2016.gada 2.ceturksnī salīdzinājumā ar iepriekšējā gada 2.ceturksni 1 stundas darbaspēka izmaksas pieauga par 45 centiem jeb 6,4%, sasniedzot 7,50 EUR stundā, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) sezonāli neizlīdzināti dati. Pēc sezonāli izlīdzinātiem datiem darbaspēka izmaksas palielinājās par 9,2%.
2016.gada 2.ceturksnī salīdzinājumā ar 2015.gada 2.ceturksni pēc sezonāli neizlīdzinātiem datiem 1 stundas darbaspēka izmaksas pieauga visās jomās, izņemot valsts pārvaldi, kur gada laikā tās saruka par 1,8%, kā arī enerģētikas nozari un izglītību, kur bija vērojams kritums attiecīgi par 0,4% un 0,3%.
Straujāk 1 stundas darbaspēka izmaksas auga citu pakalpojumu nozarē - par 21,4%, administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības nozarē - par 13,2%, būvniecībā - par 12,9%, profesionālo, zinātnisko un tehnisko pakalpojumu nozarē - par 11,7%, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumos - par 11,7%, kā arī ūdens apgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozarē - par 11,5%.
Tā kā darbaspēka izmaksas stundā ietekmē ne tikai darba samaksas un pārējo darbaspēka izmaksu pārmaiņas, bet arī nostrādāto stundu rādītājs, ne vienmēr straujais kāpums liecina par pozitīvu tendenci nozarē. Būvniecībā gada laikā nostrādātās stundas samazinājās straujāk nekā darbaspēka izmaksas - attiecīgi par 16,8% un 6,1%. Administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības nozarē un ūdens apgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozarē pieauga gan darbaspēka izmaksas, gan nostrādātās stundas. Pārējās nozarēs, kurās stundas darbaspēka izmaksas pieauga visstraujāk, darbaspēka izmaksas gada laikā pieauga, kamēr nostrādātās stundas samazinājās.
Nozarēs, kurās stundas darbaspēka izmaksas samazinājās, rādītāja pārmaiņas vairāk ietekmēja nostrādāto stundu, nevis darbaspēka izmaksu pieaugums. Piemēram, valsts pārvaldē gada laikā darbaspēka izmaksas pieauga par 4,4%, kamēr nostrādātās stundas - par 6,3%, izglītībā - attiecīgi par 2,3% un 2,5%. Nostrādāto stundu pārmaiņas ietekmē dažādi faktori - gan darbinieku skaita izmaiņas, gan darba dienu skaits pārskata periodā.
Pieaugums virs vidējā rādītāja - 6,4% - bija vērojams arī informācijas un komunikācijas pakalpojumos - par 10,5%, tirdzniecībā un ieguves rūpniecībā - par 8,7%, nekustamo īpašumu nozarē - par 7,5% un apstrādes rūpniecībā - par 6,9%.
Tāpat kā iepriekšējā gadā 2.ceturksnī, visaugstākās 1 stundas darbaspēka izmaksas bija finanšu un apdrošināšanas darbību nozarē (16,47 EUR), informācijas un komunikācijas pakalpojumos (12,15 EUR), enerģētikas nozarē (10,47 EUR) un valsts pārvaldē (8,96 EUR). Savukārt zemākās darbaspēka izmaksas stundā bija izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nozarē (5,22 EUR), mākslas, izklaides un atpūtas nozarē (6,22 EUR), izglītībā (6,24 EUR), citu pakalpojumu nozarē (6,32 EUR), kā arī veselības un sociālās aprūpes nozarē (6,58 EUR).