbildot uz lasītāja iesūtītu jautājumu par pievienotās vērtības nodokļa piemērošanu darījumam ar nekustamo īpašumu, noskaidrojam pareizāko risinājumu!
Nodokļi
07:00, 26. Jūl. 2019
Pēdējā laikā sabiedrībā vērojama jauna tendence – pieaug interese par sociālajām iemaksām. Un nav nekāds brīnums! Liela daļa darba ņēmēju ir uz savas ādas izbaudījuši, ko nozīmē mikrouzņēmumu nodokļa maksātāja statuss brīdi, kad ir vēlēšanās saņemt slimības vai maternitātes pabalstu. Vai vēl vairāk – kādas ir sekas, ja nodokļus darba devējs nav maksājis vispār. Tāpēc šoreiz mēģināsim noskaidrot, kur tad paliek mūsu veiktās sociālās iemaksas, uz kādiem pabalstiem varam pretendēt, un visbeidzot – cik lielu pensiju nopelnīsim, godīgi samaksājot nodokļus?
Nodokļi
07:00, 19. Jūl. 2019
Jau kopš 2010.gada Eiropas Komisija (EK) ir uzsākusi diskusijas par turpmāko pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sistēmas attīstību. Šobrīd esam situācijā, kad ir tapušas zināmas plānotās reformas aprises Eiropas Savienībā (ES).
Nodokļi
07:00, 10. Jūn. 2019
Man apjukumu rada jaunais uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN). Kā tagad pareizi aprēķināt dividendes? Uzņēmums noslēdz gadu ar 5000 eiro peļņu. Nolemj visu izmaksāt dividendēs. Vai izmaksājamās dividendes būs 5000 eiro, un papildus jāaprēķina UIN – 1250 eiro, kas veido papildu izmaksas, vai arī izmaksājamās dividendes ir 4000 eiro un UIN – 1000 eiro, kas samazina dividendes? Atbilde pēc lasītāju lūguma ir papildināta ar Valsts ieņēmumu dienesta komentāru.
Nodokļi
07:00, 20. Mai. 2019