Latvijā straujš kāpums mazajiem uzņēmumiem, Lietuvā - piena pārstrādes kompānijām, bet Igaunijā saglabājas interese par apģērbu ražotājiem – tā īsumā var raksturot septembra aktuālos notikumus Baltijas biržās.
Septembris Baltijas valstu fondu tirgos no investoru aktivitātes viedokļa nebūtu uzskatāms par lielas aktivitātes mēnesi. Vienlaikus ir vērts piezīmēt, ka biržas indeksu sniegums ir bijis visai atšķirīgs. Vislēnākā izaugsme pagājušajā mēnesī bijusi Igaunijas vērtspapīru tirgū, vietējam indeksam "OMX Tallinn" pakāpjoties vien par 0,17%. Lietuvas biržas indeksa "OMX Vilnius" pirmajā rudens mēnesī palielinājies par 1,34%, taču visiespaidīgāko izaugsmi demonstrējis Rīgas biržas indekss "OMX Riga", pagājušajā mēnesī palielinoties par 10,25% līdz 642,91 punktam.
Mānīgais kāpums
Pirmajā acu uzmetienā varētu šķist, ka Rīgas biržā sācies īstens investīciju bums, tomēr, ja tirdzniecības norises papēta dziļāk, var secināt, ka veiksme uzsmaidījusi vien dažiem akciju pārdevējiem. Visai iespaidīgais biržas indeksa pieaugums, kas, ļoti iespējams, septembrī Latvijas vērtspapīru tirgu teorētiski varētu nostādīt ienesīgāko vidū pasaulē, galvenokārt ir saistīts ar atsevišķiem darījumiem, kas ir veikti ar mazo uzņēmumu akcijām. Tā kā mazo uzņēmumu akcijām Rīgas biržā darījumu aktivitāte ir maza, kas saistīts ar visai ierobežoto pieprasījumu un piedāvājumu, kā rezultātā pircēju un pārdevēju piedāvātie cenu līmeņi ievērojami atšķiras, rodas labvēlīga augsne ievērojamām svārstībām, rezultātā ievērojami mazinot arī kopējā biržas indeksa vērtību.
Ja runājam par septembra norisēm, tad noteikti ir vērts pieminēt AS "RĪGAS ELEKTROMAŠĪNBŪVES RŪPNĪCA" akcijas cenas kāpumu par 288% līdz 1,94 EUR. Tiesa, uzreiz ir jāpiebilst, ka mēneša laikā ar uzņēmuma akcijām notika vien 8 darījumi, kuros vērtspapīru kontus mainīja 1065 uzņēmumu akcijas. Tāpat var pieminēt 5 darījumos pārdotās 1500 AS "KURZEMES ATSLĒGA 8" akcijas, pateicoties kam mēneša laikā uzņēmuma tirgus vērtība palielinājās par 100,65%. Pieauguma līderu vidū bija arī AS "TALSU MEŽRŪPNIECĪBA", kurai pirmajā rudens mēnesī izdevies tikt pie 35,14% vērta uzņēmuma tirgus vērtības pieauguma, lai gan ar uzņēmuma vērtspapīriem noticis tikai 1 darījums ar vērtspapīru konta maiņu vien 101 akcijām.
Tiesa, tā kā investoru aktivitāte ir vāja, iespaidīgi akciju cenu kāpumi ir iespējami arī salīdzinoši lielu uzņēmumu akcijām. Šeit kā salīdzinošu piemēru pagājušajā mēnesī varētu minēt Lietuvas kompāniju "Utenos trikotažas", ar kuru tirdzniecība noritēja vien 7 dienas, taču tika sasniegts solīds 8,33% vērts akciju cenas pieaugums.
Šādi strauji akciju cenu pieaugumi uzņēmumiem, kuru tirdzniecības aktivitāte ir vāja, lielā mērā var būt saistīti ar kādām stratēģiskām interesēm kompānijā. Tā kā mazos uzņēmumos kopējais akciju skaits ir neliels, tad kādam jau esošam akcionāram savu interešu nodrošināšanai var pietikt vien ar nelielu nopirkto akciju skaitu un šajā gadījumā "mērķis var attaisnot līdzekļus", proti, ir vērts par šīm akcijām maksāt pārdevēju prasīto cenu, kaut vai, izraisot vairāk nekā 100% vērtu cenas kāpumu.
Garšo piens
Pagājušais mēnesis samērā labvēlīgs bijis vismaz atsevišķu Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumu akcionāriem, kuri varēja novērot sava ieguldījuma vērtības palielināšanos biržā. Tā, piemēram, "Vilkyškių pieninė" akciju cena septembrī palielinājās par 15% līdz 1,54 EUR gabalā. To var skaidrot ar kompānijas veiksmīgo saimniecisko darbību, kurai turpinoties varēs izdarīt secinājumus par Krievijas noteiktā pārtikas produktu importa ierobežojumu seku pakāpenisku pārvarēšanu. Kompānijas pārdošanas apjoms augustā bijis par 43% lielāks nekā pagājušā gada attiecīgajā mēnesī, savukārt gada 8 mēnešos pret analogu laika periodu pērn pārdotās produkcijas apjoms naudas izteiksmē bijis par 2% lielāks. Pagājušais mēnesis bijis veiksmīgs arī cita Lietuvas piena nozares uzņēmuma "Rokiškio sūris" akcionāriem, kuru ieguldījuma vērtība palielinājās par 5,67% līdz 1,49 EUR.
Turpina uzpirkt
Baltijas akciju tirgus noskaņojums pagājušajā mēnesī ir bijis labvēlīgs arī Igaunijas apģērbu ražošanas uzņēmumiem "Silvano Fashion Group" un "Baltika" akcionāriem. Mēneša ietvaros gan akciju cenas pieaugums bija visai neliels, tām palielinoties vien attiecīgi par 2,36% un 3,31%, tomēr šajā gadījumā ir vērts paraudzīties uz jau ilgstošo pircēju intereses saglabāšanos, kuras ietvaros "Silvano Fashion Group" vērtspapīru tirgus vērtība pusgada laikā pieaugusi par 42,76%, savukārt "Baltikai" par 20,35%. Tādējādi šobrīd un uz pašreizējiem konjunktūras nosacījumiem šie uzņēmumi ir uzskatāmi par vieniem no investīcijām pievilcīgākajiem Baltijā. Tāpat ir vērts pasekot līdzi Lietuvas piena pārstrādes sektoram un gadījumā, ja ziņas turpinās būt pozitīvas, iespējams, arī attiecībā uz šo kompāniju akcijām investori "atvērs makus".