No Baltijas valstu lielo uzņēmumu finanšu direktoriem visoptimistiskākie ir Lietuvā, secināts "SEB bankas" veiktajā ikgadējā Baltijas valstu lielo uzņēmumu finanšu direktoru aptaujā.

"SEB bankas" valdes loceklis Ints Krasts šodien žurnālistus informēja, ka visu trīs Baltijas valstu lielo uzņēmumu finanšu direktori ir noskaņoti optimistiski, vērtējot gan biznesa vidi, gan sava uzņēmuma finansiālo stāvokli. Lai arī finanšu direktori Latvijā un Igaunijā ir noskaņoti pozitīvi, tomēr Lietuvā optimisms ir lielāks.

Tajā pašā laikā aptaujā secināts, ka Baltijas valstu lielo uzņēmumu lielākie izaicinājumi ir pieprasījums pēc produktiem un pakalpojumiem, kvalificēta darbaspēka pieejamība un darba samaksas tendences.

Krasts norādīja, ka Baltijas valstu lielie uzņēmumi sava uzņēmuma kopējo finanšu stāvokli novērtē kā stabilu. Tajā pašā laikā lielo uzņēmumu finanšu direktoru vidū atšķiras viedoklis par prognozējamo apgrozījuma apmēru nākamo 12 mēnešu laikā. Apgrozījuma pieaugumu vairāk nekā par 10% prognozē 10% no aptaujātajiem finanšu direktoriem Lietuvā, 8% - Latvijā, bet Igaunijā - 13%.

40% Lietuvas finanšu direktoru atzīst, ka viņu uzņēmumos apgrozījums pieaugs līdz 10%, bet 36% norāda, ka tas saglabāsies esošajā līmenī. Latvijā 44% uzņēmumu finanšu direktoru prognozē apgrozījuma pieaugumu līdz 10%, savukārt 36% atzīst, ka apgrozījums saglabāsies līdzšinējā līmenī. Līdzīga tendence vērojama arī Igaunijā, kur 40% finanšu direktoru paredz apgrozījuma pieaugumu līdz 10%, bet 34% uzskata, ka tas saglabāsies esošajā līmenī.

Tāpat atšķiras Baltijas valstu finanšu direktoru viedokļi par izmaksu pieaugumu 2017.gadā. Izmaksu pieaugumu nākamgad prognozē 48% Latvijas uzņēmumu finanšu direktoru, 53% - Igaunijā un 61% - Lietuvā.

Baltijas valstu uzņēmumi arī tuvākajā nākotnē iecerējuši veikt investīcijas. Nākamo sešu mēnešu laikā investīcijas plāno veikt 63% Latvijas uzņēmumu, 61% Lietuvas uzņēmumu un 59% Igaunijas uzņēmumu.

Savukārt runājot par konkrētiem ieguldījumiem, Baltijas valstu uzņēmumu finanšu direktori galvenokārt min investīcijas inovācijās un darbaspēkā. 47% Latvijas lielo uzņēmumu plāno investēt produktu vai pakalpojumu inovācijās, Lietuvā tādi ir 56%, bet Igaunijā - 64%. Savukārt darbinieku izaugsmē un apmācībās plāno investēt 58% Latvijas uzņēmumu, 38% - Lietuvā, bet Igaunijā - 56%.

"Food Union" grupas viceprezidents Normunds Staņēvičs stāstīja, ka aptauja parāda vairākas tendences, piemēram, ka uzņēmumi novērtē uz faktiem balstītas inovācijas un tiem ir izpratne, ka jāattīsta produkti ar pievienoto vērtību. Viņu pārsteidza Baltijas valstu lielo uzņēmumu finanšu direktoru optimisms, tomēr Staņēvičs norādīja uz divām aptaujā saskatāmām pozitīvām iezīmēm. "Pozitīvi, ka Latvijā un Skandināvijas valstīs galvenā vērtība ir cilvēks - darbinieks un patērētājs," piebilda uzņēmējs.

Arī uzņēmuma "Elko Grupa" direktoru Svenu Dinsdorfu nepārsteidza aptaujā minētais par darbaspēku kā būtisku uzņēmuma izaugsmes faktoru. "Pēdējos piecus gadus Latvijas ekonomikas dzinulis bija efektivitātes pieaugums, kad uzņēmums var saražot vairāk ar mazāku darbaspēku. Tā ir pozitīva tendence, jo pārejam no lēta darbaspēka ekonomikas uz gudrāku ekonomiku. Tāpēc uzņēmumiem aktīvāk jādomā, kā noturēt un piesaistīt augsti kvalificētus darbiniekus," uzsvēra Dinsdorfs.

"SEB banka" aptauju veica šā gada septembrī, aptaujājot 263 klientus - Baltijas valstu lielākās kompānijas, kuru apgrozījums gadā pārsniedz 20 miljonus eiro.