"Citadele Index" vērtība trešajā ceturksnī ir 45,67 punkti. Ja indeksa vērtība pārsniedz 50 punktus, tas liecina par uzņēmēju optimismu, bet indekss zem 50 punktiem liecina par negatīvu noskaņojumu.
Tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš žurnālistiem sacīja, ka šis ir devītais secīgais kvartāls, kad uzņēmēju vidū valda pesimistisks noskaņojums, turklāt pesimisms ir padziļinājies salīdzinājumā ar iepriekšējiem ceturkšņiem. Indeksu pamatā uz leju velk uzņēmēju pesimistiskais noskaņojums par nākotni.
Pašlaik 48% uzņēmēju ir kritiski noskaņoti par vispārējo ekonomikas izaugsmi, savukārt 12% ir optimisti. Šo tendenci apstiprina arī indikatori par aptaujāto uzņēmumu apgrozījumu, rentabilitāti un finansiālo stāvokli, kur kritiski noskaņoto uzņēmumu īpatsvars – 31% - ir lielāks nekā nākotni pozitīvā gaisotnē redzošo īpatsvars – 21%.
To uzņēmumu īpatsvars, kas plāno samazināt darbinieku skaitu uzņēmumā, ir 14% un ir lielāks nekā to skaits, kas plāno pieņemt jaunus darbiniekus – 9%. Investīcijas savos uzņēmumos tuvākajā laikā plāno palielināt 12%, bet samazināt – 7%.
No nozarēm vispesimistiskākais noskaņojums ir būvniecībā, kur indekss ir 40 punktu vērtībā.
Vērtējot reģionālā griezumā, visnegatīvākais noskaņojums ir Latgalē, turklāt pēdējā ceturksnī Latgales uzņēmēju noskaņojuma kritums salīdzinājumā ar citu reģionu uzņēmējiem bijis īpaši izteikts, atzīmēja SKDS vadītājs.
Vispozitīvāk noskaņoti ir lielo uzņēmumu vadītāji ar 250 un vairāk darbiniekiem, kā arī uzņēmumi ar ārvalstu kapitālu. Citās grupās uzņēmēju noskaņojums nesasniedz 50 punktu atzīmi.
Pētījuma "Citadele Index" gaitā katru ceturksni tiek aptaujāti 750 uzņēmumu īpašnieki un to vadītāji, no pirmavota iegūstot uzticamu ieskatu par ekonomisko stāvokli valstī, nozarē un uzņēmumā un prognozi nākamajiem sešiem mēnešiem. Uzņēmēju aptauju un datu apkopojumu nodrošina SKDS.
Jaunākā aptauja veikta oktobrī.