Kristīne Dzelstiņa ir balvas BIZNESA LEPNUMS idejas autore. Ikdienā viņa ir arī SIA "Izdevniecība iŽurnāli" valdes priekšsēdētāja un žurnāla "iBizness" galvenā redaktore. Kristīne ir uzņēmēja, kura allaž cenšas strādāt gudri, interesējas par aktualitātēm ekonomikā un likumdošanā un "tur roku uz biznesa pulsa".

Ko jūs saprotat ar vārdiem "mazie un mikro" uzņēmumi?

No šī gada Latvijas likumdošanā ir definētas uzņēmumu grupas, iedalot visus uzņēmumus mikro, mazajos, vidējos un lielajos. Redzam, ka Latvijā par mikrosabiedrībām tiek uzskatīti uzņēmumi ar apgrozījumu līdz 700 000 EUR gadā. Protams, skatoties no lielo Eiropas valstu skatupunkta, tā tas varētu būt, bet Latvijas mērogā uzņēmumu ar šādu apgrozījumu pēc aptuvenām aplēsēm ir vairāk nekā 50 000, kas, savukārt ir vairāk nekā puse no visām komercsabiedrībām. Tāpēc nolēmām pieturēties pie tautā saprotamā mikrouzņēmuma iedalījuma – tie ir līdz 100 000 EUR, bet pārējie mūsu izpratnē ir mazie.

Kā tev radās ideja par BIZNESA LEPNUMA pasākuma organizēšanu?

Ideja aizsākās jau 2012.gadā, kad arī mūsu izdevniecība pēc būtības bija mikrouzņēmums, tolaik arī mainījās attiecīgā likumdošana, bija daudz jautājumu par mikrouzņēmumiem. 2012.gadā rīkojām mikrouzņēmumu apbalvošanas pasākumu. Bija sajūta, ka gribas motivēt tieši nelielo uzņēmumu vadītājus, sniegt viņiem šādu atbalstu.

Mazajiem uzņēmējiem ir citas prioritātes, vēriens, problēmas nekā lielajiem, par to joprojām pārliecināmies ikdienā, saņemot lasītāju jautājumus. Nereti likumi tiek mainīti vien tāpēc, lai "uzliktu rāmjus" kādiem specifiskajiem darījumiem, lielajiem uzņēmumiem. Izmaiņas ir ļoti daudz un sarežģītas, bet bieži mazos uzņēmumu nemaz neskar, līdz ar to ir jāmāk orientēties un šķirot informācija, jo šobrīd tomēr visi esam "iemesti vienā katlā".

Gan pati kā uzņēmēja, gan kā žurnāla galvenā redaktore ikdienā lasu daudzus biznesa stāstus, taču lielākoties tie ir par lieliem uzņēmumiem, kuriem ir iespaidīgi peļņas rādītāji, plašs vēriens. Arī dažādas apbalvošanas ceremonijas, ko organizē valsts iestādes un profesionālās organizācijas, – lielākoties tajās izskan vieni un tie paši nosaukumi, kamēr virkne mazāku uzņēmumu pat netiek pamanīti. Plaši tiek runāts par biznesa "haizivīm", "mazās zivis" atstājot novārtā. Esmu pārliecināta, ka arī mikro un mazo uzņēmumu grupā ir patiesi daudz iedvesmojošu stāstu, tāpēc vēlamies tos izzināt un ar tiem dalīties.

Kādus labumus iegūs BIZNESA LEPNUMA ieguvēji?

Katra uzņēmēja loģiska vēlme ir sevi parādīt plašai auditorijai – saviem potenciālajiem klientiem. Mūsdienās sevis izcelšana uz citu fona ir kļuvusi jo īpaši sarežģīts uzdevums, jo dzīvojam informācijas laikmetā. Tāpēc publicitāte, manuprāt, ir galvenais, ko uzņēmēji piesakoties var iegūt.

Esmu pārliecināta, ka uzņēmēji var daudz mācīties viens no otra, iedvesmoties no veiksmēm un mācīties no citu pieļautām kļūdām. Tā visi kļūstam gudrāki, stiprāki, lielāki. Viens no otra varam mācīties daudz vairāk nekā no, piemēram, Amerikas miljardieru veikuma.

Uzvarētājs katrā no minētajām grupām savā īpašumā iegūs galveno balvu – mākslinieka Aivara Kerliņa izgatavoto "Veiksmes atslēgu", kas būs kā simbolisks veiksmes simbols. Šajā pasākumā mums ir lieliski sadarbības partneri un atbalstītāji – SIA "Lursoft",  AS "Attīstības finanšu institūcija Altum" un SIA "Tele2". Arī viņi pasniegs savas balvas uzņēmējiem.

Vai pieteikties balvai ir sarežģīti?

Nē! Esam domājuši par to, lai nenoslogotu uzņēmējus ar plašu apcerējumu rakstīšanu un garu pieteikuma veidlapu aizpildīšanu. Mūsu interneta žurnālā www.ibizness.lv ir atrodama pieteikuma anketa, kas sastāv vien no 5 aizpildāmajām ailītēm, no kurām pirmās 4 ir pamata informācija par nosaukumu. Tas aizņems vien pāris minūtes laika.

Kādi kritēriji tiks ņemti vērā, vērtējot pieteikumus?

Pieteikumus vērtēsim 2 grupās – mikro un mazo uzņēmumu. Būtiskākie kritēriji būs, lai uzņēmums strādātu ar peļņu, tam 2015.gadā ir bijis apgrozījuma pieaugums. Mikrouzņēmumu grupā vērtēsim uzņēmumus ar apgrozījumu līdz 100 000 EUR, bet mazo uzņēmumu – līdz 700 000 EUR. Mūsu uzņēmums vienmēr ir iestājies par godīgu un veselīgu biznesa vidi, tāpēc obligāts nosacījums pretendentam ir, lai viņiem nebūtu nodokļu parādu.

Uzklausot uzņēmēju vēlmes, jau tagad varu pateikt, ka nākamgad pietiekties aicināsim arī lielākus uzņēmumus, jo jau šobrīd jūtam viņu interesi.

Kā notiks apbalvošanas ceremonija?

Pasākuma 1.daļā notiks forums par mikro un mazajiem uzņēmumiem aktuāliem jautājumiem, savukārt 2.daļā iepazīsimies ar balvas pretendentiem un būs pasākuma kulminācija – profesionāla žūrija paziņos savu lēmumu par uzvarētājiem. Tāpat klātienē notiks arī skatītāju balsojums, lai uzzinātu, kurš saņems skatītāju simpātiju balvu.

Ko ieteiksiet tiem, kuri vēl šaubās, vai pieteikties?

Mūsu nacionālās īpatnības ir pieticība un kautrība. Daudz vairāk runājam par to, kas ir slikti, bet nemākam saredzēt savas labās puses, un, kas ir vēl svarīgāk, novērtēt, ka tās nav pašsaprotamas, bet gan nopelnītas pēc dzīves likumiem. Iespējams, ka tieši jūs ar savu pieredzi iedvesmosiet kādu lieliem darbiem un milzu panākumiem. Labais vairo labo.