Nesenā referenduma, kurā briti nobalsoja par izstāšanos no Eiropas Savienības (ES), rezultāts šokēja ne tikai iesaistīto valstu bloku kopumā, bet arī katru valsti un uzņēmumu ar biznesu Lielbritānijā individuāli, kā sekas izjutām arī mēs, Latvijā bāzēts informācijas tehnoloģiju (IT) uzņēmums "Knowledgeprice.com".
Balsojuma rezultāts pamatīgi satrieca globālos tirgus, akcijas sasniedza zemākos rādītājus kopš finanšu krīzes un mārciņas vērtība nokritās tās zemākajā līmenī kopš 1985. gada. Pastāv ļoti liela neskaidrība visdažādākajos līmeņos, un eksperti uztraucas par to, ka ārvalstu uzņēmumi atteiksies no investīcijām Apvienotajā Karalistē, pārorientējot savu uzņēmējdarbību citur.
Lai arī situācija ir nestabila, Knowledgeprice.com valdes loceklis Gatis Kaleinis uzsver, ka kopumā uzņēmējdarbību izmaiņas nav skārušas: "Tā kā lielākā daļa mūsu pakalpojumu tiek eksportēta tieši uz Lielbritāniju, uzņēmuma ienākumi vienas nakts laikā negaidot samazinājās par 10% tādēļ, ka mainījās Sterliņu mārciņas valūtas kurss, bet plašākā kontekstā nekas nav mainījies, un "Brexit" balsojuma radītās sekas ir tikai īslaicīgas," saka Kaleinis.
"Jaunā novērtējuma un analīzes projektā, kas tika prezentēts 2016.gada janvārī Pasaules ekonomikas forumā Davosā, Šveicē, Apvienotā Karaliste tika ierindota kā trešā to pasaules valstu vidū, kurās ir vislabvēlīgākie apstākļi uzņēmējdarbības veikšanai. Ievērības vērts ir arī fakts, ka briti ieņēma sesto vietu vērtējumā "Vislabākās valstis uzņēmējdarbībai draudzīgiem noteikumiem 2015.gadā", tādējādi, pēc manām domām, mūsu uzņēmējdarbības loma šajā valstī nav mainījusies pat pēc pieņemtā lēmuma atstāt ES. Es esmu vairāk nekā pārliecināts par nākotni, un doma par aiziešanu no Lielbritānijas tirgus nav pat ienākusi mums prātā," saka Kaleinis.
Par sekām pēc "Brexit" un to, kas varētu sagaidīt ārvalstu uzņēmumus nākotnē, komentē arī viens no pasaulē lielākajiem audita, grāmatvedības un finanšu pakalpojumu uzņēmumu tīkliem "BDO UK".
Uzņēmuma pārstāvis Stjuarts Lisls (Stuart Lisle), kas ir BDO LLP vecākais nodokļu partneris un uzņēmuma valsts nodokļu valdes loceklis, saka: "Visticamāk, paies trīs gadi, kamēr Lielbritānija atstās ES, ņemot vērā, ka nākamajā gadā ir plānotas trīs vispārējas vēlēšanas Holandē, Francijā un Vācijā. Mejai (May) vai ārlietu ministram Borisam Džonsonam (Boris Johnson) nebūtu nekādas nozīmes vest sarunas par jauniem tirdzniecības noteikumiem ar šo ES valstu tagadējiem vadītājiem, ja viņi, iespējams, nebūs pie varas līdz 2017.gada beigām. Trīs gadi ir ilgs laiks uzņēmējdarbībā. Šobrīd ir daudz nosacījumu, iebildumu un varbūtību, bet maz skaidru vēstījumu no valdības," saka Lisls.
BDO strādā ar klientiem pie scenārija plāna pieciem iespējamiem tirdzniecības modeļiem, kurus Lielbritānija varētu ieviest pēc aiziešanas no ES. BDO ir tikko izveidojis "Brexit" jautājumiem veltītu mikrovietni klientiem. Runājot par uzņēmuma iespējām, starptautiskas ārvalstu organizācijas vēršas pie BDO, lai gūtu tiešu informāciju par to, "kas notiek uz vietas Apvienotajā Karalistē".
"Galvenā atbilde ir "nekrītiet panikā, mūsu rīcībā ir daudz laika", bet šim jautājumam jābūt dienaskārtībā, un ir vajadzīga persona, kas ir atbildīga par to, lai uzņēmums ietu kopsolī ar izmaiņām un jaunākajiem notikumiem," saka Lisls.
Iespējams, ka Lielbritānija zaudēs daļu ietekmes, lemjot par dažādiem jautājumiem, kas saistīti ar Eiropas ekonomisko nākotni, bet tā būs brīva pati slēgt tirdzniecības līgumus. Lielbritānija ir spējīga veidot konkurētspējīgu ekonomiku ārpus ES - tai būs vieglāk noslēgt tirdzniecības darījumus ar citām valstīm, jo vairs nebūs nepieciešama 28 valstu piekrišana. Un, kas to zina - šī brīvība var pavērt arī daudz jaunu biznesa iespēju arī ārvalstu uzņēmumiem Lielbritānijā.
Lai arī referendums radīja neskaidrību, patiesībā Sterliņu mārciņa nekad nav piedzīvojusi eksistenciālo krīzi, kāda ir bijusi un noteikti vēl būs eiro, tādēļ mēs esam pārliecināti, ka nemiers tirgū pēc "Brexit" un Sterliņu mārciņas valūtas kursa problēmas ir pārejošas un ilgtermiņā mūsu uzņēmumu Lielbritānijā sagaida spoža nākotne.