Latvijas uzņēmumu interese par Lielbritānijas tirgu ir nemainīgi liela, pastāstīja Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) pārstāvniecības Lielbritānijā vadītājs Guntis Rubīns.

"Latvijas uzņēmumu interese par Lielbritānijas tirgu nav īpaši mainījusies, jo šis tirgus pats par sevi ir interesants un liels. Pārdot tur var ļoti daudzas lietas un pirktspēja ir gana augsta. Vienkārši tagad ir jāvērtē valūtas risks, jo Lielbritānijas mārciņa joprojām nav stabila. Tomēr tas nemaina lietas būtību un to, ka par Lielbritāniju ir liela interese," norādīja Rubīns.

Viņš skaidroja, ka pašlaik Lielbritānijas tirgū ir novērojams, ka, neraugoties uz lēmumu izstāties no Eiropas Savienības, darbību sāk jauni uzņēmumi, tomēr svarīgi ir ņemt vērā visus ar to saistītos riska faktorus. "Problēmas – lielākas vai mazākas – ir vienmēr, un uzņēmēju mentalitāte ir problēmas risināt, nevis saķert galvu un teikt, ka neko vairs nevar izdarīt. (..) Ja internetā tiek tirgotas dizaina preces, tad izmaiņu nebūs teju nekādu. Ja tiek piegādātas detaļas autobūvei, tad ir jārēķinās, ka, laikus nenoslēdzot brīvās tirdzniecības līgumu, var piemērot tarifus un tad jau jārēķina, vai tas būs izdevīgi," sacīja LIAA pārstāvniecības vadītājs.

Rubīns uzsvēra, ka katram uzņēmumam ir jāvērtē situācija atkarībā no industrijas un piedāvātajām precēm vai pakalpojumiem, piebilstot, ka laika tam vēl ir gana daudz.

Vienlaikus viņš norādīja, ka arī Lielbritānija ir ieinteresēta Eiropas tirgū, jo tas veido pusi no kopējā apgrozījuma. "Daudz kas būs atkarīgs arī no britu sarunvedējiem, bet ir pilnīgi skaidrs, ka lielās valstis – ASV, Ķīna - arī centīsies jauno situāciju ["Brexit"] izmantot savā labā. Turklāt Lielbritānija Eiropas Savienības (ES) sastāvā ir kopš 1972.gada un viņiem īsti pat nav saglabājusies kompetence par to, kā vest sarunas par individuāliem tirdzniecības līgumiem," teica Rubīns.

Savukārt, komentējot ekonomiskās attiecības, LIAA pārstāvniecības vadītājs skaidroja, ka pēc Lielbritānijas izstāšanās no ES būs divu gadu pārejas periods, kura laikā Lielbritānijai jāmēģina vienoties ar saviem tirdzniecības partneriem par jauniem brīvās tirdzniecības līgumiem. "Visas analīzes un citu valstu pieredze liecina, ka divos gados to praktiski nav iespējams izdarīt. Risinājumus var atrast vienmēr, bet jautājums ir, kāda katrai no pusēm būs gribēšana. Turklāt finanšu sektors, autoindustrija un vēl dažas nozares skaidri ir paudušas, ka vēlas saglabāt pieeju kopējam Eiropas tirgum. Diemžēl arvien vairāk izskatās, ka tas nebūs tik vienkārši iespējams un būs jāmeklē kompromisi," norādīja Rubīns.

BNS_logo.jpg