Pagājušajā mēnesī investori izrādījuši piesardzību, šobrīd vērts pievērsties eksportējošajiem uzņēmumiem. Tā īsumā varētu raksturot februāra aktualitātes biržā.
Pēc iepriekšējo mēnešu investoru aktivitātēm, kas vainagojās arī ar akciju cenu palielināšanos, februāris bija samērā pakluss, akciju tirgotājiem ieņemot visai nogaidošu pozīciju vai fiksējot iepriekšējo mēnešu laikā gūto peļņu. Gada otrajā mēnesī "Nasdaq Riga" biržas indekss samazinājās par 2,18%, tādējādi uzrādot lielāku cenu samazinājumu Baltijas akciju tirgos. Tikmēr Tallinas biržas indekss pieauga par 0,45%, bet Lietuvas akciju tirgus barometrs "OMX Vilnius" zaudēja 0,15% vērtības.
Aktīvais "Ditton"
Ja runājam par salīdzinoši redzamākajiem uzņēmumiem Latvijas vērtspapīru tirgū, tad vienīgais, kam uz kopējā fona izdevies izcelties ar būtisku akcijas cenas pieaugumu, ir AS "Ditton pievadķēžu rūpnīca" (DPKR), kompānijas akcijas cenai mēneša laikā palielinoties par 12,24% līdz 0,11 EUR. Arī tirdzniecības apgrozījums ar uzņēmuma akcijām būtu vērtējams kā salīdzinoši augsts, vērtspapīru kontus mainot 43 527 Daugavpils sabiedrības vērtspapīriem.
Iespējams, minētā tirdzniecība saistīta ar kāda investora stratēģiskajām interesēm uzņēmuma darbībā. Vienlaikus ir vērts pieminēt, ka pagājušā mēneša vidū kompānijas akcionāri ārkārtas akcionāru pilnsapulcē atbalstīja DPKR dalību Latgales speciālajā ekonomiskajā zonā (SEZ), uzdodot kompānijas valdei izpildīt nepieciešamās procedūras Latgales SEZ kapitālsabiedrības statusa iegūšanai.
Par akcijas cenu augšup dzenošu faktoru varētu uzskatīt arī mēneša pēdējā dienā publicētos finanšu rādītājus, kurus kādam akciju pircējam prognozējot vai zinot iepriekš arī varētu rasties pamats aktīvākai tirdzniecībai ar uzņēmuma akcijām. Saskaņā ar provizoriskiem datiem uzņēmuma neto apgrozījums pagājušajā gadā palielinājās par 10,4%, nedaudz pārsniedzot 7 miljonus eiro, tiesa gan sabiedrības peļņa pēc nodokļiem bijusi visai neliela, sasniedzot vien 6000 EUR.
Labāk Igaunijā
Tomēr, ja paraugāmies uz kompāniju skaitu, kam izdevies tikt pie salīdzinoši pamanāma akcijas cenas pieauguma, tad pagājušajā mēnesī ar pievilcību izcēlās Igaunijas vērtspapīru tirgus. Tā, piemēram, pēc samērā ilgstoša krituma atgriezusies pircēju interese par apģērbu ražotāja "Baltika" akcijām, kuru tirgus vērtība pakāpās par 11,31% līdz 0,305 EUR gabalā. Tāpat vērts pieminēt "Ekspress Grupp" un "Tallinna Kaubamaja Grupp" akcijas, kuru cena palielinājās vairāk par 6%.
Tikmēr Lietuvā aktīvāk tirgoto uzņēmumu vidū izcēlusies būvniecības kompānija "Panevėžio statybos trestas", kuras akcijas cena palielinājusies par 7,18% līdz 0,985 EUR gabalā. Attiecībā uz šīs kompānijas finanšu panākumiem informācija biržā ir visai paskopa, tomēr ieguldītāju interesi, iespējams, tā izpelnījusies saistībā ar šogad gaidāmo ekonomikas aktivizēšanos un Eiropas fondu naudas ieplūšanu, kas veicinās arī būvdarbu apjoma palielināšanos. Arī "Tallinna Kaubamaja" akcijas cenas augšupeju var saistīt ar lielākiem tēriņiem un aizvien lielāku naudas masas nonākšanu iedzīvotāju rokās. Šī iemesla dēļ ir zināms pamats cerēt arī uz to, ka varētu palielināties Lietuvas tirdzniecības uzņēmuma "Apranga" akcijas cena.
Cerības eksportētājiem
Tomēr vienlaikus ar gaidāmo patēriņa pieaugumu Baltijā visai lielas cerības var saistīt arī ar eksportējošajiem uzņēmumiem. Te atkal var pieminēt "Panevėžio statybos trestas", kurš saskaņā ar biržā pieejamo informāciju darbus veic arī Latvijā un Krievijā. Pēdējo no minētajām vērts aplūkot nedaudz vairāk. Lai arī kaimiņvalsts ekonomika savu vājuma brīdi ne tuvu nav pārdzīvojusi, pērn pieaugušās naftas cenas ļāvušas stabilizēties un palielināties arī rubļa vērtībai pret eiro, tādējādi palielinot eksporta iespēja. Tirgus, protams, ļoti jūtīgs, tomēr kā kompāniju papildu peļņas avots šobrīd kļuvis perspektīvāks. Iespējams, ar to saistīts iepriekš minētais Igaunijas apģērbu ražotāja "Baltika" akcijas cenas pieaugums. Tomēr vērts pieminēt, ka, rublim saglabājot vismaz relatīvu stabilitāti uz cenas pieaugumu, biržā būtu pamats cerēt arī farmaceitiskā sektora uzņēmumiem AS "Olainfarm" un AS "Grindeks", tāpat tas varētu pozitīvi ietekmēt arī alkoholiskā dzērienu ražotāju AS "Latvijas balzams", jau minēto DPKR, Igaunijas apģērbu ražotāju “Silvano Fashion Group” u.c.
Pat, ja uzņēmumi nepalielinās eksportu uz Krieviju, tiem var palielināties eksports uz kādu citu valsti, kuras ražotāji nolēmuši vairāk pievērsties Krievijas tirgum, kā to jau prognozējuši atsevišķi apģērbu ražošanas nozares eksperti. Attiecībā uz minētajiem un citiem lielā mērā uz eksportu orientētajiem biržas uzņēmumiem ir vērts piebilst, ka to noieta ģeogrāfija paplašinās. Līdz ar to tiem šogad noteikti vajadzētu kāpināt savus darbības rādītājus uz globālās ekonomikas aktivizēšanās rēķina.
Savukārt attiecībā uz Krieviju jāņem vērā faktu, ka rubļa stabilitāti šobrīd lielā mērā nodrošina pozitīvs investīciju mikroklimats ne tikai preču biržās, bet arī pasaules finanšu tirgū kopumā un jebkura lielāki satricinājumi atkal var novest pie kaimiņvalsts valūtas vērtības mazināšanās.