Pasaules fondu tirgus norises cēlušas optimismu arī Baltijas valstu biržās, liekot investoriem makus atvērt plašāk.

Lai gan jūnijs Baltijas valstu fondu tirgos aizritēja samērā stagnatīvā noskaņā, pircējiem trūkstot motivācijai, pēdējās nedēļās investoru aktivitāte pieaugusi par spīti vasaras atvaļinājumu sezonai. Pēdējā mēneša laikā (līdz 5.augusta tirdzniecības nedēļas noslēgumam) pirkšanas aktivitātes visvairāk bija izteiktas Lietuvas vērtspapīru tirgū, vietējam indeksam "OMX Vilnius" piedzīvojot kāpumu par 4,4%. Par procentpunktu lēnāks kāpums bija Tallinas biržas indeksam, savukārt Latvijas vērtspapīru tirgus barometrs "OMX Riga" spēja pieaugt vien par 1,11%.

Augošā eiforija

Iemesls, kāpēc Baltijas akciju tirgus investori izrādījuši vēlmi papildināt savus akciju tirgus portfeļus, skaidrojams ar pieaugošo optimismu ārvalstu biržās. Tur atsevišķās biržas indeksi pieauguši krietni vien straujāk nekā pie mums. Investorus iedrošināja fakts, ka pasaules finanšu tirgiem izdevies izvairīties no daudzu analītiķu iepriekš finanšu tirgū paredzētās krīzes pēc tam, kad  Lielbritānijas vēlētāji referenduma rezultātā pieņēma lēmumu aiziet no Eiropas Savienības.

Pasaules finanšu tirgiem visai ātri radās atskārsme, ka pēc būtības jau tuvākajā laikā nekas nemainās un cita starpā šobrīd ekonomikā var atrast kādas jau "taustāmas" labas ziņas, nevis jāzīlē, kas notiks pagaidām vēl neparedzamā nākotnē. Viens no tirgus dzinējspēkiem ir informācija par pieaugošo pamatinflāciju gan Eiropā, gan ASV. Pamatinflācija, kuras aprēķinā netiek ietvertas energoresursu un pārtikas cenu izmaiņas, lielā mērā tiek uzskatīta par ekonomikas aktivitātes indikatoru, jo būtībā nosaka, vai vietējā patēriņa aktivitāte ir pietiekama, lai uzņēmumi varētu kāpināt preču un pakalpojumu cenas, un, ja atbilde ir pozitīva, tas ir signāls korporatīvās peļņas pieaugumam nākotnē. Tā kā pamatinflācijas rādītājs ir augšupejošs, arī investori labprātāk pērk uzņēmumu akcijas.

Tā rezultātā pēdējā mēneša laikā Vācijas biržas indekss DAX pakāpies par 8,8%, ASV fondu tirgus 500 lielāko kompāniju indekss "Standard & Poor’s 500" palielinājies par 4,5%. Baltijas fondu tirgi ir ieguvēji gan no Eiropas ekonomiskās situācijas, gan no investoru noskaņas uzlabošanās. Pirmajā gadījumā tiek uzlabotas mūsu uzņēmumu, to vidū arī biržā kotēto, eksporta iespējas, savukārt investoru sentimentam Eiropā un ASV ir nozīmīga loma tajā, kā Baltijas biržās rīkojas Ziemeļeiropas valstu ieguldītāji. Šajā gadījumā ziņas ir pozitīvas un, ja labvēlīgais investīciju mikroklimats Eiropā saglabāsies, tas, visticamāk, kaut kādā mērā pozitīvi ietekmēs tirdzniecības gaitu arī Baltijas biržās.

Kuģi un zāles

Rīgas biržas indekss ir audzis salīdzinoši lēnāk, bet tas nekādā ziņā nenozīmē, ka mūsu valsts fondu tirgū peļņas iespējas pilnībā izzudušas. Uzņēmumu skaits mūsu vērtspapīru tirgos mērāms desmitos un galvenā problēma ir, ka to vidū ir visai maz tādu, par kuru tirdzniecību vispār ir vērts runāt. Atšķirība no abām pārējām Baltijas valstīm ir, ka tajās esošie biržas emitenti ir kvalitatīvāki un tirdzniecība ar tiem - likvīdāka. Taču, ja runājam par tiem nedaudzajiem uzņēmumiem, kuri biržā atrodas jau ilgstoši un kuru akciju tirdzniecību ir vērts pieminēt, to vidū ir 3 tādi, kuriem pēdējā mēneša laikā akcijas cena cēlusies vairāk nekā par 5%. Šajā ziņā līderis ir zāļu ražotājs AS "Olainfarm", kura akcijas cena mēneša laikā ir kāpusi par 7,38%.  Pircēju aktivitāte cenas pieaugumam bija veicinoša arī AS "LATVIJAS KUĢNIECĪBA" un AS "Rīgas kuģu būvētava" akcijām – abu vērtspapīru tirgus vērtībai augot attiecīgi par 6,51% un 6,45%.

Izmanto iespēju

Akciju tirgum labvēlīgais mikroklimats pasaules biržās, kas, kā jau daudz rakstīts, lielā mērā ir saistīts ar ienesīguma kritumu obligāciju tirgos, ir radījis labvēlīgus apstākļus naudas piesaistīšanai caur vērtspapīru tirgu arī Latvijā. Pēc 12 gadu pārtraukuma arī Rīgas biržā ienācis jauns uzņēmums – tehnoloģiju kompānija AS "HansaMatrix". Investoru piekrišana gūta, neraugoties uz to, ka kompānija nav pārāk liela – tās kopējā tirgus vērtība ir nedaudz lielāka par 14,5 miljoniem eiro. Lai gan pagaidām par kompānijas tālāko akciju tirdzniecību Rīgas biržā vēl runāt ir pāragri, kopš kotēšanas uzsākšanas 12.jūlijā uzņēmuma vērtspapīru tirgus vērtība ir pieaugusi par 10,34%.