Latvijā ir perspektīvas ekotūrisma attīstībai, taču pagaidām to kavē neatbilstība starptautiskajai ekotūrisma definīcijai, sacīja biedrības "Latvijas Ekotūrisma savienība" pārstāvis Ēriks Leitis.
Viņš sacīja, ka ekotūrisms Latvijā patlaban neatbilst starptautiskajai definīcijai, kas nosaka, ka ekotūrismā būtiskākais ir novirzīt daļu tajā gūto ienākumu atbalstam vietējās dabas aizsardzībai un vietējās kopienas labklājības nodrošināšanai. To uzņēmēji nespēj nodrošināt, tāpēc vairāk attīsta citus, ekotūrismam līdzīgus produktus, piemēram, lauku tūrismu, kultūras un dabas tūrismu.
"Ekotūrists prasa, lai, iegādājoties ekoproduktu, viņa nauda aizietu atbalstam vietējās dabas aizsardzībai, valsts dabas aizsardzībai un vietējās kopienas labklājībai, dažādām sociālajām programmām, izglītības programmām. Tad viņš produktu pērk, jo apzinās, ka tādējādi atbalsta šos mērķus," sacīja Leitis.
Ekotūrisma attīstību kavē arī atkritumu šķirošanas iespēju trūkums.
Līdz ar to uzņēmēji attīsta citus tūrisma paveidus, un nav neviena, kas pārdod šādu produktu. Tajā pašā laikā Latvijā ir īstenoti vairāki Eiropas Savienības (ES) fondu projekti ekotūrisma infrastruktūras izveidošanai, līdz ar to šim novirzienam ir labi pamati. Latvijā ir vairākas vietas, piemēram, piejūras zona, kur ir īstenoti ekotūrisma attīstības projekti.
Tāpat Latvijā ir labas perspektīvas attīstīt ekotūrismu, arī ņemot vērā dabas apstākļus. "Ņemot vērā bioloģiskās daudzveidības kvalitāti, ekosistēmu pakalpojumu nodrošinājums Latvijā ir viens no augstākajiem Eiropā. Neskatoties uz plašas diskusijas raisījušo mežu izstrādi, mums joprojām ir samērā laba kvalitāte mežos - biotopi un sugas ir salīdzinoši ļoti labi saglabājušās. (..) Mēs varam attīstīt ļoti labus produktus," teica Leitis.
Ekotūrisms ir ilgtspējīgs, videi draudzīgs tūrisms, kura galvenais mērķis ir veicināt dabas un kultūras vērtību izzināšanu un vides aizsardzību, kā arī pilnveidot sabiedrībā vides izglītību un apziņu.