Šā gada pirmajos trijos mēnešos Uzņēmumu reģistrā (UR) būtiski pieaudzis elektroniski iesniegto reģistrācijas dokumentu skaits, aģentūrai BNS pavēstīja UR sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Ivdra.
Viņa norādīja, ka trijos mēnešos elektronisko reģistrācijas dokumentu skaits sasniedzis 41% no kopējā reģistrācijas dokumentu apjoma, savukārt pērn attiecīgajā laikā tie bija 25%.
Tāpat Ivdra atzīmēja, ka pieaug ārvalstu pilsoņu, Latvijā reģistrētu uzņēmumu īpašnieku un amatpersonu, interese par iespējām oficiālo saziņu ar UR kārtot attālināti – parakstot dokumentus ar drošu elektronisko parakstu, ko izsniedzis uzticams sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs viņu mītnes valstī.
"UR klientu apkalpošanas speciālisti norāda, ka vislielākā interese par iespējām dokumentus iesniegt attālināti šobrīd ir Eiropas Savienības valstu, bet galvenokārt Igaunijas un Lietuvas pilsoņiem, kas izmanto šajās valstīs izsniegtās elektroniskās identifikācijas jeb eID kartes, kurā, tāpat kā Latvijā izsniegtajā eID kartē, ir ietverts drošs elektroniskais paraksts," klāstīja Ivdra, skaidrojot, ka lielākoties šos uzņēmējus interesē iespēja attālināti veikt jauna uzņēmuma reģistrēšanu vai iesniegt esošā uzņēmuma izmaiņu pieteikumu.
UR galvenā notāre Guna Paidere pavēstīja, ka pašlaik gandrīz 12 tūkstošos no Latvijā reģistrētajiem uzņēmumiem vismaz viena amatpersona ir ārvalstu pilsoņi, tāpēc tikai likumsakarīgi, ka pieaug ne tikai Latvijas iedzīvotāju, bet arī ārvalstu uzņēmēju interese par iespējām attālināti kārtot formalitātes Uzņēmumu reģistrā. "Valstu robežas nav šķērslis darījumu kārtošanai biznesa vidē, un citas Eiropas Savienības valsts piederībai nav jābūt šķērslim arī oficiālajā saziņā ar citas valsts iestādi," sacīja Paidere.
Savukārt Latvijas Valsts radio un televīzijas centrā (LVRTC) pavēstīja, ka ārvalsts drošam elektroniskajam parakstam ir tāds pats juridiskais spēks kā pašrocīgam parakstam, ja tas atbilst Elektronisko dokumentu likumam, kas nosaka arī ārvalstī izsniegta kvalificēta sertifikāta atzīšanas kārtību. Pērnā gada nogalē LVRTC pilnveidoja programmatūru "eParakstītājs", lai visās Baltijas valstīs pieejamā veidā nodrošinātu iespēju elektroniski parakstīt dokumentus ar sadarbības partneriem Lietuvā un Igaunijā, kuri izmanto šo valstu eID kartēs ietverto drošo elektronisko parakstu. "Jaunā funkcionalitāte ir būtiski paplašinājusi un vienkāršojusi iespēju Baltijas valstu eID karšu lietotājiem parakstīt dokumentus iesniegšanai citas valsts iestādēs un sadarbības partneriem," atzīmē LVRTC.
LVRTC valdes priekšsēdētājs Jānis Bokta norādīja, ka uz tā saucamo "Baltijas parakstu", var attiecināt Elektronisko dokumentu likumā minēto nosacījumu, ka to izsniedzis Eiropas Savienības dalībvalstī reģistrēts sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs, un gan Igaunijas, gan Lietuvas uzticamie sertifikācijas pakalpojumu sniedzēji ir reģistrēti Eiropas Savienībā uzticamo sertifikācijas pakalpojumu sniedzēju sarakstā un elektroniski ir iespējams pārbaudīt gan izsniedzējinstitūciju, gan sertifikāta statusu un ar sertifikātu saistītos elektroniskā paraksta pārbaudes datus. "Izpildot šos nosacījumus gan Lietuvas, gan Igaunijas sertifikācijas pakalpojumu sniedzēju izsniegtie kvalificētie sertifikāti ir atzīstami arī Latvijā. Arī Latvijas vienīgais uzticams sertifikācijas pakalpojumu sniedzējs - LVRTC - ir iekļauts Eiropas Savienībā uzticamo sertifikācijas pakalpojumu sniedzēju sarakstā, tāpēc dokumenti, kas parakstīti ar Latvijā izsniegto drošu elektronisko parakstu, citu ES valstu iestādēm ir jāpieņem," teica Bokta.
Pēc viņa klāstītā, tas nozīmē, ka, piemēram, Igaunijas vai Lietuvas eID kartes lietotājs var izvēlēties sev ērtāko veidu kā parakstīt dokumentus iesniegšanai Latvijas valsts iestādēm un saviem partneriem – - lejupielādēt programmatūru eParakstītājs, kas nepieciešama dokumentu parakstīšanai, parakstīt un iesniegt dokumentus Latvijā pieņemtajā eDoc formātā, vai arī parakstīt dokumentu savā valstī pieņemtajā formātā un iesniegt iestādēm Latvijā.
UR ir tieslietu ministra pārraudzībā esoša tiešās pārvaldes iestāde, kas Latvijā reģistrē uzņēmumus, komersantus, to filiāles un pārstāvniecības, kā arī visas izmaiņas to darbības pamatdokumentos un veic citas likumdošanas aktos paredzētās darbības. UR reģistrē arī masu informācijas līdzekļus, biedrības un nodibinājumus, komercķīlas, izšķirošās ietekmes, laulību un publiskās un privātās partnerības līgumus, politiskās partijas, šķīrējtiesas, arodbiedrības, reliģiskās organizācijas un to iestādes, kā arī maksātnespējas procesus.