Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija (LAFPA) rosinās līdz 600 eiro paaugstināt slieksni kredīta summai, no kuras kredīta ņēmējam ir jāiesniedz aizdevējam dokumentāli pierādījumi par ienākumiem.

Pašlaik šis slieksnis ir 427 eiro. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) izdotajās vadlīnijās kredītu devējiem par patērētāju spējas atmaksāt kredītu novērtēšanu teikts, ka kredītiem līdz 427 eiro, kredītiem ar atmaksas termiņu līdz vienam gadam un ikmēneša maksājumu līdz 71 eiro kredīta devējs var paļauties tikai uz patērētāja sniegtajām ziņām. Savukārt kredītiem, kuru summa un termiņš pārsniedz norādītos kritērijus, kredīta devējs nevar paļauties tikai uz patērētāja sniegtajām ziņām un viņam ir jāpārliecinās, ka patērētāja sniegtā informācija par ienākumiem ir patiesa. Tas izdarāms, patērētājam pieprasot iesniegt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras vai Valsts ieņēmumu dienesta izziņu, vai arī patērētāja bankas konta izrakstu, kurā būtu atspoguļoti ienākumi, vai saņemot informāciju no patērētāja darba devēja.

Nozares uzņēmumi rosinās šo slieksni celt līdz 600 eiro, ņemot vērā, ka ir uzlabojušies kredītu atmaksas rādītāji, palielinājušies iedzīvotāju ienākumi, kā arī attīstījušies tehnoloģiju risinājumi klientu maksātspējas vērtēšanas procedūrā.

LAFPA paziņojumā medijiem vērš uzmanību, ka papildu prasība iesniegt dokumentālus pierādījumus kredītiem virs 427 eiro PTAC vadlīnijās 2013.gadā tika iestrādāts kā nozares pašregulācijas pasākums. Šo gadu laikā attīstījušies tehnoloģiju risinājumi klientu maksātspējas vērtēšanas procedūrā, attīstījušies kredītskoringa modeļi, kā rezultātā dokumentālu pierādījumu vākšana vairs nav efektīvākais instruments, uzskata organizācija. Turklāt kopš tā laika minimālā alga valstī ir palielinājusies par 33% un 2017.gadā sasniegs 380 eiro.

LAFPA nav saprotams PTAC priekšlikums no 427 eiro līdz 100 eiro samazināt slieksni, no kura patērētājiem papildus jāiesniedz dokumentāli pierādījumi pirms aizdevuma saņemšanas. Šāds priekšlikums nav pamatots, uzskata LAFPA.

Asociācija aicina ekonomikas ministru Arvilu Ašeradenu (V) savu padotības iestāžu darbā nodrošināt labai pārvaldībai atbilstošu principu ievērošanu - pirms jauna administratīvā sloga un ierobežojumu noteikšanas izvērtēt līdz šim pieņemto izmaiņu ietekmi un tikai tad vērtēt nepieciešamību pēc jaunām izmaiņām.

"Ar šā gada 1.janvāri stājās spējā grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kuru mērķis bija noteikt kredītdevējiem pienākumu stingrāk izvērtēt patērētāju maksātspēju. Ir apkopoti tikai pirmo sešu mēnešu dati, kad PTAC jau atkal virza jaunus, pēc būtības līdzīgus ierobežojumus, turklāt bez jebkādas analīzes un izvērtējuma par iespējamo ietekmi uz tirgu un finanšu resursu pieejamību," paziņojumā medijiem uzsver LAFPA vadītājs Gints Āboltiņš. Viņš aicina ekonomikas ministru Ašeradenu jautājumu par slieksni, no kura kredītņēmējiem papildus jāiesniedz dokumentāli pierādījumi, vērtēt tad, kad būs pieejami pietiekami dati, kas ļautu izdarīt pamatotus secinājumus par situāciju nozarē.

Asociācija vērš uzmanība, ka aizdevumu atmaksas rādītāji nebanku kreditēšanas nozarē turpina uzlaboties. Ja skatās uz no jauna izsniegtajiem kredītiem šā gada pirmajā pusgadā, tad vairāk nekā 85% tika atmaksāti bez kavējuma, liecina asociācijas apkopotie dati. Pienācīgu klientu maksātspējas vērtēšanu apliecina arī augstais kredītu atteikumu skaits jaunajiem klientiem - 64% pieteikumu tika atteikti.

PTAC pārskats par nebanku patērētāju kreditēšanas tirgus darbību šā gada pirmajā pusgadā liecina, ka nebanku kredītdevēju pārvaldītais kredītportfelis jūnija beigās sasniedza 486,6 miljonus eiro, kas ir par 64,31 miljonu eiro jeb 15,2% vairāk nekā pirms gada.

Nebanku kreditētāji šogad pirmajos sešos mēnešos patērētājiem no jauna izsnieguši kredītus 264,5 miljonu eiro apmērā, kas ir par 40,9 miljoniem eiro jeb 18,3% vairāk nekā 2015.gada pirmajā pusgadā.

No jauna izsniegtajos kredītos dominē distances kredīti, kas izsniegti 110,5 miljonu eiro apmērā, veidojot 42% no visiem no jauna izsniegtajiem kredītiem. Tiem seko līzings un citu ar transportlīdzekli vai citu objektu nodrošinātie kredīti, kas izsniegti 71,02 miljonu eiro apmērā, veidojot 27% no visiem no jauna izsniegtajiem kredītiem, kā arī patēriņa kredīti, kas izsniegti 57,9 miljonu eiro apmērā, veidojot attiecīgi 22%.

PTAC dati liecina, ka nebanku kreditētāju kredītu kvalitāte turpināja uzlaboties, kopējam kavēto kredītu īpatsvaram 2016.gada 30.jūnijā samazinoties līdz 14,93% pretstatā 17,32% 2015.gada 30.jūnijā. Bez kavējuma kopējā kredītportfelī bija 85,07% kredītu. 2015.gada pirmajā pusgadā bez kavējuma bija 82,69% kredītu.

BNS_logo.jpg