12.janvārī Eiropas komisija (EK) nolēma tomēr rekomendēt Eiropas Padomei (EP) neatļaut Latvijai piemērot reverso pievienotās vērtības nodokļa (PVN) sadzīves elektronikai, kas Latvijā jau ir spēkā ar š.g. 1.janvāri, - liecina ZAB "SORAINEN" informācija.

Nav sagaidāms, ka EP varētu lemt pretēji šai EK rekomendācijai. Tādējādi Latvijas parlamentam pēc iespējas drīz nāksies koriģēt jaunās likuma normas. Neskatoties uz to, ka rēķini jau izrakstīti pēc jaunajām likuma normām, kas tagad ir prettiesiskas, nodokļu maksātāji no šīs pretrunas nedrīkst ciest. Cietīs attiecīgās nozares godīgais bizness, jo tajā darbojošos PVN izkrāpējus Valsts ieņēmumu dienestam (VID) un Finanšu policijai nāksies turpināt tvarstīt pa vienam.

EK sniegtais skaidrojums ir loģisks – vietējā reversa dēļ var ciest mazumtirdzniecības sektors un citas ES dalībvalstis. Tomēr praksē ir daudz piemēru tam, ka reverss attīrīja nozari un godīgajiem uzņēmumiem kļuva vieglāk, jo piegādātāji vairs nevar pazust ar valstij nesamaksāto PVN, bet VID tādēļ liek mierā pircējus. Jāpiekrīt EK, ka reverss nevar mazināt VID un FP darbu, jo PVN izkrāpēji reversā PVN ieviešanas gadījumā meklēja citas nozares vai valstis, kur turpināt savu rūpalu. Taču, parunājot ar to nozaru, kurās ieviests reversais PVN, asociāciju biedriem, noteikti iespējams satikt daudzus FM pateicīgus komersantus.

Par manipulācijām ar PVN visvienkāršāk pārliecināties, ja uzņēmumam ir ziņas par preču pašizmaksu un aplūkojot šādu preču mazumtirdzniecības cenas, piemēram, vietnē www.salidzini.lv un konstatējot, ka mazumtirdzniecības cena dažkārt nav lielāka par pašizmaksu.

EK izpratnē Latvija nav pietiekoši demonstrējusi, kādēļ citi paņēmieni cīņai ar PVN izkrāpšanu šajā nozarē (sadzīves elektronika) nav devuši rezultātu un kādi tad ir šie ieviestie citi paņēmieni. Tādēļ EK rekomendē Latvijai ieviest “atbilstošus kontroles mehānismus”, ar kuru ieviešanu EK izsaka gatavību Latvijai palīdzēt. Vien problēma tā, ka EK pati parasti nespēj pateikt, kas ir šie citi kontroles mehānismi.

ZAB "SORAINEN" vērtē: varbūt tā vietā, lai šoreiz noliektu galvu EK birokrātu priekšā par to, ka tiek izzagts Latvijas valsts budžets un EK šobrīd nav neviena efektīva sistemātiska cīņas ar PVN izkrāpējiem mehānisma, kamēr vēl neesam samaksājuši ar saviem makiem un valsts budžetā vēl ir nauda, vajadzīga aktīvāka pretreakcija? Varbūt jāapspriež, piemēram, LATEXIT, lai mums pašiem būtu tiesības lemt par šo nodokli, kamēr EK nav risinājuma?