2016.gada augustā mazumtirdzniecības apgrozījums Latvijā bija par 2% lielāks nekā pirms gada – liecina Vitas Skujas (Ekonomikas ministrija) sagatavotais vērtējums. To galvenokārt ietekmēja nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomu pieaugums. Kopumā gada 8 mēnešos mazumtirdzniecības apjomi bija par 1,9% lielāki nekā atbilstošajā periodā pirms gada.

Pēc nepārtikas preču (veido gandrīz 60% no kopējā mazumtirdzniecības apjoma) mazumtirdzniecības apjomu  sarukuma jūnijā un jūlijā, augustā nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomi atkal pieauga un bija par 6,4% augstāki nekā pirms gada. Visstraujāk pieauga sporta un kultūras preču un dažādu spēļu mazumtirdzniecības apjomi. Iedzīvotāji biežāk pirka apģērbu un apavus. Pieauga arī farmaceitisko un medicīnisko piederumu mazumtirdzniecības apjomi. Sarukums bija vērojams mājsaimniecību elektropreču mazumtirdzniecībā. Samazinājās arī mazumtirdzniecība nespecializētajos veikalos. Nepārtikas preču tirdzniecība veidoja lielāko ietekmi mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugumā augustā.

Degvielas mazumtirdzniecības apjomu izmaiņas ir ļoti nevienmērīgas – gada sākumā bija vērojams straujš degvielas mazumtirdzniecības apjomu kritums, kas bija skaidrojams ar bāzes efektu, jo pirms gada bija vērojams ļoti straujš degvielas mazumtirdzniecības apjomu pieaugums. Gada vidū auto degvielas tirdzniecības apjomi strauji pieauga. Augustā bija vērojams pieauguma tempu sarukums, kad mazumtirdzniecības apjomi bija par 1,1% lielāki nekā iepriekšējā gada augustā.

Pārtikas preču mazumtirdzniecības apgrozījuma apjomi ir svārstīgi – dažos mēnešos vērojams neliels pieaugums, dažos kritums. Augustā pārtikas mazumtirdzniecības apgrozījuma apjomi saruka par 2,7%, salīdzinot ar iepriekšējā gada attiecīgo periodu.

Turpinot pieaugt darba samaksai (pieaugums vērojams visās tautsaimniecības pamatnozarēs), uzlabojoties nodarbinātībai un sarūkot bezdarba rādītājiem, arī turpmāk sagaidāms mazumtirdzniecības apgrozījuma pieaugums – prognozē Ekonomikas ministrija.

Savukārt AS "SEB banka" makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis vērtē: "Tendences, kas stiprina pirktspēju, mazumtirdzniecības rādītājos atspoguļojas ļoti vāji. Tas atbilst viscaur ekonomikā valdošajai piesardzībai. Nosacījumi straujākai tēriņu izaugsmei ir labvēlīgi, taču iedzīvotāji augošo pirktspēju turpina aktīvi uzkrāt. Ļoti iespējams, ka tēriņi atdzīvosies līdz ar nekustamā īpašuma tirgu, kas iekustinās arī elektropreču tirdzniecību, kurā, iespējams, atspoguļojas piesātinājuma pazīmes. Tikmēr turpinās stabils pieaugums tirdzniecībā pa internetu un pastu. Šis iepirkšanās veids neizbēgami kļūs arvien populārāks un uzrādīs strauju attīstību. E-komercija Lielbritānijā aizņem 11,3%, ASV 8%, Zviedrijā 6%, kamēr Latvijā tā ir vien 3% no kopējiem mazumtirdzniecības apjomiem. Ņemot vērā, ka nosacījumi tēriņu kāpumam ir labvēlīgi, ir pamats prognozēt nelielu aktivitātes atgūšanos. Tomēr, šķiet, ka mazumtirdzniecības kāpums šogad atradīsies niecīgas izaugsmes fāzē. To ilgtermiņā koriģēs arī strauji negatīvās demogrāfiskās izmaiņas, kas jau maina un turpinās mainīt patēriņa prioritātes."