Uzņēmuma pienākums ir kārtot grāmatvedību. Latvijā par grāmatvedības kārtošanu un visu saimnieciskos darījumus apliecinošo dokumentu oriģinālu, kopiju vai datu attēlu saglabāšanu ir atbildīgs uzņēmuma vadītājs. Likumā "Par grāmatvedību" ir noteikti arī grāmatvedības kārtotāji: grāmatvedis, ārpakalpojuma grāmatvedis vai pats vadītājs (piemēram, pašnodarbinātas personas, vienīgais valdes loceklis, kurš ir arī vienīgais dalībnieks).
Ir jauna gada sākums un domāju, ka daudzi uzņēmumi šobrīd interneta vietnēs vai caur draugiem un paziņām "makšķerē" iespējas atrast labāko grāmatvedi. Ķesele ir sens latviešu zvejas rīks. Balstoties uz savu pieredzi un praksi, ko izmantoju sava uzņēmējdarbībā, sniegšu nelielu ieteikumu "ķeseli", kā "zvejot" grāmatvedības "ūdeņos".
Grāmatvedību kārto pats vadītājs
Ja naudas nav vai tā ir jātaupa un ir priekšzināšanas grāmatvedībā, tad var mēģināt. Bet tas noteikti vadītājam prasīs daudz vairāk laika un kreņķu nekā profesionālim, un viņš šo laiku būs atņēmis sava biznesa attīstīšanai. Es saprotu, ka neliela uzņēmuma vadītājam šķiet - kas tad tur sarežģīts, saskaita ieņēmumus, atņem izdevumus un viss. Taču jebkurā saimnieciskajā darbībā būs iesaistīti partneri, tātad jāslēdz līgumi, pareizi jānoformē attaisnojuma dokumenti, jāsaprot darījuma tiesiskā un ekonomiskā būtība, nemaz nerunājot par ļoti sarežģīto nodokļu sistēmu. Tikai profesionāļi spēs paveikt to kvalitatīvi, ieteikt labāko uzņēmējdarbības formu, pamanīs riskus, redzēs iespējas ietaupīt.
Grāmatvedis birojā
Bija pierasts un vēl arvien daudziem vadītājiem tas ir svarīgi, ka grāmatvedis ir blakus, pa rokai. Nelielos uzņēmumos viņam uztic arī daudzas citas funkcijas. Pati esmu pieredzējusi laiku, kad man kā grāmatvedei bija pat pusdienas jāgatavo. Rezultātā grāmatvedis tiek noslogots ar mazkvalificētiem darbiem, par ko atalgojums ir mazāks, un zūd profesionālais līmenis. Pieņemu, ka ir uzņēmumi, kur šāds modelis lieliski funkcionē, taču, ja vadītājs jūt, ka savstarpējo konkurentu cīņā uzņēmums "nevelk", tad ir jāmainās. Nomainot štata grāmatvedi pret ārpakalpojuma grāmatvedi, ļoti ticams, ka samazināsies grāmatvedības uzturēšanas izmaksas, turklāt vadītājs būs spiests sakārtot sava uzņēmuma struktūru un iegūs profesionāla grāmatveža padomus uzņēmuma izaugsmē un attīstībā.
Ārpakalpojuma grāmatvedis
Tiklīdz Latvijā sāka arvien vairāk izmantot grāmatvedības ārpakalpojumus, pastāvēja liels risks "uzķerties" uz dažādus kursus izgājušiem grāmatvežiem, kuriem neviens neliedza izveidot savu firmu. Rezultātā klients saņem nekvalitatīvu pakalpojumu, kas grauj uzticēšanos un grāmatveža prestižu kopumā. Tātad, galvenais ieteikums ir rūpīgi izvērtēt tos pakalpojuma sniedzējus, kas sola kvalitāti par zemu cenu, jo tā, visticamāk, iedzīvosieties nepatikšanās Valsts ieņēmuma dienesta uzrēķinu veidā. Turklāt, tā nav patiesība, ka, izmantojot ārpakalpojumu, nav jāmaksā par grāmatvedības programmu, darba vietu utt. Par visu ir jāmaksā, un tas ir ietverts pakalpojuma cenā, tikai jūs maksājat atkarībā no tā, cik laika ir patērēts tieši jūsu uzņēmumam. Tāpēc ārpakalpojums ir lētāks.
Pirms ārpakalpojuma grāmatveža izvēles, definējiet sev savas vēlmes un vajadzības. Ja mans klients nevēlas izmantot neko sarežģītāku par Excel formātu, tad es viņu neieinteresēšu ar to, ka izmantoju grāmatvedības mākoņpakalpojumu un viņš varēs sekot sava uzņēmuma rādītājiem un norēķinu informācijai savā viedtālrunī.
Uzticēšanās bizness
Grāmatvedība ir uzticēšanās bizness, ja tās nav, labāk sadarbību pārtraukt. Savukārt laba un saprotama komunikācija ir rādītājs, vai pakalpojumu sniedzējs tikai apstrādā dokumentus vai ir ar klientu pastāvīgā kontaktā, lai sekotu jūsu biznesam un sniegtu padomus.
Iesaku jebkādā veidā pārliecināties par ārpakalpojuma grāmatveža profesionalitāti. Visdrošāk, ja šis ārpakalpojuma grāmatvedis ir kādas asociācijas biedrs vai ir sertificēts. Par sertifikāta nepieciešamību ir bijušas daudzas diskusijas arī grāmatvežu starpā. Protams, var būt ļoti labs un zinošs grāmatvedis bez sertifikāta, bet paviršs un nekvalitatīva darba darītājs ar. Izvēle un risku izvērtēšana ir tikai jūsu ziņā. Slēdzot sadarbības līgumus, ieteicams detalizētāk atrunāt pakalpojuma uzdevumus, termiņus un citus apstākļus.
Šodien labs grāmatvedis prot pievienot uzņēmumam vērtību. Bet no savas pieredzes varu apgalvot - lai par tādu grāmatvedi kļūtu, ir ļoti daudz sevī jāiegulda, un šāds pakalpojums arī atbilstoši maksā. Katrai vērtīgai un kvalitatīvai lietai un pakalpojumam ir sava noteikta cena – iztērējot vairāk, jūs vairāk arī iegūstat.
Palasot dažādu laikmetu klasiķus, varam secināt, ka visos laikmetos cilvēki sūdzējušies, ka viņi dzīvo tik trakos laikos, ka nevar saprast, kā vispār tikt galā. Bet cilvēku uzdevums ir nevis apsūdzēt laikmetu, bet saredzēt, ka šis laikmets ir mūsu uzdevums, mums ir jāiemācās tajā dzīvot. Ja mēs visi domāsim, kā šo pasauli mainīt un uzlabot, un darīsim savu darbu no sirds, mums izdosies.
SIA "DN Finance"