Ir lietas, kas ļoti piestāv gadu mijai, viena no tādām noteikti ir krāsainas salūta puķes debesīs, kas simbolizē prieku par atkal jaunu sākumu. Bet kā rodas salūts? No kā tas sastāv? Un galu galā – cik maksā salūts? Jautājām to SIA "Petarde" direktoram Jānim Nutovcam.
Kas ir populārākie un pieprasītākie pirotehnikas izstrādājumi gadu mijai?
Skaidrs, ka gadu mija ir intensīvākais darba laiks mūsu nozarē, jo diemžēl lielākā daļa cilvēku pirotehniku iegādājas pēdējā brīdī. Vispopulārākās ir salūta baterijas – tajās kopā savienoti līdz pat vairākiem simtiem šāvienu, kurus palaiž, aizdedzinot 1 degli. Šādu bateriju cenas ir līdz 100 EUR, taču visbiežāk pircēji izvēlas pirotehniku par 30-50 EUR. Otrs populārākais produkts ir dzirksteļu strūklas, kas aizdedzinātas veido aptuveni 30 ilgu dzirksteļu "eglīti" 2-5 metru augstumā, to cenas ir 1-20 EUR. Cilvēkiem patīk arī raķetes tipa skaliņi – no caurules vai pudeles palaiž debesīs vienu lielu "puķi", to cena ir 1-10 EUR. Visaugstāk lido tieši raķetes. Nākamās pēc popularitātes varētu būt tā dēvētās Romas sveces – vienā caurulē ir vairāki daudzkrāsaini šāvieni. Bet šogad īpaši pieprasītas ir dūmu sveces, ko daudzi izmanto fotosesijās, to izsmaksas ir 1-5 EUR.
Kāds ir salūta noslēpums – kā rodas salūts?
Salūta pamatā ir dažādas ķīmiskas reakcijas, kas tiek inicētas ar liesmas vai elektriskas dzirksteles palīdzību. Dažādas ķīmiskas vielas sajauc tādās proporcijās, lai aizdedzinot iegūtu vēlamo efektu - krāsainu liesmu, dūmus vai siltumu. Katrai ķīmiskajai vielai maisījumā ir sava loma - ir oksidētāji, reducētāji, krāsotāji, stabilizatori, saistvielas utt. Pirotehnika ir īpaša ķīmijas nozare, kas nodarbojas ar salūtu veidošanu, maisījumu izstrādāšanu un pārbaudīšanu. Maisījumiem jābūt drošiem, stabiliem (lai nenotiktu pašaizdegšanās), nekaitīgiem utt.
Pamatā salūti sastāv no izmetējlādiņa, kas visbiežāk ir melns, vai dūmu pulvera (kālija nitrāta, sēra un ogles maisījums) un gaisā uzlidojoša cilindra, kas vēlāk sasprāgst ar ātri uzliesmojoša sastāva (kālija perhlorāta, alumīnija pulvera maisījuma) palīdzību un aizdedzina krāsainas zvaigznītes (kālija perhlorāta, bārija, stroncija nitrāta, magnija / alumīnija pulvera un polivinilhlorīda maisījuma).
Lai debesīs iegūtu zīmējumu - puķes, taureņus, palmas, bumbas, gredzenus - gaisā lidojošajā cilindrā vai bumbā degošos elementus (zvaigznītes), izgatavojot izstrādājumu, izkārto tādā secībā, kādu zīmējumu vēlas iegūt.
Cik maksā salūts? Cik maksā neliela uguņošana pie privātmājas uz pāris minūtēm? Cik pilsētas svētkos?
Uguņošanas izmaksas atkarīgas no vietas, skatītāju daudzuma, darba uzdevuma. Piemēram, nelielās svinībās 10 minūšu uguņošanai var pietikt ar 500-700 EUR. Pilsētas svētkos uguņošanai 10 minūtēm jau būtu jārēķinās ar 2000-7000 EUR. Ja salūts jārīko Daugavmalā, piemēram, Rīgas svētkos - bez 10 000 EUR nekas prātīgs nesanāks.
Kā tiek veidots salūta "scenārijs"?
Katram salūtam ir ievads, iztirzājums, kulminācija (vai vairākas) un noslēgums. Katram no šiem posmiem piemeklē atšķirīgus izstrādājumus. Salūtam jābūt interesantam, dažādam, krāsainam, iespaidīgam. Protams, nopietnus salūtus šauj, izmantojot vadības pultis. Pēdējā laikā populāras ir radio vadāmas pultis, ko var novietot visdažādākajās vietās, maksimāli samazinot uzstādīšanās laiku. Palaišana notiek manuāli vai ar speciālu programmu, kur katrs salūta šāviens ir ieprogrammēts un tiek palaists konkrētā brīdī. Daži šobrīd Latvijā strādājoši pirotehniķi apgalvo, ka, vadot pultis caur satelītu, bet, manuprāt, tas nav pareizi, jo vadošajam pirotehniķim būtu jāatrodas tādā attālumā no šaušanas vietas, lai nepieciešamības gadījumā varētu piebremzēt uguņošanu un novērst iespējamus draudus apkārtējajai videi vai skatītājiem.
Kas ir pats būtiskākais, ko ikvienam iedzīvotājam jāzina par drošību, apmeklējot publisku uguņošanu vai pašam vadot nelielu salūtu piemājas dārzā?
Vērojot publisku uguņošanu, vēlams izvēlēties labu vietu, no kurienes to skatīties. Stāvot pārāk tuvu, jārēķinās, ka pelni un izdedži var krist virsū. Neieteiktu stāvēt pa vējam, jo no vairāku simtu metru augstuma izdedži pa vējam var tikt aizpūsti ļoti tālu. Stāvot ļoti tuvu šaušanas vietai, iesaku arī apskatīties, uz kuru pusi atkāpties, ja kāds no izstrādājumiem sāk "uzvesties" neparedzēti. Noteikti būtu jāpievērš uzmanība norobežojošajām lentām, vai jebkādiem citiem brīdinājumiem. Kategoriski nevajadzētu censties iekļūt uguņošanas laukumā. Pat ja kaut kas ir sakāms, sagaidiet uguņošanas beigas.
Mājās vai viesībās šaujot salūtu, jāatceras - pirotehnika jālieto ļoti uzmanīgi. Rūpīgi jāizlasa instrukcija. Jāizvēlas pareiza vieta drošā attālumā no ēkām, cilvēkiem, automašīnām utt. Aizdedzinot salūta izstrādājumu, nedrīkst liekties tam pāri. Nemēģiniet otrreiz aizdedzināt to pašu degli, ja tas kaut kādu iemeslu dēļ nav aizdedzies, uzreiz pameklējiet rezerves degli vai atlieciet salūta palaišanu.
Šis ir pirmais gads, kad pirotehniku ir aizliegts tirgot lielveikalos. Kāpēc tā?
Šāds likums tika pieņemts jau pagājušā gadā, bet bija noteikts pārejas laiks, lai tie uzņēmumi, kas bija sagatavojušies, varētu savus krājumus iztirgot. Par šīm izmaiņām iestājās policija un ugunsdzēsēji, jo viņiem likās, ka tiek apdraudēta lielveikalu drošība, ievietojot tajos stendus ar vairākiem simtiem kilogramu pirotehnikas. Pret bija tirgotāji, lielveikali, tirgotāju asociācija un daži uzņēmēji, kuriem tas bija pamata bizness. Būtiskākais viņu arguments bija – to, ko nevarēs nopirkt legāli, cilvēki pirks nelegāli. Mazie, specializētie veikaliņi, visticamāk, nespēs apkalpot visus gribētājus. Tāpēc mūsu ieteikums visiem pirotehnikas faniem šogad sagatavoties laicīgi un neatlikt uz pēdējo brīdi, lai paspētu visu iegādāties.