Publiskoti rūpniecības augusta mēneša dati. Šā gada augustā, salīdzinot ar pērnā gada augustu, rūpniecības izlaide samazinājās par 0,6%. To ietekmēja ražošanas apjoma kritums elektroenerģijas un gāzes apgādē par 15,7% un ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē par 6,1%. Savukārt apstrādes rūpniecībā produkcijas apjoms turpināja kāpumu - 2.8%. Latvijas ekonomisti komentē šos datus un tos ietekmējošos fakorus.
2 soļi uz priekšu, 1 atpakaļ
AS “SEB banka” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis vērtē, ka rūpniecības kopējo apjomu samazinājumu lielā mērā ir veicinājis koģenerācijas stacijās saražotās elektroenerģijas daudzuma kritums, kā arī negatīvās tendences būvniecībā, kas liek sarukt arī ieguves un karjeru izstrādes nozares apjomiem. Mērenu, taču reizē arī atzīstamu, pieauguma tempu uzrāda apstrādes rūpniecība, kaut arī situācija starp nozarēm saglabājas krasi atšķirīga. Turpmākās perspektīvas turpina balstīties piesardzīgā optimismā. Nenoteiktības līmenis joprojām ir augsts, jo to ietekmē gan vārīgie izaugsmes nosacījumi, gan grūti prognozējamā politiskā vide Eiropā un pasaulē. Klāt ir piepulcējušies daudzi gaidāmās Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) radītie nezināmie, kas īpaši aktualizēsies nākamgad. 2017.gadā līdz ar fondu aktīvāku izmantošanu, aktivizēsies ieguves un karjeru izstrāde. Tikmēr vairāku citu nozaru primārais mērķis ir eksports, kas patlaban saskaras ar grūtībām. Taču jāpiezīmē, ka ar līdzīgiem izaicinājumiem saskaras arī citās ES valstis.
D.Gašpuitis prognozē, ka arī turpmāk rūpniecības rezultāti šūposies kā pa viļņiem, kas atspoguļos notikumus eirozonā un tās izaugsmes vērtējumus. Tikmēr sarežģījumi Krievijas ekonomikā liek turpināt meklēt šim tirgum alternatīvas. Šā gada astoņos mēnešos rūpniecības, kā arī apstrādes rūpniecības apjomi ir auguši par 3.3%. Lielā mērā tieši no rūpniecības izaugsmes paātrināšanās iespējām izrietēs tas, cik veiksmīga izrādīsies šā gada ekonomikas izaugsme.
Lielu pārsteigumu nav
AS “Swedbank” ekonomiste Agnese Buceniece komentē situāciju apstrādes rūpniecībā. Tā kokrūpniecībā ražošanas apjomi samazinājās par 0,8%, salīdzinot ar iepriekšējo gadu. Tas ir pirmais kritums pēdējo 20 mēnešu laikā. Savukārt mēbeļu ražošanas apjomi pēc krituma jūlijā atgriezās plusos. Pārtikas ražošanas apjomi augustā saglabājās jūlija līmenī (vislielākais kritums zivju pārstrādē un konservēšanā, vislielākais kāpums augļu un dārzeņu pārstrādē un konservēšanā), bet, salīdzinot ar pagājušo gadu, pakāpās par 2.5%. Dažādu iekārtu un automobiļu ražotājiem augusts ir bijis ļoti labs mēnesis. Tas ir pozitīvs signāls, ņemot vērā, ka šī produkcija ir ar augstu pievienoto vērtību.
Kā vērtē A.Buceniece, kopējais apstrādes rūpniecības sniegums augustā lielus pārsteigumus nesagādāja. Lēnāks ražošanas apjomu pieaugums bija gaidāms, ņemot vērā, ka Latvijas ražotāju noskaņojums augustā pasliktinājās. Vājāks bija arī eiro zonas apstrādes rūpniecības iepirkumu vadītāju indekss, kas joprojām gan liecināja par pozitīvu, bet lēnāku izaugsmi.
Iepirkumu vadītāju aptaujas dati liecina, ka 3. ceturkšņa beigās apstrādes rūpniecības izaugsme eiro zonā ir kļuvusi spēcīgāka. Ilgākā termiņā gan spēcīgam un noturīgam apstrādes rūpniecības sniegumam Latvijā nepieciešamas investīcijas, kas gada pirmajos divos ceturkšņos ir bijušas gaužām vājas.
Meklējot pozitīvo
AS “Citadele banka” ekonomists Mārtiņš Āboliņš meklē arī pozitīvas tendences - no pozitīvajiem faktoriem augustā jāatzīmē pārtikas ražošana, kur pēc ilgāka pārtraukuma atkal fiksēta pozitīva izaugsme +2,5% apmērā salīdzinājumā ar pērnā gada augustu. Sākot ar augustu pārtikas rūpniecībā izaugsmes rādītājus vairāk neietekmē Krievijas pērn noteiktās sankcijas un līdz ar to turpmāk, visticamāk, šajā nozarē gaidāms neliels pieaugums. Bez pārtikas ražošanas augustā pieaugusi arī datoru un optisko iekārtu (+37,6% pret iepriekšējo gadu), kā arī nemetālisko minerālu (+14,6%) ražošana, kas saistīts ar būvmateriālu eksporta pieaugumu. Tāpat augustā iepriecina arī pozitīvie rezultāti virknē mašīnbūves nozaru un, piemēram, mehānismu ražošana augustā palielinājusies par 16,7%. Papildus tam elektrisko iekārtu un auto detaļu ražošana augustā kāpusi par attiecīgi 20% un 11,3%, lai gan tas drīzāk saistīts ar šo nozaru zemo izlaides apjomu pērn, jo nedz vienā nedz otrā nozarē izlaides apjomi jau kādu laiku nav būtiski mainījušies.