Biznesā nereti viss notiek patiešām ātri, bet kā rīkoties, ja šim tempam netiek līdzi valsts iestādes? Visticamāk, ne viens vien uzņēmējs ir saskāries ar šādu situāciju, tāpēc "dzenam pēdas" kādam pavisam konkrētam projektam un tā izskatīšanas gaitai.

Siera ražotnes SIA "Soira" vadītāja Inga Āriņa-Vilne uzskata, ka uzņēmējiem ir biežāk jārunā par grūtībām, jo problēmas, kuras uzdrošināmies nosaukt skaļi, ātrāk nonāk līdz risinājumam, tāpēc viņa retoriski uzdod jautājumu: "Ko mēs paši darām, lai viņiem valsts iestādēs nebūtu tik "silti"?".

Jautājums ir aktualizējies programmas LEADER, ko administrē Lauku atbalsta dienests (LAD), ietvaros. LEADER ir mērķtiecīgas un savstarpēji koordinētas aktivitātes lauku attīstības veicināšanai. Viens no LEADER pieejas pamatprincipiem ir pieeja no "apakšas uz augšu", kad iniciatīva nāk no vietējiem iedzīvotājiem, iesaistoties savas teritorijas problēmu identificēšanā un risināšanā.

SIA "Soira" šobrīd ir aktualizējies jautājums, vai uzņēmums tiks pie cerētā finansējuma. Līdzšinējā notikumu hronoloģija:

  • 05.2016.- SIA "Soira" vietējai rīcības grupai iesniedz projekta pieteikumu "Investīcijas Latvijas oriģinālsieru ražotnes attīstībā un siera realizēšanai tirgū".Latvijas lauku attīstības programmas 2014.-2020.gadam apakšpasākuma 19.2. "Darbības īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju" aktivitātes 19.2.1. "Vietējās ekonomikas stiprināšanas iniciatīvas" ietvaros.
  • Vietējās vērtēšanas laiks – līdz 20.06.2016.
  • Ap 20.06.2016. saņemta atbilde no vietējās rīcības grupa (VRG), ka projekts tiek atbalstīts un virzīts tālāk LAD izvērtēšanai.
  • LAD vērtēšanas laiks – līdz 20.09.2016.
  • oktobrī, sazinoties ar LAD, tiek noskaidrots, ka projekts nav sākts izvērtēt.

I.Āriņa-Vilne tāpēc jautā: "Kā uzņēmumam plānot paredzēto paplašināšanos? Kā nenostādīt ķīlnieku lomā uzrunātos iekārtu piegādātājus? No kādiem līdzekļiem apmaksāt radušies zaudējumus (piemēram, īres maksu jaunajās telpās, kurās nekas nenotiek)?"

LAD atbilde

Minētos jautājumus uzdevām LAD, neminot konkrētā projekta informāciju, lūdzām atbildi sniegt vispārīgi. Lūk, viņu atbilde: "Pasākums "Darbību īstenošana saskaņā ar sabiedrības virzītas vietējās attīstības stratēģiju" (LEADER) tiek īstenots atšķirīgi no citiem lauku attīstības programmas (LAP) Eiropas Lauksaimniecības Fonda lauku attīstībai (ELFLA) pasākumiem.

Projektu izvērtēšanā liela loma ir VRG, jo pretendenti projektus visupirms iesniedz tām. VRG mēneša laikā veic projektu iesniegumu izvērtēšanu atbilstoši saviem projektu vērtēšanas kritērijiem. Tikai pēc tam VRG iesniedz LAD projektus, norādot savu vērtējumu, kā arī pārējos nepieciešamos dokumentus.

Šī bija 2014.-2020.gada plānošanas perioda pirmā projektu iesniegšana LEDAER atbalsta saņemšanai, tāpēc jaunā vērtēšanas kārtība un kritēriji radīja daudzus jautājumus gan VRG, gan pretendentiem. Arī LAD, saņemot VRG izvērtētos projektus, secināja, ka daudzus no tiem nepieciešams vērtēt atkārtoti, lai vērtējums būtu objektīvs un prasībām atbilstošs.

Par konkrēto jautājumu LAD var skaidrot situāciju vispārīgi; precīzāk to varētu izdarīt, ja zinātu, kurš ir konkrētais projekts.

LAD, saņemot projektus no VRG šā gada 20.jūnijā (tika saņemti vairāk nekā 1000 VRG izvērtēti projekti), tos pārvērtēja un konstatēja, ka vairākām projektu vērtējumā ir būtiskas neprecizitātes un kļūdas piešķirtajos punktos (kļūdaini aprēķini, dažādi labojumi individuālajos vērtējumos u.tml.). Tāpēc LAD atkārtoti lūdza VRG pārvērtēt projektus un skaidrot iesniegto informāciju - tas VRG bija jāpaveic 15 darba dienu laikā. Nākamajā posmā VRG pārvērtēja projektus, precizēja piešķirto vērtējumu un iesniedza projektus LAD atkārtoti. No šī brīža LAD lēmums ir jāpieņem 3 mēnešu laikā (ja izvērtē visus MK pieļaujamos termiņus, tas ir aptuveni līdz šā gada oktobra beigām, bet katram konkrētajam projektam var nedaudz atšķirties).

Konkrētajā situācijā LAD apstiprina, ka projekta iesniedzējam ir iespējams īstenot projektu atbilstoši mērķiem un nevienas no izmaksām netiks uzskatītas par neattiecināmām, jo normatīvie akti nosaka, ka pretendents ir tiesīgs uzsākt projekta īstenošanu pēc iesnieguma iesniegšanas LAD. Šajā gadījumā LAD par sākotnējo projektu iesnieguma iesniegšanas datumu uzskata VRG pirmreizējo projektu iesniegšanu dienestā (20.jūniju), no kura atbalsta pretendentam ir attiecināmas uz paša riska visas ar projektu saistītās izmaksas.

Komentē uzņēmēja

I.Āriņa-Vilne atzīst, ka 17.10.2016. saņēmusi lūgumu precizēt vairākas lietas: "Visu cieņu - lielākā daļa jautājumu no kopskaitā 6 ir tiešām precizējamas lietas - tādas kā izvēlētā piegādātāja reģistrācijas numurs, projekta beigu datums, nomājamo telpu kadastra numurs utml., taču nav skaidrs pieprasījums veikt jaunu iepirkuma procedūru (tas var aizņemt līdz 2 mēnešiem), jo esošā it kā neatbilst prasībām.
Projekta summa nav liela, nepārsniedz 30 000 EUR. Saskaņā ar MK noteikumu nr.299 Par iepirkuma procedūru un tās piemērošanas kārtību pasūtītāja finansētiem projektiem, 6.punktu - "...finansējuma saņēmējs ir tiesīgs nepiemērot šo noteikumu IV nodaļā minētos nosacījumus, ja piegādes vai pakalpojumu paredzamā līgumcena ir mazāka par 70 000 euro ..."."

Uzņēmums iesniedza atbildes un skaidrojumus par iepirkumu procedūru LAD, tāpat iesniegt skaidrojums, kāpēc izvēlēts konkrētais iekārtas izgatavotājs. Darba diena ražotnē ir iekavēta, taču ir cerības, ka projekts tomēr tiks vērtēts pēc būtības.

18.10.2016. SIA "Soira" saņēma ziņu no vērtētājiem. I.Āriņa: "Mūsu sniegtie paskaidrojumi un precizējumi ir skaidri saprotami, un projektā visas nepilnības novērstas. Vērtēšanas komisija ir gatava lemt par finansējuma piešķiršanu."

20.10.2016.beidzot saņemta ilgi gaidītā ziņa – telefona zvans no LAD pārstāves, ka projekts komisijā ir atbalstīts, jāgaida vēstule ar lēmumu. Tiesa, līdz 7.novembrim šāda vēstule joprojām nav saņemta – lēmumu sagatavošana un izsūtīšana ir pietiekami sarežģīts un birokrātisks process, kas var aizņemt arī vairāk nekā 2 nedēļas laika.

Mācība

Ikviena situācija mums iemāca ko jaunu, I.Āriņa-Vilne atzīst, ka arī šajā gadījumā guvusi vairākas prātā paliekošas atziņas:

  • katrs pats ir sava projekta "bīdītājs" un vērtētāju dīdītājs;
  • valsts pārvaldē joprojām viss ir atkarīgs no konkrētā darba darītāja – pēdējās sarunās telefona klausules otrā pusē bijusi ieinteresēta referente, kura bija kompetenta un labi iepazinusies ar projektu;
  • visu izšķir uzņēmēja spēja būt uzņēmīgam arī situācijās, kad ir kā visam vajadzētu notikt sistēmā. Sistēma stagnē un uzņēmējiem ir tā "jākustina".