Senātā 19. februārī žurnālisti tika iepazīstināti ar sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS veiktās Latvijas uzņēmēju aptaujas rezultātiem. Aptaujas rezultāti liecina, ka tikai 54% aptaujāto uzņēmēju izprot kasācijas instances būtību, proti, ka Senāts izvērtē pareizu likumu normu piemērošanu zemākās instances tiesās, bet atkārtoti nevērtē lietas faktus un apstākļus.

Ar kasācijas instanci tieši saskaras vien 10% uzņēmēju, līdz ar to biznesa pārstāvju izpratni par Senāta darba specifiku veido galvenokārt publiskajā telpā pieejamā informācija. Senāts ir ieinteresēts pats iesaistīties sabiedrības tiesiskajā izglītošanā, tādēļ, lai mērķtiecīgi meklētu efektīvākos risinājumus, sadarbībā ar sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS tika veikta uzņēmēju aptauja par informētību un saskarsmi ar Senātu. Laikā no 2019. gada 22. novembra līdz 16. decembrim visā Latvijā tika aptaujāti 750 respondenti, kas tika izvēlēti pēc vairākpakāpju kvotu izlases metodes.

2019. gadā Senāta Administratīvo lietu departamentā kasācijas tiesvedības ierosināšana atteikta 53% lietu, Civillietu departamentā – 62%, bet Krimināllietu departamentā – 61% lietu. Lietas ierosināšana visbiežāk atteikta, jo nav acīmredzama pamata uzskatīt, ka pārsūdzētajā spriedumā ietvertais lietas iznākums ir nepareizs, un izskatāmajai lietai nav būtiskas nozīmes vienotas tiesu prakses nodrošināšanā vai tiesību tālākveidošanā. Taču, kā rāda aptaujas dati, tikai katrs piektais respondents (21%) izprot judikatūras nozīmi kasācijas tiesvedībā, bet lielākajai daļai (59%) bija grūti pateikt, kas ir svarīgākais, lai lieta tiktu pieņemta un izskatīta Senātā.

Aptaujas rezultāti liecina, ka 62% uzņēmēju, kas saskārušies ar Senātu, tā spriedums vai lēmums bijis saprotams. Attiecībā uz lietu izskatīšanas ilgumu uzņēmēju gaidas jau tagad sakrīt ar esošo realitāti civillietās. Lielākā daļa – 85% – aptaujāto uzskata, ka komercstrīdu gadījumā saprātīgs lietas izskatīšanas laiks Senātā būtu līdz vienam gadam. 2019. gadā Civillietu departamentā lietas izskatīšanas vidējais termiņš bija jau īsāks par gadu – astoņi mēneši.