Gada nogale parasti saistās ar lieliem izdevumiem, jo vieni svētki seko otriem. Ir kārtīgi jānosvin gan Ziemassvētki, gan Jaunais gads, līdz ar to var nākties krietni pārtērēties, un reizēm pat ir jāņem ātrais kredīts, lai varētu atļauties sev un savai ģimenei nodrošināt pienācīgus svētkus.
Šādā gadījumā jaunā gada iesākums no finansiālā viedokļa var būt visai skarbs. Lai pēc iespējas ātrāk atgūtu finansiālo labklājību pēc lielajiem svētku tēriņiem, ievērojiet sekojošo rīcības plānu.
Pirms vispār sākat kaut ko darīt, izvērtējiet savu pašreizējo finansiālo situāciju un salieciet visu pa plauktiņiem. Izpētiet, cik daudz naudas jums ir, kad ir gaidāmi nākamie ienākumi un cik tie būs lieli, kādi ir plānotie tēriņi tuvākajā laikā, kādi ir īstermiņa un ilgtermiņa finanšu mērķi, kāds ir kopējais parādu apjoms, kādi ir atmaksas termiņi utt. Tas jums ļaus novērtēt, cik nopietnas ir jūsu finansiālās problēmas un kalpos par pamatu pareiza rīcības plāna izstrādei. Izvērtējot savu situāciju, noteikti skatieties uz visu racionāli un nemāniet sevi. Fiksējiet patiesos ienākumus un izdevumus, nevis iespējamās varbūtības. Piemēram, ja pieļaujat domu, ka jums būs prēmija, bet neesat par to droši, neskaitiet to pie plānotajiem ienākumiem.
Ja esat ņēmuši aizdevumus vai izmantojuši kredītkartes, vispirms ir jādomā par aizdevumu atmaksu. Pirms visiem citiem izdevumiem ir jāparūpējas par to, lai kredīti tiktu atdoti laikā, citādi varat iekulties vēl lielākās nepatikšanās. Ja jums ir tikai viens kredīts, tad koncentrējiet visu savu uzmanību un veltiet visas pūles, lai to pēc iespējas ātrāk atmaksātu. Ja jums ir vairāki kredīti, vispirms atmaksājiet tos, kuriem ir augstākas procentu likmes, bet veiciet minimālos maksājumus par pilnīgi visiem kredītiem, lai nebūtu jāmaksā arī soda procenti.
Ievērojiet īslaicīgu, bet ļoti stingru taupības plānu. Ja runa ir par finansiālās labklājības atgūšanu pēc lieliem tēriņiem, tad jātaupa ir uz visām izdevumu grupām, kur vien tas iespējams. Noteikti uz laiku ir jāatsakās no jebkādām izklaidēm un maznozīmīgām precēm. Tāpat ir jāpiedomā pie ikdienas paradumiem, kas sasistās ar naudas tērēšanu. Piemēram, taupiet uz komunālajiem maksājumiem, piedomājot pie ūdens un elektroenerģijas patēriņa, kā arī vairāk ejiet kājām un mazāk izmatojiet transportu. Īsāk sakot, atsakieties no visa, kas nav vitāli nepieciešams, līdz būsiet nostājušies atpakaļ uz kājām. Tas nebūs viegli, bet tikai tādā veidā jūs varēsit ātri atgūties pēc lielajiem tēriņiem. Arī pēc tam, kad esat atguvuši stabilitāti, ir jāturpina ievērot taupība, taču ne tik drastiska.
Iesniedziet nodokļu deklarāciju, lai atgūtu pārmaksātos nodokļus par iepriekšējo gadu. Daudziem glābiņš ir tieši nauda, kas atgriezta par pārmaksātajiem nodokļiem. To gan jūs, visticamāk, atgūsiet vien pēc kāda laika, nevis uzreiz pēc svētkiem, taču tā var ievērojami uzlabot finansiālo situāciju gada sākumā. Saņemot naudu, noteikti neiztērējiet to nebūtiskām lietām, bet rūpīgi apdomājiet, kā, šo naudu tērējot, tā izrādīsies vērtīgāka. Ja jums vēl ir kāds parāds, tad noteikti novirziet to parāda atmaksai. Ja saņemot to jūsu finansiālā situācija jau ir stabila, veidojiet iekrājumus vai investējiet.
Ja tomēr pēc svētkiem finansiālā situācija ir tik ļoti sabojāta, ka ar taupības režīmu un nelieliem papildu ienākumiem vien nav gana, visticamāk, tomēr būs jāmeklē veidi, kā īsā laikā iegūt papildu līdzekļus. Noteikti neņemiet jaunus ātros kredītus, lai atmaksātu iepriekšējos, jo tas situāciju vēl vairāk pasliktinās. Labāk izmatojiet tādu pakalpojumu kā kredītlīnija. Tad jūs varēsiet aizņemties tieši tik daudz naudas, cik nepieciešams, un procentus maksāt tikai par aizņemto summu, bez tam kredītlīnijai ir daudz draudzīgāki atmaksas nosacījumi – zemākas procentu likmes un garāki atmaksas termiņi. Protams, arī kredītlīnija ir sava veida aizdevums, un pirms šī pakalpojuma izmantošanas ir rūpīgi jāizvērtē savas iespējas laikā to atdot.
Kad finansiālā situācija ir daudz maz stabila, ir jāturpina domāt par tās uzturēšanu un nekādā gadījumā nedrīkst pieļaut, ka kaut kas tāds atkārtojas. Par nākamā gada svētkiem ir jāsāk domāt jau vasarā. Tad izdevumi tiks izlīdzināti vairāku mēnešu garumā, un nākamajos svētkos nebūs jāpārtērējas. Sāciet pirkt dāvanas jau vasarā un iekrājiet mazliet naudas nākamā jaunā gada svinībām. Lai nerastos vēlme naudu tērēt, varat to noguldīt krājkontā.
Katram var gadīties kādreiz iztērēt vairāk naudas nekā vajadzētu, jo īpaši svētkos, taču šādā situācijā pats svarīgākais ir spēt domāt racionāli un izstrādāt savai situācijai atbilstošu rīcības plānu, izvērtējot savas prioritātes. Tikai tad būs iespējams atgūt finansiālo stabilitāti un nepieļaut, ka kaut kas tāds atkārtojas gadu no gada. Par taupīšanu un savu finansiālo situāciju gan vajadzētu rūpēties ik dienas, ne tikai tad, kad tā jau ir sabojāta.