Satversmes tiesa (ST) 28.03.2017. ierosināja lietu "Par likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" 10.4panta pirmās daļas 3.punkta (redakcijā, kas bija spēkā no 2012.gada 1.janvāra līdz 2013.gada 31.decembrim) atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 110.pantam".
Apstrīdētā norma
Konkrētajā likuma "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" normā bija noteikts, ka vecāku pabalstu piešķir un izmaksā sociāli apdrošinātai personai, kas kopj bērnu vai vairākus vienās dzemdībās dzimušus bērnus vecumā līdz 1 gadam (vienam no bērna vecākiem, vienam no adoptētājiem, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots adoptējamais bērns, audžuģimenes loceklim, kas noslēdzis līgumu ar pašvaldību, aizbildnim vai citai personai, kas saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu bērnu faktiski kopj un audzina), ja šī persona ir nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā (ir uzskatāma par darba ņēmēju vai pašnodarbināto saskaņā ar likumu "Par valsts sociālo apdrošināšanu") un kā pašnodarbinātais bērna kopšanas dēļ negūst ienākumus.
Augstāka juridiskā spēka norma
Augstāka juridiskā spēka norma šajā gadījumā ir Latvijas Republikas Satversmes 110.pants: "Valsts aizsargā un atbalsta laulību — savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības."
Lietas fakti
Lieta ierosināta pēc zvērinātas advokātes Sanitas Boktas – Strautmanes pieteikuma, kurā minēts, ka pieteikuma iesniedzēja kopš 2003.gada ienākumus gūst kā pašnodarbināta persona.
Pieteikuma iesniedzējai 2012.gadā piedzima bērns. Lai nezaudētu konkurētspēju tirgū un turpinātu sadarbību ar esošajiem klientiem, pieteikuma iesniedzēja 2012.gada jūlijā atsākusi veikt saimniecisko darbību kā pašnodarbinātā persona. Taču šādā situācijā apstrīdētajā normā nav paredzēta iespēja pieteikuma iesniedzējai saņemt vecāku pabalstu par bērna kopšanu līdz 1 gada vecumam, jo viņa guvusi ienākumus no savas profesionālās darbības veikšanas kā pašnodarbināta persona.
Pieteikuma iesniedzēja uzskata, ka tādējādi valsts nav izpildījusi no Satversmes 110.panta izrietošo pozitīvo pienākumu izveidot un uzturēt ģimenes sociālās un ekonomiskās aizsardzības sistēmu vismaz minimālā apmērā.
Pieteikumā norādīts, ka Satversmes 110.panta pārkāpums novērsts ar 06.11.2013. grozījumu likumā "Par maternitātes un slimības apdrošināšanu" spēkā stāšanos. Saskaņā ar grozījumiem vecāku pabalstu var saņemt samazinātā apmērā arī vecāks, kas gūst ienākumus kā pašnodarbinātais un kopj bērnu līdz 1 gada vecumam.
ST ir uzaicinājusi Saeimu līdz 28.05.2017. iesniegt ST atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu. Lietas sagatavošanas termiņš ir 28.09.2017.
Ja Jūs savā darbā esat saskārušies ar neskaidriem jautājumiem normatīvo aktu piemērošanā, aicinām atsūtīt savu jautājumu žurnāla iTiesības ekspertiem http://itiesibas.lv/uzdot-jautajumu un centīsimies palīdzēt!