Valūtu tirgos, augot arvien lielākām bažām par to, ka ASV centrālā banka par nākamo procentu likmju celšanu nelems tik ātri, kā savulaik tika cerēts, zem arvien lielāka spiediena ir ASV dolāra kurss.

Savukārt Eiropas lielākās valūtas apdraud jūnijā paredzētais referendums par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, tādēļ tās ASV dolāra vājumu īsti nav spējušas izmantot, un lielākais kursa kāpums pret dolāru nedēļas laikā bija Japānas jenai.

"Kopš Eiropas Centrālās bankas un ASV Federālo Rezervju sistēmas (FRS) sapulcēm dolāra dzīve iet kā pa celmiem. Eiro šonedēļ atzīmējās pēdējo reizi 15.oktobrī redzētajos cenu līmeņos 1,145 dolāru tuvumā. ASV FRS sapulces protokols atklāja saasinātas diskusijas par iespējamām procentu likmju izmaiņām aprīlī, bet, pieaugot globālajiem riskiem, ASV FRS visticamāk izvēlēsies nogaidīt, pirms ķerties pie nākamā procentu likmju paaugstinājuma. Pastāv iespēja, ka likmju celšanas pauze ieilgst līdz pat septembrim, kas var pavājināt dolāra pozīcijas," komentēja "SEB Bankas" Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.

Viņš uzsvēra, ka eiro zonā šonedēļ bija virkne pozitīvu ekonomikas datu - bezdarba līmenis ir pazeminājies līdz 10,3%, bet mazumtirdzniecības apjomi eiro zonā februārī ir pieauguši par 0,2%, gada laikā par 2,4%, kas ir labāk nekā gaidīts. Eiro zonas lielākajā ekonomikā Vācijā ražošanas apjomu kritums februārī bija mazāks, nekā tika gaidīts - par -0,5%, gaidīto -1,8% vietā. Savukārt negatīvi vērtējams tas, ka eiro zonas ražotāju cenas februāra laikā ir samazinājušās par 0,7%, bet gadā par 4,2%.

Tomēr kopumā tas nav spējis palīdzēt eiro būtiski palielināt kursu pret ASV dolāru, jo uz Eiropas kopējo valūtu, tāpat kā uz Lielbritānijas mārciņu liels spiediens ir gaidāmajam referendumam par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības.

"Eiro cena Lielbritānijā pirmo reizi kopš 2014.gada jūnija sasniegusi 0,81 mārciņas atzīmi. Gaidāmais referendums turpina atstāt negatīvas sekas uz mārciņu," vērtēja "SEB Bankas" pārstāvis.

Pret Krievijas rubli aizvadītajā nedēļā nedaudz auga gan eiro, gan ASV dolāra vērtība. Par 1 EUR piektdien maksāja 76,51 rubli, kas ir par 0,8% mazāk nekā iepriekšējās nedēļas beigās. Arī ASV dolāra kurss pret rubli kritās par 0,8% - līdz 67,12 rubļiem par 1 ASV dolāru.

"Naftas cenu pazemināšanās nedēļas sākumā pavājināja rubļa pozīcijas, bet nedēļas otrajā pusē cenu tendences mainījās, kas eiro cenai lika atgriezties zem 77 rubļu atzīmes. Ja naftas produktu cenas noturēsies šīs nedēļas beigās sasniegtajos līmeņos vai pakāpsies augstāk, tad rublim būs labs atbalsts vērtības kāpumam. Gada inflācija Krievijā pēc marta datiem pazeminājusies līdz 7,3% (februārī 8,1%). Krievijas centrālās bankas ārvalstu valūtu rezerves pēc 3.aprīļa datiem pakāpušās līdz 387 miljardiem dolāru. Krievijas centrālā banka šonedēļ atzina, ka rubļa vērtības augsto svārstīgumu veicina kredīti ārvalstu valūtā, kas ir samērā populāri, pateicoties zemākām procentu likmēm nekā rublim," pauda Lāriņš.

BNS_logo.jpg