No vairāk nekā 60 tūkstošiem Latvijas uzņēmumu tikai pusei finansiālā situācija ir stabila - mazo un vidējo uzņēmumu sektorā 26% kompāniju finansiālā situācija ir ļoti slikta, un nākamo 12 mēnešu laikā uzņēmumiem paredzamas lielas grūtības norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, liecina AS "Kredītinformācijas Birojs" dati.
"Turklāt 1,5% no šiem uzņēmumiem varētu bankrotēt gada laikā, tādējādi zaudējumi, izvēloties sadarbojoties ar šiem uzņēmumiem, būs praktiski neizbēgami. Vienlaikus 47% mazo un vidējo uzņēmumu kredītreitings ir izcils, ļoti labs vai labs, kas nozīmē, ka tuvāko 12 mēnešu laikā finansiālas grūtības tiem nav paredzamas. Vidējo un lielo uzņēmumu sektorā uz maksātnespējas sliekšņa atrodas 12% uzņēmumu (gandrīz 1% no tiem varētu bankrotēt gada laikā), bet teicams kredītreitings ir 63% kompāniju", uzsver Intars Miķelsons, AS "Kredītinformācijas Birojs" komercdirektors.
Šodien, Starptautiskās kredītinformācijas dienas ietvaros, pirmo reizi Latvijā 10 000 mazo un vidējo uzņēmumu elektroniski saņēma sava uzņēmuma kredītreitinga atskaites. Iniciatīvas mērķis – iepazīstināt biznesa vadītājus ar informāciju, kāda par uzņēmumu pieejama citiem tirgus dalībniekiem un no kuras atkarīga ne tikai uzņēmuma reputācija, bet arī kreditēšanas iespējas un nosacījumi.
Uzņēmuma kredītreitinga rādītājs prognozē iespēju veiksmīgi norēķināties ar saviem piegādātājiem turpmāko 12 mēnešu laikā. Kredītreitinga aprēķina pamatā ir AS "Kredītinformācijas Birojs" sistēmas dalībnieku sniegtie dati par savu klientu maksājumu disciplīnu un Latvijas Republikas Uzņēmumu reģistra dati.
Uzņēmuma kredītspēja tiek analizēta, piesaistot jaunus finanšu avotus, un vērtēšana notiek ne tikai kredītiestādēs. Uzņēmumi, kuri sniedz preces vai pakalpojumus uz pēcapmaksu, praktiski visos gadījumos vērtē savus esošos un it īpaši jaunos sadarbības partnerus. Līdz šim uzņēmumu pilnvērtīgas izvērtēšanas iespējas bija ierobežotas nepilnīgas informācijas apmaiņas un pieejamības dēļ.
AS "Kredītinformācijas Birojs" izstrādājis informācijas apmaiņas platformu un ikdienā papildina sistēmu ar līdz 6000 jauniem ierakstiem, kuri satur Latvijas uzņēmu finanšu rādītājus un maksāšanas disciplīnas datus.