Latvijā pērn 80% no importētajām precēm, rēķinot pēc to tirdzniecības vērtības, tika ievestas no citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, kas bija 2.lielākais īpatsvars ES valstu vidū, liecina ES statistikas departamenta "Eurostat" jaunākie dati.
Lielāks nekā Latvijā importa no citām ES dalībvalstīm īpatsvars bijis tikai Igaunijā (82%), bet nedaudz mazāks tas bijis Slovākijā (79%), Horvātijā (78%), Austrijā, Čehijā un Rumānijā (visās valstīs 77%), kā arī Portugālē un Ungārijā (abās valstīs 76%).
Lietuvā šis rādītājs bija nedaudz virs ES vidējā - 67%. Savukārt ES vidēji 63% pērn importēto preču tika ievestas no citām bloka zemēm.
Vismazākais importa no ES īpatsvars bijis Nīderlandē, kas bija vienīgā valsts, kurā citu bloka zemju eksportētās preces veidoja mazāk nekā pusi no importa kopapmēra jeb 46%. Tas lielā mērā saistāms ar tā dēvēto Roterdamas ietekmi, kas nozīmē, ka saskaņā ar ES noteikumiem preces, kas tiek vestas uz citām ES dalībvalstīm no trešajām valstīm caur Nīderlandes ostām, Nīderlandē tiek reģistrētas kā imports no valstīm ārpus bloka. Tas savukārt palielina no ES saņemto preču īpatsvaru to valstu, uz kurām šīs preces tiek reeksportētas, importa struktūrā.
Nedaudz lielāks kā Nīderlandē importa no ES dalībvalstīm īpatsvars bijis Grieķijā (53%), Lielbritānijā (54%) un Itālijā (59%).
Savukārt pērn vislielākais eksports uz citām ES dalībvalstīm bijis Slovākijā (85% eksportēto preču nonāca citās bloka valstīs), Luksemburgā (84%), Čehijā (83%), Ungārijā (81%), Polijā (79%), Slovēnijā un Nīderlandē (abās valstīs 76%), kā arī Igaunijā (75%).
Latvijā šis rādītājs bija nedaudz virs ES vidējā - 69%. ES vidējais rādītājs bija 63%. Savukārt Lietuvā - tāpat kā Dānijā - tas bija nedaudz mazāks par ES vidējo rādītāju un bija 61%.
Vismazākais eksporta īpatsvars uz citām ES dalībvalstīm kopējā eksporta struktūrā pērn reģistrēts Lielbritānijā (44%) un Maltā (45%), kas bija vienīgās bloka zemes, kurās eksports uz valstīm ārpus ES bija lielāks nekā bloka iekšienē eksportēto preču apmērs.
Importa īpatsvars no citām ES dalībvalstīm
No ES dalībvalstīm importēto preču īpatsvars procentos 2015.gadā.