94% Latvijas uzņēmumu ir mazie un mikro uzņēmumi, tā ir nozīmīga daļa mūsu valsts ekonomikas, ko ir jārespektē – šādu domu pauda Latvijas mazā biznesa "mamma" Elīna Egle Mazās biznesa dienas atklāšanas konferencē. Mazā biznesa diena norisināsies 19.novembrī.

Šogad īpašs uzsvars ir mijiedarbība ar pašvaldībām, tāpēc pirmo reizi sadarbībā ar Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju iniciatīvas organizētāji un atbalstītāji izveidojuši indeksu "Investīcijā draudzīgākā pašvaldība", kas balstīts uz pašvaldību pašnovērtējumu, aktivitāti uzņēmējdarbības atbalsta infrastruktūras veidošanā un pašvaldību teritorijā esošo uzņēmumu finanšu – ekonomiskajiem rādītājiem.

"Bez veiksmīgiem uzņēmējiem labklājība nav iespējama, taču, lai kur arī ieguldītu uzņēmējs, viss sākas ar pašvaldību, tieši no pašvaldības pretimnākšanas, iespējas visu ātri saskaņot lielā mērā ir atkarīgi uzņēmēju veiksmes stāsti," ir pārliecināts Ekonomikas ministrijas parlamentārais sekretārs Vilnis Ķirsis.

Atklāšanas konferencē tika paziņoti indeksa "Investīcijām draudzīgā pašvaldība" uzvarētāji 3 grupās:

  • investīcijām draudzīgākā pašvaldība ar vietējās nozīmes attīstības centru;
  • investīcijām draudzīgākā pašvaldība ar reģionālas nozīmes attīstības centru;
  • investīcijām draudzīgākā republikas nozīmes pilsēta.

Investīcijām draudzīgāko pašvaldību ar vietējas nozīmes attīstības centru grupā 3.vietu ieguva Stopiņu novads, 2.vietu – Mārupes novads, bet 1.vietu – Ādažu novads. Saņemot balvu, Ādažu mērs Māris Sprindžuks teica: "Uzņēmēji ir mūsu ekonnomikas pamats, jo nauda nerodas ministrijās vai Briselē, mēs to apzināmies, tāpēc novadā ir izveidota uzņēmēju biedrība, ik mēnesi tiekamies biznesa brokastīs. Ir nepieciešama regulāra domu apmaiņa, lai uzņēmējiem ietu arvien labāk. Dažkārt tiek aizmirsts pats pamats – no kurienes rodas nauda. Mūsu novadā šī mācība ir apgūta, strādājam kopā ar uzņēmējiem, lai Latvija kļūtu par labāko valsti pasaulē."

Pašvaldību grupā ar reģionālas nozīmes attīstības centru 3.vietu ieguva Kuldīgas novads, 2.vietu – Tukuma novads, bet 1.vietu – Cēsu novads. Cēsu novada domes priekšsēdētājs Jānis Rozenbergs sacīja: "Mēs paši sev esam nosprauduši mērķi būt draudzīgai un ieinteresētai pašvaldībai, jo uzskatu, ka tieši šīs abas īpašības iedzīvotāji novērtē visaugstāk. Tas ir līdzīgi kā biznesā – organizācijām, iestādēm ir jābūt orientētām uz klientu. Tas nav viegli, bet mēs cenšamies."

Trešajā grupā – investīcijām draudzīgākā republikas nozīmes pilsēta – 3.vietu ieguva Rīga, 2.vietu – Valmiera, bet 1.vietu – Ventspils. Ventspils pilsētas domes priekšsēdētāja vietnieks Didzis Ošenieks sacīja: "Mēs Ventspilī to saucam par industrializācijas procesu, ko realizējam jau kopš 2002.gada un kas pilsētā nesis radikālas izmaiņas. No 2002.gada kopējais nodarbināto skaits pilsētā ir dubultojies. Apzināmies, ka pašvaldībai vienlīdz svarīgi ir gan lieli,  gan mazi uzņēmumi, jo tie viens otru ietekmē un līdzdarbojas. No katra pilsētā veiksmīgi strādājoša uzņēmuma ieguvējs ir viss reģions kopumā."

Saskaņā ar SIA "Lursoft" apkopoto informāciju, pēdējos gados 59-61% jaunuzņēmumu ir mikro vai mazie uzņēmumi. Nozīmīgākās mazā biznesa nozares ir mazumtirdzniecība, operācijas ar nekustamo īpašumu, vairumtirdzniecība, juridiskie pakalpojumi un grāmatvedība, specializētie būvdarbi. 2015.gadā kopējais mazo un  mikro uzņēmumu apgrozījums bija 556,58 miljoni eiro, bet kopējais nodarbināto skaits – 468,1 tūkstotis cilvēku, kas ir 76% no visiem valstī kopā nodarbinātajiem.